Software pro Color management: novinky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Software pro Color management: novinky

11. ledna 2000, 00.00 | Co nás v poslední době zaujalo v oblasti software pro správu barev?

Pokud bychom chtěli podat vyčerpávající zprávu o software pro řízení a správu barev, zabralo by to jistě mnoho stran textu. Náměty pro podrobnější popis si proto vybereme opět podle toho, co nás v posledních týdnech a měsících zaujalo.

Ve škatulce aplikací pro správu a řízení barev můžeme nalézt produkty drahé i levné, univerzální i jednoúčelové, užitečné i jen sporně použitelné. Jak vidno, nezmínili jsme kvalitu a přesnost. Důvod je celkem prostý, zřejmě všechny produkty na trhu jsou kvalitativně poměrně vyrovnané, i jednodušší modely poskytují velmi dobré výsledky. Hlavní soutěž se v současné době odehrává v komfortu a jednoduchosti obsluhy a pak samozřejmě v cenách. Navíc je trochu obtížné hledat pro kvalitu měřítka a metody posuzování. V blízké budoucnosti se ale dá změna čekat, některé ceny jsou již velmi nízké a bude třeba hledat nové argumenty. Důraz na kvalitu nalezneme třeba u dále popsaného CMM modulu firmy Imation.
Pro nejširší vrstvy uživatelů jsou zřejmě nejzajímavější novinky v segmentu cenově přístupných řešení pro tvorbu profilů. Na jiném místě recenzovaný balík MonacoEZcolor je typickým reprezentantem, nicméně nikoliv jediným. V širší souvislosti sem můžeme zařadit i pokus o on-line oprofilování monitoru pro prohlížení www stránek firmy GretagMacbeth a služby pro vzdálenou tvorbu profilů.

Nejprve se podíváme na WiziWyg, řešení firmy Praxisoft. Až na některé odlišnosti jde o produkt velmi podobný konkurenčnímu balíku od Monaco Systems. Pokud se funkcí software týče, jedinou větší změnou oproti Ezcolor je možnost vytvářet CMYK profily tiskových zařízení.
Z hlediska dostupnosti software ale Praxisoft zřejmě Monaco trochu předbíhá díky pružnější distribuci. Celý software si můžete stáhnout ze stránek firmy. V této podobě je plně funkční, nicméně logicky neobsahuje IT8 terč. Proto jej lze použít pouze pro vizuální vytvoření profilu monitoru a podrobné ozkoušení dalších funkcí programu. Se základním produktem nelze použít jiné než originální terče od Praxisoftu, proto kdo chce vytvářet profily skeneru a tiskárny, musí si jej u Praxisoftu objednat (zasílá se obratem). Tak získá uživatel komplet podobný vizuální sestavě Ezcolor bez sondy, ovšem za daleko nižší cenu (79 dolarů oproti 300 dolarů za Ezcolor).
Za dalších 500 dolarů si lze dokoupit kolorimetr Color Vision MC7 a další programové vybavení pro editaci profilů a vkládání profilů do obrázků. Stejně tak je možné odblokovat vyspělejší funkce programu, případně získat možnost pracovat s terči jiných výrobců.
Když mluvíme o kolorimetru MC7, kdo má zájem jen o tvorbu profilu monitoru, může sáhnout po řešení firmy Color Vision. Za 200 dolarů získá MC7 (v sériové i USB verzi) spolu s programem PhotoCal. Ten umí vytvořit profil monitoru s řiditelnou teplotou bílého bodu. Pokud to monitor neumí, za 400 dolarů je k dispozici balík s programem OptiCal, který simulaci požadované teploty bílého bodu precizně řídí.

Zcela jiný koncept napadl vývojáře firmy GretagMacbeth. Přestože se jedná o řešení pro práci s Internetem a nápad není do detailu původní, vzhledem ke stále užší integraci elektronického a klasického publikování tu má alespoň stručná zmínka jistě své místo.
Technologie nazvaná WebSync spočívá v on-line tvorbě profilu monitoru. Pokud se uživatel připojí na stránku, která WebSync podporuje, stáhne si applet a ten jej celým procesem provede. Vše je založeno na třech samolepicích plastikových proužcích, které návštěvník stránek přilepí na monitor. Applet promítne barevné plochy a ovládací prvky, uživatel koriguje barevnost ploch tak, aby co nejpřesněji souhlasila s přilepenými proužky. Tak je zohledněno jak zobrazování monitoru, tak i pozorovací podmínky uživatele. Applet následně pošle nastavená data na server, který spočítá profil monitoru a uloží jej do prohlížeče jako cookie. Pokaždé, když se na stránku vrátíte, server si zjistí profil monitoru a přizpůsobí barevnost obrázků.
Celý nápad nevypadá špatně, bohužel zatím (v okamžiku psaní článku) není WebSync žádnými stránkami kromě demostránky výrobce podporován. Úspěch technologie proto záleží na tom, zda se Gretagu podaří prosadit se se svým řešením alespoň na některé důležité adresy. Pak teprve budeme moci posoudit, kolik uživatelů je vůbec ochotno i tak napohled jednoduchou proceduru pro věrnější barvy absolvovat (nehledě na to, že hodně z nás má pro větší bezpečnost cookies v prohlížečích vypnuté).

Pokud vás trápí hlavně potřeba velmi kvalitního profilu tiskárny, není bezpodmínečně nutné si hned kupovat žádný z výše uvedených produktů - profil si můžete jednoduše objednat. Není to sice nic až tak levného, zato vám bude garantována přece jen vyšší přesnost, než když používáte pro snímání terčů skener.
Dnes zmíníme dvě služby, které se ostatně opět podobají jako vejce vejci.
První poskytuje již zmíněná firma Praxisoft. Ze stránek firmy si zdarma stáhnete tzv. Remote Profiling Kit. Ten obsahuje kromě podrobného návodu v PDF i dva soubory, které zájemce o profil tiskárny jednoduše vytiskne. Protože firma stejně jako v produktu WiziWyg nabízí možnost profilování jak RGB tak i CMYK tiskáren, je připojen i další soubor. Po jeho zkušebním vytištění uživatel snadno vidí, jakou tiskárnu používá. Nejde totiž jen o pouhé odlišení tisku RGB nebo CMYK barvami, ale mimo jiné i o vnitřní reprezentaci dat v tiskárně - proto je podle dokumentace firmy vždy vhodné si test provést.
Zkušebních výtisků je samozřejmě možné poslat více, profil vycházející z několika měření bude pravděpodobně přesnější.
Za komfort a bezpracnost se samozřejmě platí, za profil od Praxisoftu zaplatíte něco přes 100 dolarů - aktuální cenu je lepší si ověřit na stránkách firmy. Jak jsme řekli, téměř totožnou službu můžete využít na stránkách firmy Chromix (zde je dostupný i archív ICC profilů pro různá zařízení). Obě firmy uvádějí jednu hlavní výhodu, proč využít služeb vzdálené tvorby profilů, a to profesionální vytvoření profilu na špičkových zařízeních, jejichž pořízení by jinak zákazníka stálo tisíce dolarů. Žádné informace o oblíbenosti služby a jejím využívání ale nemáme k dispozici.

V úvodu článku jsme se letmo zmínili i o otázkách kvality kompletů pro Color management. Na závěr jsme si proto nechali jedno, široké veřejnosti zatím méně známé řešení. Než se k němu dostaneme, připomeňme si v krátkosti, jak systémy ICC řízení pracují. Kdesi v pozadí usilovně pracuje "jádro" systému. Bere v úvahu všechny potřebné profily a předvolené způsoby převodu barev mezi gamuty a jeho hlavní starostí je tyto převody provádět. Ano, mluvíme o modulech CMM (Color Management Module), které obvykle získáme jako součást větších softwarových balíků nebo operačního systému. Firmy, které se hlouběji zabývají řízením barev, obvykle dodávají i své varianty CMM modulů. Tak můžete získat moduly firem Adobe, Apple, Agfa, Heidelberg, Kodak a dalších.
A právě na CMM modul se zaměřila i firma Imation. Na stránkách firmy jsou dostupné základní poznatky o přesnosti běžných profilů a CMM modulů. Důraz je přitom kladen zejména na kvalitu převodů obrázků do CMYK. Firma na základě množství měření ukazuje, kde vidí v momentálně používaných řešeních rezervy a nabízí ke stažení ve zkušební, časově omezené verzi vlastní Imation CFM modul (Color Fidelity Module).
Uživatel má možnost poměrně detailně řídit způsob práce modulu, sledovat záznam jeho činnosti a hlavně definovat parametry převodu do CMYK. Tady lze jednak ponechat defaultní nastavení profilu, navíc je ale možné precizně řídit průběh generování černé složky (GCR, UCR). Kromě přesnosti převodů je totiž právě generování černé barvy podle firemních údajů na Imation CFM, který je zástupcem nové generace tzv "inteligentních" modulů, to nejlepší. Velmi dobře navíc fungují i převody mezi různými CMYK prostory.
Na stránkách je zveřejněn i návod, jak si kvalitu převodu do CMYK zkontrolovat prostřednictvím Photoshopu, a testovací příklad. Podrobnější článek na toto téma přineseme příště, již nyní je ale možné říci, že dosažené výsledky jsou překvapující. Imation CFM generuje gradačně a barevně viditelně lepší CMYK obrázky.
Imation CFM byl nezávisle testován spolu s moduly prakticky všech významných výrobců a výsledky jasně ukazují, že máme před sebou další prostor, kam mohou výrobci zaměřit své vývojové úsilí. Zřejmě velmi brzy tak můžeme očekávat další výrazné zlepšení kvality ICC systémů.

Někteří ze zahraničních autorů se shodují v názoru, že všechny nejrozšířenější produkty nabízejí "dobrou kvalitu". Jedním dechem ale dodávají, že zatím nemáme přesně definováno, co si pod tímto pojmem přesně představit, a zda jde již o kvalitu postačující. Na jedné straně stojí třeba právě zmíněný CFM modul Imation, který dosavadní kvalitu prohlašuje za překonanou. Na druhé straně stojí velké skupiny uživatelů, kteří se teprve k přechodu na ICC systémy chystají. Z jejich zkušeností je patrné, že prakticky jakékoliv řešení je lepší než žádné. Již současné standardně dodávané systémy ve spojení s dostupnými prostředky typu Ezcolor nebo WiziWyg posouvají jejich práci s barvami o stupeň výše, ke zmíněné dobré kvalitě.
Z takového pnutí mohou vzejít jen dobré zprávy pro všechny a tak se máme v příštích měsících určitě na co těšit.

Článek byl převzat z prosincového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu 49,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: