SVGmaker: tiskový driver Windows s výstupem do SVG - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

SVGmaker: tiskový driver Windows s výstupem do SVG

formaty

17. ledna 2003, 00.00 | Potřebujete na Internetu či v pre-pressu kvalitně prezentovat výstup s aplikací ve
Windows? Zajímavou a cenově dostupnou variantu nabízí SVGmaker.

Formát pro vektorovou grafiku SVG se ve světě internetového i tradičního publikování začíná těšit stále větší pozornosti. Není divu, neboť široká škála jeho vlastností bourá mnoha omezení jiných, povětšinou proprietárních formátů obdobného typu. Za své si SVG vzali prakticky všichni významní poskytovatelé řešení pro dnešní pre-press, v první řadě společnosti Adobe a Corel. Mimo těchto gigantů se o vývoj aplikací pro SVG snaží i řada dalších výrobců. Patří k nim i společnost Software Mechanics Pty Ltd, jejíž výtvor SVGmaker se pokusíme představit v tomto našem článku.

Co je SVGmaker a k čemu je dobré jeho použití?

SVGmaker je tiskový driver pro prostředí Windows, jehož výstupem je soubor ve formátu SVG, resp. komprimované verzi tohoto formátu, čili SVGZ. Výstup, neboli export do SVG, se díky tomuto produktu nijak neliší od normálního tisku. Uživatel tedy v dané aplikaci zadá povel k tisku, pro výstup zvolí SVGmaker, a pak (podle nastavení v odpovídajícím ukládacím dialogu) získá soubor v SVG(Z) formátu, který je použitelný stejně dobře jak pro internetové prezentace, tak pro pre-pressové aplikace, schopné importovat soubory v uvedeném formátu.

SVGmaker je standardním tiskovým driverem Windows.

Naskýtá se pochopitelně otázka, k čemu je uvedený typ výstupu vlastně výhodný. Odpověď zde má několik variant, závislých na použití výstupu. SVG je především ideálním formátem pro internetové či obecně jakékoli elektronické publikování. (K zobrazení v prostředí internetových prohlížečů je zapotřebí odpovídající plugin, kterým je především Adobe SVG Viewer.) Obrázky v tomto formátu jsou totiž obvykle výrazně menší než je tomu v případě bitmapových formátů (GIF, JPEG, PNG aj.) a tudíž podstatně rychleji přenositelné. Další výhoda vektorové, tedy i SVG grafiky, se projevuje zejména v případě pre-pressového využití souborů v tomto formátu: díky uvedenému typu reprezentace není SVG obrázek závislý na rozlišení a lze jej tudíž zpracovávat i tisknout v libovolné velikosti bez ztráty kvality. Při výstupu z aplikací typu Microsoft Office tak máme, vedle PDF a EPS, k dispozici další formát, zajišťující relativně bezproblémový přenos dat do prostředí sázecích či grafických programů.

Čtenář znalý dnešních publikačních technologií se na tomto místě jistě dotáže, v čem je vlastně použití SVG k uvedeným účelům výhodnější než u PDF. Odpověď na tuto otázku je velmi komplexní a vydala by na zvláštní článek (který snad v brzké době pro Grafiku připravíme), pokusme se alespoň o stručné (a tudíž zjednodušené vysvětlení).

V základu jsou možnosti PDF a SVG prakticky stejné. Rozdíl je nicméně dán tím, že SVG je založen na standardu XML. Díky tomu mohou být soubory v uvedeném formátu podstatně menší, než je tomu u souborů v PDF, a to zvláště v případě, že je v obrázku použito převážně vektorové vyjádření. SVG také do značné míry odbourává dřívější i nynější problémy, které vznikají v PDF při zpracování textu. (Od samého počátku dokáže SVG pracovat s Unicode, text v obrázcích je plně prohledávatelný a editovatelný.) Kapitolou samou o sobě je interaktivita v podobě akcí a animací, které PDF soubory nemohou v žádném ohledu konkurovat. V neposlední míře musíme také zmínit provázání SVG s jinými současnými standardy založenými na XML, jako jsou konkrétně XHTML či MathML. Nejlépe o výhodách SVG (zejména v jeho interaktivní podobě) vypovídá Adobe SVG Zone, která mimo jiné naznačuje, že PDF a SVG jsou spíše komplementárními nežli konkurenčními formáty.

Využití SVG uvedeným způsobem je tedy vysoce zajímavé. Otázkou ovšem je, jak kvalitně je vlastně export do SVG v rámci SVGmakeru realizován. O zodpovězení této otázky se pokusíme v následující části.

Tento graf Excelu převedený do SVGZ pomocí SVGmakeru má pouhé 3 kb. (Ukázka převzata ze serveru Software Mechanics.)

Jak SVGmaker funguje a co nabízí?

Instalační soubor demoverze (rozlišený podle verze Windows) je ke stažení na serveru výrobce. Jedná se o spustitelný soubor o velikosti necelého 1 MB. Po stažení a spuštění přibude v prostředí Windows tiskový driver standardního typu. Základní nastavení tohoto driveru (karty Obecné, Podrobnosti a Správa barev) se nijak neliší od běžných typů tiskáren - kartu Správa barev bychom ovšem rozhodně nechtěli pominout, neboť jejím prostřednictvím lze při výstupu do SVG využít ICC profilů, což je, zejména v případě pre-pressového využití, vlastnost vysoce užitečná. Další karty zohledňují specifika vytvářeného SVG, a proto se na jejich nastavení podíváme podrobněji:

Setup: Zde se nastavují především charakteristiky výstupní stránky, kterými jsou formát (předdefinovaný nebo uživatelský), orientace a okraje. Volba Crop to Image Area umožňuje převést do SVG grafiku bez prázdných okrajů (tedy provede automaticky její ořez). Dále se určuje způsob zpracování písem, která mohou být buď substituována systémovými fonty, vložená nebo převedená na SVG-grafiku. Volba Initial View nastavuje způsob počátečního zobrazení vytvořeného SVG souboru v odpovídajícím prohlížeči. Převod vícestránkových souborů ovlivňuje volba Multipage Format, umožňující nastavit především navigační prvky vzniklého dokumentu. Snadné prohlížení vzniklého dokumentu v prostředí WWW-browserů při fixaci chyby Internet Exploreru 5.5 a 6 nabízí volba HTML Wrapper. (Popis uvedené chyby lze spolu s dalšími informacemi najít na stránce technické podpory produktu.)

Advanced: Pod touto kartou se skrývají tři skupiny nastavení. Skupina Rendering určuje rozlišení (normální 288 dpi nebo vysoké 576 dpi), způsob uložení obrázků (vložit do SVG nebo uložit externě) a nastavení vytvořeného textu (větší nebo menší přesnost umístění a editace). Skupina Filter obsahuje jediné nastavení, určující způsob převodu barev (beze změn, do odstínů šedi či na černobílé). Konečně Color Associations umožňuje provést velmi detailní přemapování zvolených barev - nastavení z tohoto panelu lze ukládat do konfiguračních souborů pro pozdější použití.

Dialog pro převod barev.

Jak z uvedeného popisu plyne, není SVGmaker černou skříňkou a naopak se snaží nabídnout uživateli maximální flexibilitu při práci s textem i grafikou. Zejména správa barev je zde podle našeho názoru na dost vysoké úrovni a umožňuje vyladit převod do nejmenších detailů. Pro různé typy výstupu sice SVGmaker nenabízí uložení konfigurace, ale vzhledem k tomu, že se jedná o standardní tiskový driver, lze k uvedenému účelu vytvořit jeho odpovídající instance.

Závěrem

Na to, že se jedná o produkt ve verzi 1.1, nabízí SVGmaker překvapivě mnoho zajímavých funkcí, umožňujících jeho nasazení jak při elektronickém publikování (rychlý převod dokumentů pro Web), tak v pre-pressu (tvorba podkladů). Při jeho nasazení je nicméně třeba brát v potaz to, že kvalitu vytvořeného souboru výrazně ovlivňuje již samotná zpracovávající aplikace. Představu o tom, co s tímto produktem lze či nelze, může každopádně uživatel získat jednak díky experimentování se zmíněnou demoverzí, jednak díky mnoha zajímavým ukázkám.

Za hlavní současný nedostatek produktu lze (z hlediska možnosti SVG jako takového) označit absenci podpory tvorby prvků jako jsou odkazy či interaktivita. Takováto podpora by vyžadovala jednak zohlednění specifik konkrétních aplikací při tvorbě SVG (například automatizované převody odkazů z Microsoft Office) a poskytnutí alespoň základního editoru vytvořené grafiky. Řešením zde každopádně je doplnění interaktivních prvků do vytvořeného obrázku v odpovídající aplikaci (např. Adobe Illustratoru). Uživatelé Macintoshe či Unixu také jistě zamrzí, že zatím není podporována jejich platforma.

Základní verze SVGmakeru, popsaná v naší recenzi, označená jako SVGmaker Standard, je k dispozici za poměrně zajímavých 49.95 USD. Výrobce dále nabízí dávkovou podobu produktu pro jeden (SVGmaker Batch, 199 USD) a více (SVGmaker Content Server, cena od 2500 USD) počítačů, na dotaz pak sděluje cenu a další podmínky, týkající se distribuovaného nasazení produktu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: