Reklama a Polygraf 2002 měsíc poté - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Reklama a Polygraf 2002 měsíc poté

9. dubna 2002, 00.00 | S praktickou zkušeností návštěvníka i vystavovatele, měsíčním odstupem a oficiální statistikou se vracíme ke dvěma veletrhům v jednom balení, neboli největší české pre-press/polygrafické akci roku 2002.

Na rozdíl od ostatních odborných médií jsme s hodnocením letošního ročníku veletrhů Reklama a Polygraf opravdu nespěchali. V první řadě jsme čekali na oficiální statistiku pořadatelů, abychom se mohli opřít o nějaká exaktní čísla a kromě toho není kam spěchat, letos nás totiž již žádná rozumná domácí akce nečeká. Takže jaký je náš pohled na vrchol odborného "společenského" dění v letošním roce?

logo veletrhu Reklama a Polygraf 2002 Dva veletrhy v jednom
Pořádající společnost M.I.P. Group v letošním roce poprvé přistoupila k trochu netradičnímu, přesto jedinému možnému kroku. Spojila dva své oborově blízké veletrhy v jeden. Samostatný Polygraf a samostatná Reklama v současné době již neměly příliš prostoru pro život a hlavně se do značné míry překrývaly. Oborová blízkost tedy umožnila vzniknout novému smysluplnému vrcholu sezóny. Na rozdíl od mnoha "kočkopsů", ke kterým se uchylují čeští pořadatelé v zoufalé snaze o udržení návštěvnosti a koneckonců i zajímavosti akcí, vznikl obsahově ucelený a poměrně kompaktní útvar.
Pro vystavovatele to znamenalo výrazně zjednodušení v rozhodování, zda a které akce se účastnit, návštěvníkům se dostalo větší porce informací za stejné úsilí.

Reklama a Polygraf 2002 v číslech
Jaká byla akce v číslech? Na pražské Výstaviště se sjelo 252 vystavovatelů z ČR i zahraničí. Pořadatelé uvádějí, že z tohoto počtu bylo 33 spoluvystavovatelů a 11 zahraničních společností. Letošní ročník si už nevystačil s plochou Průmyslového paláce a přibyl poměrně příjemný stan před hlavním vchodem. Celkově byla tedy výstavní plocha 11.000 m2, z čehož skoro polovina byla čistá výstavní plocha vystavovatelů.
Pořadatelé v průběhu tří veletržních dní napočítali celkem 12092 návštěvníků, což je na pražský oborový veletrh velmi slušné.

Reklama a Polygraf v praxi
V praxi z pohledu návštěvníka působila akce překvapivě přehledným dojmem. Rozčlenění na signmaking, polygrafii a reklamní předměty nejen pomohlo v orientaci. Navíc v letošním roce většina vystavovatelů vsadila spíše na méně pompézní, zato více produktově zaměřené expozice, takže celá akce získala na důstojnosti. Tradiční výjimkou se stala expozice PosAmu, který hoden své extravagantní tradice neváhal nasadit i obsluhu nahoře bez a honosné limuzíny, aby se adekvátně odlišil od ostatních. Nicméně celkově vzato byl letošní ročník jedním z nejodbornější a nejdůstojnějších v historii Reklam i Polygrafů.
Z pohledu vystavovatelů byl sice první den o poznání slabší, co se týče návštěvnosti, ale celkově bylo 12.000 návštěvníku asi tak maximum, co se dalo očekávat. V nejexponovanějších hodinách se na veletrhu dokonce jen obtížně pohybovalo, ale ani letošní ročník se nevyvaroval hluchých částí.

Srovnání nesrovnatelného?
Jistě očekáváte nějaké srovnání veletrhu s předchozími ročníky či konkurencí. Bohužel reálně není moc s čím srovnávat. Jedinou konkurenční akcí u nás je potenciálně brněnský Embax, ale to je přeci jen akce výrazně širšího zaměření a většího zejména mezinárodního věhlasu. Kromě toho pražské odborné veletrhy tradičně stěží konkurují brněnským, takže zjevně nemá smysl srovnávat nesrovnatelné.
Srovnání s loňským ročníkem Reklamy či předloňským Polygrafem je také trochu zavádějící, protože jde o historicky první spojené provedení. Přesto pokud budeme chtít srovnávat, tak o něco vhodnější je Reklama 2001, která byla ve většině ukazatelů o cca 20% menší. Tento nárůst je nutno chápat spíš jako úspěch pořadatelů, protože tématický překryv a obecný odklon veřejnosti od veletrhů nedávají příliš nadějí v dramatické nárůsty počtu vystavovatelů či návštěvníků.

Jaká je asi budoucnost veletrhu?
O tom, jak bude v budoucnu vypadat výstavnictví a zejména to odborné, se diskutuje již řadu let. Je jasné, že je nutná změna, protože trh se za posledních 10 let tak dramaticky vyvíjel, že i výstavnictví se musí těmto změnám přizpůsobit. Na druhou stranu i letošní Reklama a Polygraf 2002 ukázaly, že odborné veletrhy zde mají stále své místo. Zejména v oborech jako je Signmaking a koneckonců i pre-press či polygrafie, jsou věci, které se jinak než naživo jen stěží prezentují. Krom toho jsou veletrhy vhodným místem pro osobní setkání s dodavateli, zákazníky či odborníky, takže se o jejich bezprostřední budoucnost bát nemusíme.

Dost možná bude ubývat prezentací konkrétních strojů a technologií, protože informace zejména o novinkách se například na Internetu hledají pohodlně a snadno bez nutnosti čekání na veletrh. Prostor pro prezentaci je však ve službách, ukázkách konkrétních či atypických aplikací a možnosti osobního kontaktu. Byla by velká škoda, kdybychom měli přijít o ten jediný pražský polygrafický veletrh, nemyslíte?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: