Testování materiálů pro produkční velkoformátový tisk - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Testování materiálů pro produkční velkoformátový tisk

14. září 2009, 00.00 | V současné době je v oblasti profi sign tlak na dodávku cenově výhodných materiálů, přičemž výrazný je příliv levných materiálů z Asie, u kterých se ovšem rovněž přihlíží ke kvalitě. K testování jsme takto obdrželi vzorky vinylové fólie (Self Adhesive Vinyl) a okenní perforované fólie (One-way Vision) nabízené firmou Reklama-levne.eu. Testování bylo postaveno subjektivně na srovnání s vlastnostmi konkurenčních produktů. Jak dopadlo?

V současné době je v oblasti profi sign tlak na dodávku cenově výhodných materiálů, přičemž výrazný je příliv levných materiálů z Asie, u kterých se ovšem rovněž přihlíží ke kvalitě. K testování jsme takto obdrželi vzorky vinylové fólie (Self Adhesive Vinyl) a okenní perforované fólie (One-way Vision) nabízené firmou Reklama-levne.eu. Testování bylo postaveno subjektivně na srovnání s vlastnostmi konkurenčních produktů. Jak dopadlo?

Technické údaje dodavatele materiálů

Self Adhesive Vinyl: doporučen pro použití v běžné interiérové a venkovní produkci pro potištění v digitálních tiskárnách. Je vhodný i k polepu automobilů, samolepek apod. Potiskovaná vrstva PVC má zvláštní úpravu pro lepší ulpívání inkoustů. Materiál dobře odolává klimatickým změnám a je lehce tvarovatelný. Vrstva lepidla při odstraňování polepu nezůstává na podložce. Materiál je dodáván v délkách 0,914/1,27/1,37/1,52 m. Zabarvení lepicí vrstvy může být bílé, černé a čiré. Plošná hmotnost je 120g/m2 nebo 140g/m2. Odolnost pro venkovní použití je 2 nebo 3 roky dle typu a gramáže.

One-way Vision: tato fólie je doporučena pro použití v běžné interiérové a venkovní produkci pro potištění v digitálních tiskárnách. Materiál je dodáván v délkách 0,98/1,27/1,37 m. Zabarvení lepicí vrstvy je černé. Plošná hmotnost je 170g/m2. Odolnost pro venkovní použití je 3 roky.

Výsledky testů: Self Adhesive Vinyl (barva bílá, bez černého zabarvení lepicí plochy)

Pevnost materiálu v tahu je spíš nižší, při běžné aplikaci na souvislý povrch je ale dostatečná. Při aplikaci „na mokro“ projíždění stěrkou materiál „neshrnuje“, takže lepení je pohodlné a bez záludností.

Odolnost vůči mechanickému poškození (poškrábání) je vysoká, u výsledného potisku bez laminace je důležité, jaký typ barev je aplikován.

Povrch je homogenní a lesklý, zabarvení má vyšší bělost, předpokládám použití optických zjasňovačů (nebylo měřeno). Musím vyzdvihnout celkovou kvalitu v návinu, kde nebyly znatelné chyby v struktuře materiálu a ani – pro levnou produkci typický – výskyt ulpělých částic z výroby, v důsledku kterého vznikají problémy při potisku a laminaci. Materiál je díky nižší pružnosti citlivější na „prolamování“ v místě skladu, je tedy potřebná odpovídající opatrnost při manipulaci. Průsvit materiálu je vyšší, proto je třeba dbát na tmavost, resp. zbarvení lepeného povrchu, teoreticky by mohl vyhovět při polepu prosvětlovacích ploch.

Nános lepidla je rovnoměrný, přilnavost i na porézní materiál výborná, po krátkodobé aplikaci nezůstává vrstva lepidla po stržení na podložce. Opakovaný polep je problematický až neproveditelný, fólie je prostě pružná, takže po stržení většinou vzniknou viditelné deformace.

Reprodukce barev je excelentní.

U použité technologie byla hranice nánosu kolem 180 % (ze CMYK 400 % max) než se barvy v soutisku začaly slévat, přitom krytí zůstalo vynikající a v přechodech nedocházelo ke „zlomům“. Nárůsty tiskového bodu nejsou dramatické. Materiál při vysokém rozlišení poskytne skutečně fotografický výsledek, neznámá je odolnost vůči UV záření, testování na něj v rámci tohoto testu nebylo prováděno.

Z níže uvedených obrázků si můžete udělat představu o barevném rozsahu při použití níže popsané testovací sestavy.

lfpmat-1f.jpg

Obr. 1: Srovnání barevného rozsahu ve 2D (ab), pro L=50. Žlutá – Adobe RGB 1998. Zelená – ISO Coated v2. Bílá – Vinyl

Inkoust Eco Solvent Simboli ulpívá na materiálu rychle (teplota tiskové plochy cca 45°C) a okamžitě po vytištění je možný návin materiálu. Potištěná plocha je vůči sobě silně lepivá a je potřebné, stejně jak pro nanesení lamina nebo dalšího zpracování, materiál nechat „odvětrat“. S použitým inkoustem je potištěný motiv náchylnější na poškrábání. Pro venkovní aplikaci, dle typu pracovního postupu a vzhledem k namáhání motivu, je pro ochranu dobré použít laminaci. Není nutná, ale otěruvzdornost je nižší než u „hard“ solventního tisku.

Výsledky testů: One-way Vision

Pevnost je obdobná jako u Self Adhesive Vinyl, samozřejmě díky perforaci je fólie méně odolná vůči přetržení. Pro aplikaci na sklo bez nutnosti složitého tvarování to ale nemá vliv.

Odolnost vůči mechanickému poškození (poškrábání) je taky podobná předchozímu materiálu, takže je vysoká, u výsledného potisku bez laminace je důležitý použitý typ barev.

Povrch nevykazuje vady. Strana s lepidlem má černý „zátěr“ proti průsvitu světla. Tisková strana má nižší bělost se šedým „závojem“ a je matná až pololesklá. Perforace je zcela pravidelná, bez chyb, s kruhovým bodem.

Nános lepidla je rovnoměrný, vlastnosti lepení obdobné jako u předešlého materiálu. Fólie nemá tendenci se na zaoblené ploše uvolňovat.

Reprodukce barev je obdobně jako u jiných perforovaných materiálů silně závislá na podložce, průsvitu světla apod. Pokud vezmeme v úvahu materiál jako takový, má obdobné vlastnosti při nánosu barvy jako předešlý materiál. Krycí schopnost je výborná. V soutisku má o něco vyšší toleranci příjímání barvy (190 % a víc), ale to jde také na vrub perforaci. Problémem může být zcela jiná schopnost ulpívání inkoustů v místě perforace, kde inkoust „nezasychá“ do materiálu, ale shlukují se kapky. Je proto třeba dávat pozor při následné manipulaci, resp. nechat materiál dostatečně vysušit.

Barevný rozsah můžete posoudit z obrázků, vypovídací hodnota je ovšem diskutabilní, protože perforace samozřejmě radikálně ovlivňuje barevnost. Mohu pouze vyslovit názor, že díky vlastnostem materiálu a schopnostem použitých inkoustů je v rámci možností výsledek výborný.

lfpmat-2f.jpg

Obr. 2: Srovnání barevného rozsahu ve 3D (Lab). Průhledný objekt – ISO Coated v2. Bílý objekt – Vision.

Poznámka: Výše uvedená zjištění jsou závislá na použité testovací sestavě a mohou být odlišná pro jiné testovací podmínky. Materiál byl testován na zařízení Roland VersaCamm VP-540 s inkousty SIMBOLI TOP INK (Eco-Solvent) a ripem PerfectProof ProofMaster (PrintFactory).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: