Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Polygrafie
Proofing - poptávka po "high-end" nátiscích klesá
natisk
7. dubna 2003, 00.00 | Jednou z oblastí klasického pre-pressu, která v současné době prochází výraznými technologickými změnami je nátiskování. Klasický "analogový" nátisk z filmů, ale i jeho moderní digitální obdoba, ustupuje novým levnějším alternativám - především výtiskům z inkoustových tiskáren a "soft proofingu".
Jednou z oblastí klasického pre-pressu, která v současné době prochází výraznými technologickými změnami je nátiskování. Klasický "analogový" nátisk z filmů, ale i jeho moderní digitální obdoba, ustupuje novým levnějším alternativám - především výtiskům z inkoustových tiskáren a "soft proofingu"; náhledu na obrazovce zkalibrovaného monitoru.
Základní trendy současného a budoucího vývoje nátiskování lze vyčíst z různých odborných studií. Jednou z nejnovějších je Proofing: The Customer is Always Right od společnosti TrendWatch. Tyto studie jsou v kompletní podobně k dispozici pouze za nemalou úhradu (tato konkrétně stojí 1595 dolarů a lze si ji objednat na výše uvedené adrese), nicméně vydavatel poskytuje alespoň rámcové výsledky, ze kterých si lze udělat základní obrázek o současném stavu.
High-end nátisk na sestupu, nicméně stále vede
Poptávka po klasickém analogovém nátisku (Chromaline, MatchPrint), digitálním nebo analogickém, zažila podle společnosti TrendWach vrchol svého boomu v letech 1998/1999 - od té doby se poptávka designerských a produkčních společností po "high-end" nátisku stále snižuje a je nahrazována jinými řešeními.
Zajímavá je nicméně informace, že "high-end" digitální nebo analogické nátisky jsou v současné době stále v komunikaci mezi tiskárnami a klienty nejpoužívanější. Na paty jim však výrazně šlapou elektronické soubory PDF/QuarkXPress - ty podle uveřejněných informací používá coby dostatečný podklad při komunikaci s tiskárnou celá čtvrtina (25%) zadavatelů.
Zbylá necelá polovina používá coby nátisk nejrůznější další výtisky. Velký boom v nátiskování zažívají stolní inkoustové tiskárny, které při správném nastavení color managementu a použití vhodných médií dokáží produkovat velmi věrné tisky, velká část nátisků je dnes realizována především na velkoformátových plotrech - tisky však většinou neslouží k ověření barevné věrnosti, ale k ověření správného zripování a vyřazení archů připravovaných technologií Computer-to-Plate.
Nástin růstu/úbytku poptávky po jednotlivých typech "nátiskových" řešení. Konrétní údaje viz citovaná studie. Zdroj: TrendWatch.
Přesun k levnějším řešením
Opouštění platformy klasického analogového nátisku je pochopitelné a očekávané - s nástupem digitálního tisku a především CtP technologií se v masovém měřítku vyrábí stále více tiskovin přímo z dat a analogový nátisk připravovaný z polygrafických filmů se tak v digitálních workflow dostal na slepou kolej.
Zajímavé je ale sledovat, že klienti, kteří přestali používat analogový nátisk nesahají po technologicky adekvátních digitálních alternativách, ale přiklání se k používání výrazně levnějších alternativ a podle citované studie TrendWatch se celá čtvrtina zadavatelů obejde bez jakéhokoliv nátisku - prostě pošlou tiskárně pouze dokument v elektronické podobě.
Nicméně i v tomto přístupu lze spatřovat logiku - většina pravidelnějších zakázek je dnes připravována v odzkoušeném řetězci studio-tiskárna, kde tyto firmy již většinou disponují technologiemi, které jim zaručí relativně stabilní tiskové výsledky. Tzn. náhled na monitoru v DTP studiu s určitou přesností dokáže odhalit případné výrazné barevné odchylky tištěného obrazu. Není to samozřejmě zcela exaktní, avšak v duchu doby, kdy nejvíce zákazníků požaduje levný tisk ve slušné kvalitě, je to jedna z cest jak ušetřit část nákladů. Ona totiž bohužel ani cesta se 100% korektním nátiskem není zárukou, že výsledný tisk bude barevně zcela věrný v celém tištěném nákladu.
Klasické "high-end" nátisky (dnes především digitální) se tak přesouvají do oblastí, kde je důraz na barvu kritický - tj. zejména do agentur vyrábějící špičkové propagační letáky, vybrané barevné katalogy a vysokonákladové magazíny. Důraz na kvalitní nátisk kladou také reklamní agentury, vyrábějící inzeráty pro velké klienty. I zde je investice pochopitelná - vzhledem k částkám za celostránkový inzerát v periodiku je investice do nátisku zanedbatelná.
Závěr
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024