Praktické zkušenosti s čb. digitálním tiskem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Praktické zkušenosti s čb. digitálním tiskem

7. května 1999, 00.00 | Nedávno jsme psali o obecných výhodách a nevýhodách čb digitálního tisku. Jaké jsou zkušenosti s provozem těchto strojů?

V článku Malonákladový digitální černobílý tisk jsme popsali obecné výhody černobílého digitálního tisku. Dnes přinášíme několik zkušeností s praktickým provozem digitálních černobílých tiskových strojů.

Xerox DocuTech 6135 ve společnosti Quo

Firma Xerox přišla před časem (1995) s tzv. "publikačním systémem" Xerox DocuTech. I když již dnes podobné systémy nabízí řada dalších firem (Océ, Minolta, ...), Xerox DocuTech je stále ve své třídě považován za "high-end". Tomu odpovídá i cena, která se pohybuje u základního modelu DocuTech 6135 na 357 200 amerických dolarů.

V České republice je nainstalováno několik systémů DocuTech 6135 - tři stroje má firma Panasonic, dva má Český normalizační institut (ČSNI) a po jednom ČEZ a Česká pošta. Jediná instalace, která je využívána plně pro komerční účely (tj. tisk pro externí zákazníky) je ve firmě Quo v Praze na Chodově. Na praktické zkušenosti jsme se proto ptali právě zde Ing. Martina Felixe, ředitele firmy.

"Ve Quo neradi slyšíme, když se našemu stroji říká "kopírka". Je to pochopitelné, protože výtisky z DocuTechu mají opravdu blíž k tisku na ofsetu než ke kopírování. Hlavní rozdíl viditelný na první pohled je rastr. Jakékoliv šedé plochy nebo černobílé bitmapové obrázky jsou tištěny jako autotypická síť bodů. Tento rastr je aplikován i na skenované dokumenty (tedy například fotografie)."

Do stroje je možno přímo posílat data ve formátech PostScript, PCL a TIFF, ostatní data je třeba převádět, nejčastěji do PostScriptu. V Quo mají největší zkušenosti s převodem dat z aplikací MS Word a MS Excel, ve kterých si zákazníci nejčastěji připravují černobílé dokumenty.

V Quo tisknou na tomto stroji různé firemní časopisy, manuály, skripta a materiály ke školením, vstupenky, pozvánky a podobně. V poslední době se zde tisknou i knihy v malém nákladu (konkrétně z vydavatelství Ivo Železný např. tyto tituly: Jaromír Damek: Pozdní sběr; Anna Maria Walworth: Příběh arabské ženy - oba byly tištěny v nákladu 100 ks).

Pro veškeré statistické údaje se používá pojem "jeden klik", což je jeden výtisk stránky A4. Oboustranně potištěná stránka A3 tedy představuje 4 kliky. Za určitou hranici pro to, aby byl stroj rentabilní (tedy aby vydělal na odpisy stroje, energii, spotřební materiál a plat operátora), považují v Quo 400 000 kliků měsíčně.

Produkt: DocuTech 6135 Publisher
Výrobce: Xerox
Rozlišení: 600 x 600 dpi
Maximální formát papíru: A3
Rychlost tisku: 135 stran za minutu
Orientační cena: 357 200 dolarů

Océ 3165 v počítačové škole GOPAS

Počítačová škola GOPAS disponuje v současné době 13 počítačovými učebnami. Během jednoho roku projde učebnami více než 8 tisíc účastníků, kteří navštíví některý ze 105 typů kurzů. Nezbytnou součástí efektivního školení jsou samozřejmě studijní materiály a studijní materiál jednoho kurzu má i 100 stran textu na 1den školení, což představuje produkci více než 100 000 stránek A4 měsíčně. Tedy typická situace pro nasazení digitálního tisku. Na praktické zkušenosti jsme se ptali Ing. Petra Daniela, ředitele firmy.

Do podzimu roku 1998 jsme používali na kopírování příruček priport od firmy Ricoh, který však nesplňoval rostoucí nároky na kvalitu tisku, bylo nutné ručně snášet jednotlivé výtisky a pro dosažení určité ceny tisku bylo třeba tisknou minimálně 50 ks jednoho typu příručky. Proto jsme se rozhodli pořídit nový systém pro tisk příruček metodou print-on-demand.

Po detailním prozkoumání nabídky na českém trhu jsme se přiklonili k Océ 3165. Při výběru jsme považovali za rozhodující hlavně následující charakteristiky systému:

1) Tiskne jak z papírových master-kopií, tak i přímo z počítače.

2) Kvalitně reprodukuje šedivé plochy, tj. např. sejmuté obrazovky monitorů počítačů.

3) Umožňuje tisk libovolného množství příruček při konstantních nákladech na 1 příručku. Minimalizuje se nám tak potřeba skladových zásob při zachování schopnosti operativně reagovat na změny účastníků v kurzu. Díky tisku celé příručky najednou, odpadá nutnost ručního snášení příruček.

4) Obsluha je velmi jednoduchá a zaškolení obsluhy bylo velmi rychlé (hlavně díky české lokalizaci systému).

5) Díky servisní smlouvě s firmou Océ uzavřené na 5 let je garantován rychlý servisní zásah i konstantní náklady na 1 kopii po celé období.

Po 4 měsících provozu zařízení jsme objevili následující slabiny či problémy:

1) Při kopírování velmi rozsáhlých příruček (cca. 500 stránek) z master-kopií, na kterých je kromě textu i velké množství obrázků, stávající kapacita 64 MB operační paměti nepostačuje a budeme ji muset rozšířit na 128 MB.

2) Zatím nelze naskenované master-kopie příruček přenést z paměti zařízení do připojeného počítače a uložit je na disk pro příští tisk stejné příručky. Podle informací firmy Océ bude potřebný upgrade systému k dispozici v průběhu letošního roku.

3) Na zařízení nelze potiskovat velké obálky formátu C4.

Vcelku mohu konstatovat, že systém Océ 3165 splnil naše očekávání a je výraznou oporou pro neustále zkvalitňování našich služeb.

Produkt: Océ 3165
Výrobce: Océ
Rozlišení: 600 x 600 dpi
Maximální formát papíru: A3
Rychlosti tisku: 62 stran za minutu i oboustranně

Alternativa:

Již podle ceny zmíněné u publikačního systému Xerox DocuTech 6135 Publisher je jasné, že výše uvedené systémy představují sice špičkové řešení, které je však třeba náležitě zaplatit a pak pochopitelně i vytížit. Existuje tedy nějaká alternativa mezi uvedenými publikačními systémy a běžnými kopírkami? Jednou z možností jsou tzv. průtisková zařízení, jejichž kvalita se za poslední roky neustále vylepšuje a dnes je již jejich výstup plně konkurenční s klasickými kopírkami či tiskárnami.

Konkrétním řešením jsou stroje firmy RISO, které jsme si pro představení ve Světě tisku vybrali proto, že tato firma zaujímá na světovém trhu s průtiskovými automaty majoritní podíl.

Jak průtiskové zařízení pracují a čím se liší od klasických laserových tiskáren a kopírek?

Hlavní specifikou je používání tzv. matric, které můžeme přirovnat např. k tiskové desce používané při klasickém ofsetovém tisku. U průtiskových strojů se však matrice připravuje sama zcela automaticky a během několika vteřin. Vzhledem k použití matrice, která představuje určitou "jednorázovou investici", nejsou průtiskové stroje určeny pro tisk skutečně nízkých nákladů v počtu jednoho či dvou kusů. Ideální je náklad v rozmezí 30 až 4 000 výtisků od jedné předlohy. Samotná obsluha stroje je velice jednoduchá a podobná obsluze běžné kopírky - podle konkrétního modelu lze buď snímat již vytištěné předlohy ze skla, nebo tisknout data zaslaná z počítače. V případě kopírování vytištěné předlohy systém nejprve předlohu vyhodnotí a naskenuje, pak dojde k propálení termocitlivé matrice, upnutí matrice na tiskový válec, odstranění použité matrice a zhotovení zkušebního výtisku. Celá přípravná operace trhu přibližně 17 - 24 vteřin. Je-li zkušební výtisk v pořádku, je možné zahájit vlastní tisk rychlostí 60 - 130 výtisků za minutu. Pomocí průtiskových tiskových strojů Riso lze provádět i jednoduchý barevný tisk (s velmi jednoduchým soutiskem), neboť firma dodává v současné době škálu až 13 barev. Výhodou oproti ofsetovým jednobarevným tiskovým strojům je, že není třeba vymývat celý stroj, neboť stačí jen jednoduše vyměnit zabarvený tiskový válec.

Velkou výhodou průtiskových strojů je jejich ekonomičnost. Konkrétně u strojů firmy Riso výrobce udává, že náklady na jeden výtisk se mohou pohybovat pod 5 haléřů (bez papíru). Také z dlouhodobého hlediska nejsou stroje tak náročné na provoz jako klasické kopírky, neboť stroj například nepracuje se zapékací jednotkou. Pořizovací cena stroje se pohybuje od 120 do 300 tisíc korun (v nabídce je řada strojů s formátem papíru od A6 do A3, s rozlišením od 300 po 600 dpi). Stroje umí potiskovat papír od 46 až po 210 g/m2.

Nevýhodou tohoto řešení může být v některých případech nutnost tisknout minimální náklad několika desítek kusů od jednoho originálu a tisk hrubším rastrem oproti systémům použitých v laserových tiskárnách, který je patrný zejména u bitmapových obrázků.

Adam Pokorný

Článek byl převzat z dubnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 74 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: