Tisk v USA: investice a trendy - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Tisk v USA: investice a trendy

3. června 2003, 00.00 | V segmentu POD (Print On Demand), zpracování podkladů, tiskové produkce a komerčního kopírování je na území Spojených států ročně instalováno mnoho desítek tisíc nových zařízení. Chcete vědět jaká je struktura investic a jaké trendy odborníci očekávají?

Loni řešil americký tiskařský průmysl podobné ekonomické problémy jako v roce předchozím. Tradiční zákazníci v průběhu roku 2002 opět zrevidovali své reklamní rozpočty a polygrafie na to reagovala odložením nákupu nových zařízení. Ačkoliv recese nebyla - historicky vzato - nijak dramatická, její vliv na tiskařský průmysl byl výrazný. Na dno si segment sáhl koncem loňského roku, kdy podle výzkumu NAPL [www.napl.org] (National Association of Printing Leadership) tiskařské aktivity poklesly na třicetileté minimum.

Experti odhadují, že celkový objem tržeb ve sféře prvovýrobců (komerční tisk, rychlotisk, minilaby, pre-press, datacentra) meziročně poklesl z 117 miliard USD (2001) na 114 miliard USD (2002). Pro období let 2002 až 2007 počítá výzkumná a konzultační agentura CAP Ventures [www.capv.com] s meziročním nárůstem o 1,6%. Tento poměrně opatrný odhad v sobě skrývá důležitost budoucího zlepšení efektivity a potřebu zavedení přidaných služeb. Zpomalení ekonomiky a hluboký propad polygrafie měly samozřejmě negativní dopad na prodejce technologií. Opadl zájem především o dražší investice a zařízení, jejichž pořízení není nezbytné. Existují však i lepší zprávy: na loňské výsledky si nestěžují především podnikatelé ze sféry digitálního tisku. Celkový počet strojů v branži souhrnně označované jako "komerční kopírování a digitální tisk" vzrostl o 3% na více než sto tisíc. To má na svědomí hlavně postupující výměna analogových zařízení.

Print On Demand (POD)
Nákup zařízení pro POD vzrostl v roce 2002 o 4%. Více prodejů zaznamenal segment černobílé reprodukce (28%), nadnášený úspěchem archových strojů, zvláště těch, které lze zařadit do kategorie nad 80 stránek za minutu (v USA označovaných jako 80+ ppm (page-per-minute)). Poptávka po color printu naopak klesla o 6%, převážně díky loňskému nezájmu o standardní barevné kopírky.

POD černobílé, střední třída (40-79 ppm)
Tato kategorie zaznamenala meziroční nárůst o 9% (na 12 325 kusů), což je méně, než se očekávalo. Další vylepšení a současné zlevnění high-speed zařízení vyvolalo cosi jako "okouzlení z rychlosti" a předznamenalo zájem o produkty typu Canon imageRUNNER 8500 a 105, Ricoh Aficio 1085 a 1105 nebo Xerox Document Centre 490.

POD černobílé, high-speed (80+ ppm)
Tato třída vykázala nejmarkantnější vzestup (o 57% na 11 299 kusů). Tento výsledek se opírá o tři významné trendy:

  • Už třetí rok po sobě jsou výsledky POD významně ovlivněny prodejem levnějších malo- či středně- kapacitních digitálních kopírek a tiskáren.
  • Opadl zájem o dražší velkonákladové modely, částečně díky ekonomickým problémům, ale i konkurenci nízkokapacitních archových strojů.
  • Nepatrně stoupla poptávka po high-speed zařízeních pro tisk z role. Oživení přišlo po dramatickém propadu v roce 2001.

POD konvenční kopírky / tiskárny (3-23 ppm)
Loňský rok nebyl příliš šťastný pro prodejce barevných zařízení. Ti museli přežít i přes oficiálně oznámený pokles na hranici 7%. Špatné výsledky opět ovlivnila hospodářská recese, ale i další faktory, například finanční dostupnost nejlevnějších modelů z kategorie rychlozařízení. Objevilo se také více strojů, které dokáží vyprodukovat více než 24 stran za minutu. K dalšímu zlevnění produktů a provozních nákladů přispěly nové technologie tandem drum a chemického toneru. Spodní hranice cenového rozpětí v kategorii 24+ ppm často osloví i ty zájemce, kteří původně uvažovali o koupi pomalejšího stroje.
Běžné kopírky / tiskárny v USA už dávno našly uplatnění v segmentu kreativních a grafických studií, kde je trh ale už výrazně saturován. Prodejci se nyní zaměřují víc na firemní klientelu, kde předpokládají obrovský potenciál. To je hlavní důvod, proč mnoho nových výrobků nemá ambice sloužit pro POD, ale je přímo prezentováno jako účinný nástroj pro týmovou práci. V roce 2002 se ve Spojených státech prodalo celkem 38 914 konvenčních kopírek a tiskáren, z toho drtivá většina do sféry Print On Demand (34 481 kusů).

POD barevné systémy (24+ ppm)
Tato kategorie prožila poměrně úspěšný rok (4% růst, 5 473 kusů). Přesto je prodej nižší, než se očekávalo. Na vině jsou ekonomické problémy a částečný přesun zájmu z této rychlostní třídy k jiným typům produktů.

POD Direct to Press (čtyř- a vícebarevné stroje)
U této skupiny zařízení si poprvé v historii zapišme pokles ze 155 (v roce 2001) na 141 (2002) kusů. Ačkoliv se očekává slavný comeback, nebude to záležitost týdnů nebo měsíců. Návrat na výsluní je podmíněn několika faktory:

  • Vliv zápasící ekonomiky zasahuje trh direct-to-press asi nejtvrději, protože se jedná o zařízení v řádu tisíců dolarů i více
  • Firmy váhají s reklamními výdaji. Xerox, který má v tomto směru určitě velký vliv, zatím marně hledá cílového zákazníka. Na počátku roku dokonce tento trh vyklidil a uvolnil tak místo "dvojky" ostatním zájemcům. Tomuto segmentu v USA stále kraluje Heidelberg, ale na záda mu dýchají KBA a Ryobi. Studie zmiňují také finanční problémy českého Adastu, které - jak se všem zdá - jsou nyní už zažehnány
  • Produkty direct-to-press jsou pro zákazníka velmi přitažlivé, ale napřed se musí přenést přes relativně vysoké pořizovací náklady, zvláště v konfrontaci s ostatními digitálními technologiemi. Zdokonalení Adobe Acrobat PDF workflow pomohlo mnoha POD aplikacím, direct-to-press nevyjímaje, ale také třeba vylepšilo procesy computer-to-plate.

Tiskové systémy
Prodej v tomto segmentu vzrostl celkově o 13% na 3 719 kusů. Lví podíl na dobrém výsledku měl úspěšný nástup 80+ ppm archových strojů.

Černobílé tiskové systémy střední třídy (40 - 79 ppm)
Mírný vzestup (3%, 1 879 zařízení v roce 2002). Nárůst je výrazně nižší než ve stejné kategorii POD, protože výměna za nové stroje zde neprobíhá tak rychle.

High-speed černobílé tiskové systémy (80+ ppm)
Po několika letech strádání konečně přinesl rok 2002 úspěch, prodej šel nahoru o 28% z 1 326 na 1 693 kusů. Tiskařský byznys ovládl trend podobný tomu, který zacvičil se stejným segmentem Print On Demand. Původní vliv si v této kategorii zachovaly nízkokapacitní stroje, zájem o dražší vysokonákladové archové mašiny mírně ustoupil do pozadí. Většina instalovaných zařízení (vyjma asi 200 kusů roll-fed) slouží tisku na archy.

High-speed kopírování

High-speed černobílé kopírky (70+ ppm)
Prodej na tomto trhu sice vzrostl, ale přírůstek nečiní ani jedno procento (z 33 908 na 34 024). Podle odborníků za to může postupný odklon od analogových zařízení. Na jejich místo se tlačí nová digitální řešení. Ne všechny prodané kopírky míří do sféry komerční výroby. Celkem se jich podle CAP Ventures loni prodalo přes 47 tisíc, rozdíl mezi oběma hodnotami se dá lehce vysvětlit. Část kopírovacích strojů totiž skončila v segmentu Print On Demand nebo komerčního tisku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: