Současnost a budoucnost proofingu podle CAP Ventures - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Současnost a budoucnost proofingu podle CAP Ventures

natisk

23. května 2003, 00.00 | Jaké proofingové postupy a nástroje užívají americké tiskárny? A jaké jsou odhadované
trendy v uvedené oblasti? Na uvedené otázky se snaží odpovědět výzkum společnosti CAP
Ventures.

Není tomu tak dávno, co jsme se na Grafice pokusili zprostředkovat základní zjištění studie "Proofing: The Customer is Always Right" od společnosti TrendWatch (viz. zde.). Ta se zabývá současností a budoucími trendy způsobů, jakými tiskárny a jejich zákazníci tvoří kontrolní náhledy svých zakázek. Hlavním trendem v uvedené oblasti je podle zmíněné studie postupný přechod od high-end nátisků (analogových či digitálních) k levným řešením v podobě tisku na stolních inkoustových tiskárnách a soft-proofingu na obrazovce monitoru. Zmíněný high-end nátisk nicméně zatím stále převládá a podle všeho se nadále udrží všude tam, kde jsou požadavky na barevnost kritické. Na druhou stranu představuje zejména digitální tisk oblast, ve které požadavek po nátisku v podstatě odpadá (snadno lze provést kontrolní výtisk přímo na zařízení, z kterého bude realizován finální výstup).

Každý výzkum je do určité míry subjektivní a jeho výsledky tudíž nelze nikdy považovat za zcela závazné. (V případě uvedené studie nám navíc byly k dispozici pouze zdarma zveřejněné výňatky.) Proto jsme velmi uvítali, když se nám před nedávnem dostaly do rukou výsledky obdobného výzkumu, provedeného jinou přední analytickou společností CAP Ventures. (S některými jejími analýzami jsme naše čtenáře seznámili zde či zde.) Bylo totiž velmi zajímavé podívat se, nakolik se závěry obou výzkumů shodují a nakolik rozcházejí. Přibližme si tedy, co se CAP Ventures podařilo na uvedené téma zjistit.

K metodice a demografii výzkumu

Dříve než se do uvedeného přiblížení pustíme, řekněme si něco bližšího o tom, jak a kde byl výzkum prováděn. Dotázáno bylo celkem 153 společností, vybavených ofsetovými a digitálními tiskovými zařízeními, působících ve všech hlavních regionech USA. Velikost jednotlivých subjektů (měřená počtem zaměstnanců a ročním obratem z tiskových zakázek) byla skutečně rozmanitá, vedle malých a středních firem tvořilo 30 procent respondentů společnosti, jejichž obrat za tisk a další související služby dělá 10 milionů USD a více. Různorodé bylo i vybavení respondentů, zahrnující mimo klasických ofsetových tiskových strojů také tiskové stroje digitální, barevné kopírky a velkoplošné tiskárny. Dotazováni byli zejména vlastníci, prezidenti, generální či produkční manažeři a obecně osoby, disponující detailní znalostí aktivit i plánů dané společnosti.

Jaký proofing se v současnosti používá?

První základní otázkou, na kterou účastníci výzkumu měli odpovědět, bylo, jakých metod v současnosti využívají pro kontrakční či finální náhledy. Výsledek zjištění je shrnut v následujícím grafu.

Jak je z grafu vidět, výsledky potvrzují hlavní trendy zjištěné TrendWatchem. Do popředí se tlačí PDF (uvedené procento ovšem nevyjadřuje celkový objem náhledů realizovaných uvedeným způsobem, pouze indikuje procento tiskáren, které jej používají), provázené stolními inkoustovými tiskárnami a barevnými kopírkami/tiskárnami. Více či méně tradiční nátiskové postupy, tedy Dylux a analogový či digitální nátisk nicméně zůstávají stále v popředí, a to spolu s kontinuálními inkjety. Nejvíce pak zaostává termální či voskový sublimační nátisk. Na rozdíl od studie TrendWatche se ve výzkumu CAP Ventures nic neříká o použití soft-proofingu, zde ovšem může leccos naznačit výše zmíněné procento nasazení PDF, který je pro uvedený typ kontroly v podstatě základním formátem.

Jaké jsou v proofingu budoucí trendy?

Druhou základní otázkou, na kterou měli respondenti odpovědět, bylo, kterou z výše uvedených nátiskových metod vidí jako nejvíce důležitou či velmi významnou pro období následujících dvou let. Výsledek tohoto výzkumu je shrnut v následujícím grafu.

Jak je vidět, PDF má podle dotazovaných subjektů největší budoucnost, a to následován digitálním nátiskem a stolními a kontinuálními inkjety. (Digitální nátisk a kontinuální inkoustový tisk jsou přitom preferovány tiskárnami s velkým objemem produkce, PDF a digitální stroje menšími subjekty.) Někde uprostřed jsou digitální tiskové stroje a barevné laserové kopírky či tiskárny. Největší propad čeká podle účastníků průzkumu Dylux a dále sublimační či analogové nátisky.

Zvýraznění PDF by mohlo indikovat příklon řady tiskáren k soft-proofingu, jež je vedle stolních inkoustových tiskáren cenově nenáročnou a přitom stále kvalitnější metodou kontroly zakázky. Digitální tisková zařízení budou mít při nátiscích dominanci zejména tam, kde jsou užívána i pro finální výtisk. Odklon od tradičních metod je pak dán především jejich cenovou náročností a dále poptávkou po celkové digitalizaci tiskového procesu (CtP).

Závěr

Obě zmíněné studie se liší co do metodiky, respondentů i způsobu prezentace získaných dat. Přesto se shodují v názorech na základní trendy při využívání náhledů u tiskových zakázek. Stále větší podíl laciných řešení v uvedené oblasti bychom přitom neměli interpretovat mylně: neznamená ani úpadek kvality, ale ani jednoznačná převratné zlepšení cenově nenáročných technologií (zvláště v případě zařízení jako jsou barevné laserové kopírky či tiskárny). Svědčí jen a pouze o tom, že se svět dnešního tisku stává stále rozmanitější, a to jak co do použitých nástrojů a postupů, tak i do nároků zákazníků na kvalitu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: