Tiskové centrum k MMF připraveno - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Tiskové centrum k MMF připraveno

18. září 2000, 00.00 | Jak vypadá tiskárna vybudovaná v Kongresovém centru pro tisk milionů dokumentů v průběhu MMF?

Jak jsme již psali v článku "Heidelberg partnerem Výročního zasedání MMF/SSB" je společnost Heidelberg oficiálním dodavatelem služeb pro Výroční zasedání MMF (Mezinárodního měnového fondu) a SSB (Skupinu Světové banky) které se bude konat v Praze od 26. Do 28. září. Okolo akce samotné se v současné době debatuje v médiích více než dost, nás však z pohledu Grafiky On-line zajímá pohled čistě technický - na tiskové centrum, které bude obstarávat produkci všech tiskovin sloužících pro potřeby zasedajících.

V současné době je již tiskové středisko v prostorách Kongresového centra připraveno a my jsme využili minulý týden jednu z prvních a zároveň posledních možností prostory kompletně vybaveného centra navštívit (v těchto dnech je již Kongresové centrum přístupné již pouze pro skutečně vybrané osoby). Návštěva byla spojená s tiskovou konferencí společnosti Heidelberg, která se konala v prostorách centra. Jí se kromě vedení českého zastoupení společnosti (jednatel Tomáš Hejzlar, prokurista Zdeněk Neckář) účastnili i vedoucí zástupci mateřského koncernu - pan Wolfgang Pfizenmaier a Werner Albrecht. To již samo o sobě svědčí o významu, jakou společnost Heidelberg této zakázce přikládá. A není divu - jednak jde o velmi prestižní zakázku a za druhé ji Heidelberg z velké části realizuje svými novými digitálními černobílými tiskovými stroji Digimaster 9110. Nutno však hned v úvodu podotknout, že přestože je Heidelberg hlavním dodavatelem služeb, na celkovém chodu tiskového centra se podílí dalších přibližně 6 firem. Mezi hlavní patří společnosti Europapier, která dodává pro tisk veškerý papír (specifikem je, že papír není v evropském A4 formátu, ale formátu americkém 8,5 x 11"), dalším partnerem je Copy General, jehož zaměstnanci všechny stroje obsluhují a nelze nejmenovat Repro International, která dodala část technického vybavení (viz dále).


Digitální tiskový stroj Digimaster 9110

Předmětem celé zakázky je tisk více než 8 milionů černobílých stran, z čehož se zhruba 80% tiskne oboustranně. Všechny zakázky je třeba vytisknout v rozmezí 14 dnů (část tiskovin se tiskne ještě před zahájen zasedání). Tiskoviny se navíc nejen tisknout, ale je třeba je ořezat, zkompletovat a svázat.
Pro samotný tisk jsou tak v Kogresovém centru instalovány především 4 stroje Heidelberg Digimaster 9110 a 8 černobílých kopírovacích strojů Infotec. Vzhledem k tomu, že o zařízení Digimaster jsme již psali, shrňme si jen nejpodstatnější parametry - stroj tiskne černobíle ve formátu max. A3 rychlostí 110 stran formátu A4 za minutu. Maximální rozlišení stroje je 600 dpi a Digimaster je schopen zpracovávat papír v plošné hmotnosti 60 až 200 g/m2. Zařízení má přímo on-line připojené sešívací zařízení pro vazbu V1.


Černobílý kopírovací stroj Infotec

Během zasedání vznikne ale více než 20 000 kusů tiskovin s lepenou vazbou V2. Jako dodavatel zařízení pro toto zpracování byla vybrána výše zmiňovaná pražská firma Repro International, která navíc dodala i řezačky papíru a dva výkonné skartovače pro likvidaci materiálů, které se nemají dostat do nepovolaných rukou. Celý provoz tiskového centra totiž podléhá přísným bezpečnostním opatřením. Původně plánované použití produkčního automatu švédské firmy Bindomatic s kapacitou až 1 800 vazeb za hodinu narazilo na zásadní problém, kterým byl požadavek organizátora na to, že veškeré publikace musí být v americkém formátu 8,5 x 11". To by znamenalo nejen pro tuto akci dovézt speciálně upravený model pro tento formát, ale také nutnost výroby speciálních desek pro tento stroj, použitelných pouze během akce. Při velmi variabilním počtu požadovaných vazeb a jejich síly bylo toto řešení velice komplikované, protože Bindomatic pracuje s deskami již předem opatřenými vrstvou tavného lepidla, u nichž je již z výroby nabigován hřbet. A tak nakonec přišla ke slovu klasická lepená vazba V2, kterou zajistí tři stroje Eurothema 425. Tyto stroje pracují s tavným lepidlem a jsou opatřené vlastní setřásací jednotkou a frézou. Protože součástí této vazby je i ořez, dodá firma Repro International i dvě hydraulické řezačky EBA 551. Obsluhu dokončovacích zařízení zajistí stejně jako u ostatních strojů převážně personál firmy Copy General.


Eurothema 425 pro lepenou vazbu V2

Celý provoz tiskového centra bude zajišťovat přibližně 54 zaměstnanců, kteří budou střídavě pracovat na třísměnný provoz.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: