Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
10. července 2024
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
15. července 2024
-
9. srpna 2024
-
10. září 2024
Polygrafie
Ricoh Pro C900/C900s: produkční barevný stroj přichází
28. prosince 2009, 00.00 | Společnost Ricoh uvedla na trh barevné produkční zařízení, kombinující rychlost, produktivitu a široké možnosti dokončovacích prací. Nese označení Pro C900/C900s a nabízí kompletní řešení, zahrnující vedle rychlého a kvalitního tisku (potažmo též kopírování/skenování) také například vazby V1, V2 a V3 či děrování nebo vazby kroužkových bloků.
Trendem se v posledních letech stává postupné snižování tiskových výstupů, ovšem při současném zachování kvality a samozřejmě i rozumné ceny. Ruku v ruce s tím jdou stále náročnější požadavky ze strany zákazníků, nutící výrobce (dodavatele) tiskových řešení k čím dál větší variabilitě jejich strojů, stejně jako neustálého rozšiřování portfolia služeb. Rostoucí konkurence (a v neposlední řadě tak i současná ekonomická situace) tomuto trendu ještě nahrává, takže výrobci musejí stále hledat nová řešení a „díry“ na trhu, které by mohli zacelit. Vedle klasického (a osvědčeného) ofsetu, má již své pevné místo i digitální tisk, který je vhodnou alternativou v oblastech produkčního tisku menších nákladů, kterému ofset většinou konkurovat nemůže (nebo jen velice těžko). Vedle nejrozšířenějších značek v daném segmentu (Xerox, Océ, Konica Minolta) má zde své pevné místo i společnost Ricoh, která u svých strojů kombinuje rychlost, produktivitu a dokončovací schopnosti a nabízí tak kompletní řešení, zahrnující vedle tisku také například: vazby V1, V2 a V3, děrování nebo vazby kroužkových bloků. Jedním z posledních produkčních strojů Ricoh je model Pro C900, který nabídne rychlost tisku 90 stran A4 za minutu (bez ohledu na tiskové rozlišení a to v celém rozsahu gramáží).
Technická specifikace
Ricoh Pro C900 tiskne rychlostí 90 stran A4/minutu (černobíle i barevně), přičemž fyzické tiskové rozlišení může být až 1 200 x 1 200 dpi (s 2-bitovou hloubkou bodu). Stejné rozlišení nabídne i RIPovací software. Přenos obrazu je elektrografický, použitý systém tisku – CMYK. V praxi je zařízení schopno tisknout až 5 400 stran A4 za hodinu. Tiskárna má kapacitu tisku cca 250 000 stran měsíčně a disponuje technologiemi z portfolia tiskové divize Hitachi (kterou mj. převzal v roce 2004 právě Ricoh Printing Systems). Co se týče podporovaných formátů, Pro C900 tiskne na velikosti A3+, SRA3 i 13 x 19 palců, maximální formát je tedy 330 x 487 mm s potisknutelnou plochou 320 x 480 mm. Lze tisknout na gramáže až 300 g/m2 (vč. natíraných médií). Pro tyto účely je zařízení vybaveno vzduchovou separací listů pro maximální spolehlivost. Vstupní podavače mají kapacitu 11 000 listů (celkem 7 zásobníků), navíc papír je při průjezdu mechanickými agregáty neustále kontrolován (vč. oboustranného tisku).
Kontinuální tisk zajišťují tonerové náplně s kapacitou až 72 000 ks archů A4 (při 5 % pokrytí) a jejich výměna probíhá při plném tiskovém výkonu.
Vybavení
Ovládání tiskárny Ricoh Pro C900 zjednodušeje 10-palcový dotykový LCD. Oproti běžným zvyklostem je v rámci tohoto panelu integrován i modul Command Workstation Lite pro správu tiskových úloh a nastavování registrace zásobníků. Veškeré provozní stavy jsou signalizovány na displeji. Zajímavostí je například to, že otevírání zásobníků i výměna toneru je přizpůsobena i handicapovaným osobám. Běžnou funkci výměny tonerových kazet za chodu doplňuje zde novinka – tzv. vypuzovací přihrádka pro uvíznuté papíry, kdy je obsluha ve většině případů ušetřena zdlouhavého a nepříjemného tahání papíru z útrob stroje.
Standardně je k tiskárně dodáván interní RIP EFI kategorie Fiery System 8R2. Namísto dříve používaného FACI kitu je zde část rozhraní Fiery systém 8R2 přímo integrována do LCD. Daný RIP poskytne kromě vysokého výpočetního výkonu standardně utility Command Workstation, EFI Impose, Spot-on, AutoTrapping, Paper Catalog. Nechybí ani podpora JDF, PDF/X, VPS a PPML technologií, stejně jako FreeForm - pro tisk variabilních dat.
Mezi volitelná příslušenství patří další dva externí řadiče – Fiery E-80 (kategorie EFI QX100) a Creo C-80 z dílny Kodaku. První z nich navíc obsahuje nástroj EFI Compose - pro manipulaci s tiskovými úlohami.
Funkce a dokončování
Ricoh Pro C900 nabídne svým uživatelům širokou paletou finisherů, například: standardní finišer s kapacitou 3 000 listů, jednotky pro sešívání (sešívaní skobkami na straně bloku), falcování do tvaru „Z“, výstupní jednotky pro stohování výtisků (hotových produktů nebo složek) včetně výstupního testovacího zásobníku. Dále jsou k dispozici finishery na děrování, vkládání externě vyrobených obálek brožur, mezioperační zásobníky papíru, agregáty pro realizaci knižní vazby V1 - šití skobou ve hřbetu na stříšku nebo pro lepenou vazbu, V2 s in-line ořezem do 200 listů (z jedné nebo ze tří stran) a vazbu do spirály určené pro výrobu bloků, manuálů, brožur a fotoknih. K dispozici je i automatická kroužková vazba do 100 listů nebo stohovač na 5 000 listů s funkcí odsazování, jehož kombinací s finišerem lze dosáhnou výstupní kapacity až 13 000 listů. Velmi praktickou funkci představuje aktivní registrace papíru - boční i stranová. Pomocí CCD snímačů tak je zaručena přesná pozice obrazu s tolerancí 0,5 mm. Detekce dvojího podání papíru je zde standardem.
Závěrem
Barevný tisk nízkoobjemových a středněobjemových nákladů je v dnešní době čím dál populárnější a dodavatelé tiskových zařízení se snaží na tuto skutečnost pochopitelně flexibilně reagovat. Vedle kvality tisku a rychlosti jsou nejdůležitějšími parametry při výběru toho správného stroje pochopitelně také náklady na tisk, spolehlivost a náročnost obsluhy. Ricoh Pro C900 je dalším přírůstkem do rodiny profesionálních tiskových zařízení, které umožňují uspokojit nejnáročnější požadavky ze strany zadavatelů. Model Pro C900 je volitelně k dodání i ve verzi s označení Ricoh Pro C900s, která navíc disponuje skenerem (kopírkou) s rozlišením 600 dpi, automatickým podavačem skenovaných předloh (ARDF pro 100 listů) a vstupními velkokapacitními zásobníky (až 11 000 ks archů). Vedle rychlosti, vysoké kvality výstupů a variability plnohodnotných tiskových rastrů (AM a FM), nabídne Pro C900 také přesné a řízené vedení papíru a množství finisherů pro plně automatizovanou výrobu vybraných typů polygrafických produktů.
Zařízení Ricoh Pro C900 momentálně používá v české polygrafické sféře například společnost Impromat INT., spol. s r. o. ve Zlíně-Malenovicích a dané zařízení je k dispozici v jejich v předváděcím centru.
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
22. září 2024