Výroba knih v digitálním světle - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Výroba knih v digitálním světle

20. října 2000, 00.00 | Společnost Atelier Spektrum instalovala digitální linku určenou pro malonákladovou produkci knih.

Všichni jistě vnímáme průnik digitálních technologií do našeho světa. Zvykli jsme si, že litery nejsou kovové, ale virtuální. Víme, že se dá tisknout z počítačových dat. A nyní musíme vstřebat další předěl - běžná opravdová kniha se dá ekonomicky uvážlivě vyrobit i bez ofsetu. Předchozí řádky vám možná znějí nadsazeně. Nebudeme vás přesvědčovat, že se zákazníci objedou bez klasické ofsetové technologie. Dnes ještě ne. Ale pro určitou skupinu zadavatelů tisku se začíná rýsovat alternativa - digitální tisk. A je velmi pravděpodobné, že se tato skupina bude postupem času rozšiřovat.

Zcela digitální kniha by mohla být napsána na počítači, na počítači ilustrována, případně doplněna digitálními fotografiemi, a digitálně, například Internetem, šířena. Tento článek se však věnuje užší skupině - knihám tištěných na digitálním tiskovém stroji, tištěných na běžném papíře, čtené analogově očima, nezávisle na digitálních technologiích. V době digitálních barevných tiskových strojů patrně nepřekvapí, že existují komplexní černobílé digitální tiskové linky umožňující produkci knih od jednoho kusu včetně knihařského zpracování. Jednu z linek postavenou na technologii Xerox začala provozovat společnost Atelier Spektrum, jejíž instalace je zajímavá tím, že celý svůj systém vč. softwarového workflow zaměřila právě na malonákladovou produkci knih.

Pro koho je podobné řešení určené? Především pro vydavatele, kteří si dokáží spočítat, že ne všechny knihy je nutné tisknout v tisícovém nákladu, který je potřeba dlouho skladovat a nakonec často prodat pod cenou, v horším případě rovnou zlikvidovat. V případě digitální cesty se knih natiskne jen skutečně potřebné množství, které se může přitiskávat podle potřeby. A vzhledem k tomu, že tisk probíhá digitálně, stojí vytištění jednoho kusu knihy v podstatě stále stejnou cenu.

Jak digitálně vytištěná kniha vypadá? U paperbacků často k nerozeznání od knihy tištěné klasickými technologiemi - černobíle tištěné vnitřní strany jsou zkombinovány s barevnou obálkou vytištěnou také digitální cestou a vše svázáno např. oblíbenou vazbou V2. Použitím vhodného papíru lze často dosáhnout i vzhledu klasického ofsetu. Systém navíc umožňuje kombinovat digitálně a klasicky ofsetově potištěné archy, pracovat s laminovanými či lakovanými obálkami. Lze použít i různé typy knihařského zpracování.

Atelier Spektrum má s digitálním tiskem již dlouholeté zkušenosti. Většina čtenářů společnost zná jako provozovatele pětimetrové tiskové technologie NUR Blueboard HiQ, na kterém se tiskne celé spektrum velkoformátových tiskovin. Atelier Spektrum však disponuje řadou dalších barevných digitálních tiskových strojů - první velkoformátové tiskárny Xerox nakoupila firma před několika lety. Šlo o zařízení Xerox Colorgraf 8954/III a XEROX 54e, která jsou zde stále v provozu. Tisknou elektrostaticky polotónovým (50 lpi) nebo stochastickým rastrem v maximálním rozměru 1,3 x až 30 metrů na nejrůznější materiály. Specialitou těchto strojů je tisk map, přesněji řečeno tisk drobného písma v rámci velkého formátu. Tisk je UV odolný, lze ho doplňkově laminovat a kašírovat, možný je i transfer obrazu.
Přes velké formáty se společnost postupně dostala k digitálnímu tisku běžných formátů A3 a A4 - již delší dobu provozuje černobílý Xerox DocuPrint 65 a barevný Xerox DocuColor 40. Z pohledu malonákladového černobílého tisku je zajímavý již zmíněný Xerox DocuPrint 65, který přes své rozměry běžné kancelářské kopírky tiskne černobíle v rozlišení 1200 x 600 dpi rychlostí 65 stran A4 za minutu na papíry o gramáži 80 - 220 g/m2 (černý tisk samozřejmě neznamená, že by papír nemohl být předem potištěn barevně, například neortodoxně ofsetem). Podle slov Michala Dvořáka, majitele společnosti, je již toto řešení zajímavé pro malonákladový digitální černobílý tisk hlavně s ohledem na možnosti personalizace každého výtisku.

Černobílý tisk pak doplňuje barevný Xerox DocuColor 40 instalovaný s RIPem FIERY ZX 40. Zařízení tiskne plnobarevně do formátu A3+ rychlostí 40 stran A4 za minutu. Jak nám řekl pan Dvořák, stroj sice nedosahuje produktivity barevných digitálních tiskových strojů postavených např. na engine Xeikon, ale jeho schopnosti jsou dostačující právě např. na tisk plnobarevných obálek malonákladových knih. Navíc s přihlédnutím na skutečnost, že pořizovací cena zařízení je výrazně nižší než u zmiňovaných strojů na technologii Xeikon, pro jejichž vytížení musí mít provozovatelé neustálou frontu plnobarevných zakázek.

DocuTech 6180

Dosavadním uzavřením výrobní technologie je pak stroj, který Atelier Spektrum zakoupil na letošní Drupě - jedná se o zařízení Xerox DocuTech 6180 pro černobílý digitální tisk. Stroj tiskne rychlostí 180 stran formátu A4 za minutu v rozlišení 600 x 600 dpi a umožňuje potiskovat papír o plošné hmotnosti 80 - 220 g/m2. Xerox dodává model 6180 v různých sestavách, Ateliér Spektrum zvolil variantu off-line knihařského zpracování, což s sebou nese možnost přirozené variability. Přímo v návaznosti na tiskový stroj je zde instalováno knihařské zpracování Xerox / Bourg pro vazbu V1 a termovazbu. Jiné vazby zajišťuje Atelier Spektrum formou kooperace.

Záměr nabídnout vydavatelům službu malonákladové výroby knih nespočívá v Atelieru Spektrum samozřejmě jen v pořízení zmiňovaných tiskových strojů. Neméně podstatnou část celé technologie představuje workflow systém. Ten zajišťuje nejen např. vyřazení stran rozsáhlejších publikací, ale poskytuje vydavatelům také možnost bezpečné archivace knih v digitální podobě pro jejich okamžité dotištění, a například i možnost zadávat tisk zakázek přes Internet nebo v budoucnu sledovat stav objednávky, případně vstupovat do své "digitální knihovny". Také v případě softwarového řešení používá Atelier Spektrum řešení dodávané firmou Xerox - konkrétně systém DigiPath.

Je přirozené, že technologií pro tisk knihy digitální cestou existuje již dnes celá řada. Stále se však z pohledů vydavatelů jedná spíše o experimenty, které je často přes řeč čísel nepřesvědčí o možnostech, které tyto nabídky skýtají. Jistě proto bude velmi zajímavé sledovat, zda-li přímé zacílení obchodní nabídky na vydavatelský trh, podpořené kompletní nejmodernější technologií, dokáže přesvědčit vydavatele k tomu, aby část své produkce tiskli digitální cestou. Tématu digitální výroby knih se proto zcela jistě budeme věnovat i nadále.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: