Potisk keramiky s klasickým Cromalinem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Potisk keramiky s klasickým Cromalinem

15. května 2000, 00.00 | Klasický analogový nátisk nemusí sloužit pouze k výrobě papírových nátisků - lze jím také potiskovat keramiku.

Průmyslový záběr společnosti DuPont je skutečně impozantní - produkty určené k využití v polygrafických oborech jsou jen zlomkem nabídky. Od firmy s takovou výzkumnou základnou lze pak právem očekávat různé "odbočky", mezioborové technologie, které využijí i zdánlivě odtažité podněty, zkušenosti a postupy. Cromalin Art je právě z tohoto soudku, a kromě jiného může znamenat i otevření širšího prostoru pro známé analogové nátisky.

Ač jim mnozí předpovídali rychlý a významný pokles, postupy analogového nátisku výrazně neztrácejí pozice ani nyní, v době překotné digitalizace. Na první pohled se sice zdá, že bychom mohli jmenovat řadu důvodů, proč by měla být analogová platforma jako technologie nátisku na ústupu, jako mnohokrát nás ale zdání i v tomto případě klame.
Za prvé, podíl osvícených filmů vůči přímo osvíceným tiskovým deskám (CtP) zatím proti trochu optimistickým počátečním předpovědím nijak výrazně neklesá. Stejně tak mnozí tiskaři i klienti pre-press studií teprve začínají důvěřovat digitálním nátiskům, často se s nimi ještě učí pracovat (na rozdíl od analogových nátisků, na které jsme léta zvyklí). A konečně, analogový způsob nátisku si uchovává v jednom z ukazatelů výrazný, principiální náskok, o který jej digitální stroje ještě nějakou dobu těžko připraví. Ano, řeč je o velmi široké nabídce barev, které jsou pro tradiční analogový nátisk k dispozici, ať již jako práškové, nebo ve formě barevných fólií. Tato nabídka dovoluje analogovému nátisku velmi věrně simulovat jak tisky v běžných normách (to znamená různé normy CMYK, Hexachrome a další), tak i tisky přímými barvami a barvami speciálními - metalickými, fluorescenčními a dalšími. To je oblast, do které digitální systémy zatím zasáhnout neumějí, byť ve většině ostatních běžných situací je jejich barevná věrnost vynikající. Řečené platí zejména o nátisku asi nejméně produktivním, ručním (Manual Cromalin). Výměnou za časovou a profesní náročnost kompletně ruční výroby získáváme tu nejširší nabídku práškových barev. A jen o něco chudší je spektrum použitelných barev u poloautomatické verze, kde se barvy přenášejí ze speciální fólie - menší nabídka barev je cenou za zvýšený komfort práce.

Mezi argumenty pro úspěšné přežívání analogového nátisku si můžeme připočíst ještě jeden - potenciální využitelnost technologie, která umí vytvářet kvalitní obrázky i jinde a jindy, než jen pro výrobu kontrolních podkladů v pre-pressu. Využitelnost v oblastech, které nakonec nemusejí mít s tiskem spojitost vůbec žádnou.

Novinkou mezi těmito způsoby využití je nyní i Cromalin Art - postup, který umožní výtvarníkům uchovat digitálně zpracovaná díla v atraktivní formě, navíc přinášející nové komerční možnosti. Nápad na netradiční využití "Cromalinů" vyšel z praxe, mimo jiné i z řad uživatelů manuálních analogových nátisků. Jeho podstatou je jednoduchá myšlenka - mít k dispozici materiály, které dovolí přenést barvy na netradiční předměty a vytvořit na nich kvalitní a trvanlivý obraz.
Základem technologie Cromalin Art jsou speciální transportní podložka a nové anorganické práškové barvy, obsahující keramické pigmenty. Praktický postup je po dlouhou dobu stejný, jako když se vyrábí běžný analogový nátisk - to znamená postupné laminování a nanášení jednotlivých tiskových barev. Až závěrečné fáze se od ustálených zvyklostí liší. Podložka s hotovým nátiskem se na několik minut ponoří do vody. Jak se dá očekávat, po určité době se barevné vrstvy odloučí od podložky a lze je z ní stáhnout. Výsledkem je tenká blána s barevným obrázkem, kterou přenášíme v podstatě na jakýkoliv předmět s hladkým, nikoliv nutně rovným, povrchem. Jediným požadavkem na potahovaný předmět je odolnost vůči žáru, protože nanesená vrstva se nakonec vypaluje - v tom je také tajemství její finální kvality a trvanlivosti.
Možností využití technologie Cromalin Art, jak výtvarných, tak třeba i pro nejrůznější komerční účely, je nespočet. Může otevřít nejen nové směry pro grafiky i keramiky, ale dovedeme si jistě představit široké využití třeba v marketingu. Namátkou - keramické zakázkové dlaždice, upomínkové předměty pro důležité klienty, firemní keramika, obložení jednacích místností. Zajímavostí a inspirací pro tuzemské firmy by mohlo být i úspěšné včlenění technologie Cromalin Art do nabídky služeb italské společnosti, dodávající náhrobní kameny (ta mimochodem rovněž stála za prvnotním nápadem, takže jde skutečně o nápad vzešlý přímo z potřeb praxe). Finanční přínos pro poskytovatele služby, kteří pocházejí převážně z řad těch, kdo již s nátiskem Cromalin stejně pracují, byť pro jiné účely, je zřejmý.

Rozšířit soubor nabízených služeb o Cromalin Art by nemělo být pro stávající uživatele klasických nátisků velkým problémem. Veškeré změny spočívají vlastně jen v používání nové podložky a jiných práškových barev. Navíc ještě přibývá nutnost zajistit vypálení, což je ale v podstatě rutinní záležitost. Přesto jde o technologii u nás velmi málo známou - fakt, že se s ní v tuzemsku zatím nesetkáte, je tak pro nás (zatím?) jejím jediným výrazným stínem.

Článek byl převzat ze čtvrtého čísla měsíčníku Svět tisku, který obsahuje na celkem 112 stranách nejaktuálnější informace o dění v domácí i světové polygrafii.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: