Polygrafie a Internet. Jaké jsou novinky? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Polygrafie a Internet. Jaké jsou novinky?

16. února 2000, 00.00 | Na únorovém Sybold semináři se mimo jiné prezentoval i úctyhodný počet firem, nabízejících své internetové servery polygrafickým firmám. Co je nového v této oblasti?

Na únorovém Sybold semináři se mimo jiné prezentoval i úctyhodný počet firem, nabízejících své internetové servery polygrafickým firmám. Zřetelně se přitom ukázalo, že nástup Internetu do polygrafie má prudce rostoucí charakter. Zavedené i zcela nové firmy se snaží najít doslova každou skulinku, nabídnout cokoliv, co by mohla polygrafická firma potřebovat. A tak je spektrum zájmových oblastí jednotlivých serverů široké a často se překrývající - počínaje řízením workflow, přes doplňkové služby (proofing, ICC profily, převody mezi formáty), až po nejrůznější zprostředkovatelské a kontraktační servery. A ještě jedno měly všechny tyto firmy společné - nápadité a agresivní prezentace, snahu být nejlepší. Protože svět internetového podnikání je tak dynamický, že stagnovat prakticky nelze - takový subjekt je nejčastěji pohlcen nebo zapomenut. Podívejme se společně na stručný přehled toho nejzajímavějšího.

Sprockets.com je naprosto nová služba a její stránky jsou z větší části až do skončení Seybold semináře zablokovány. Server bude nabízet management styku s obchodními partnery a klienty a řízení společné práce na projektech (deadline management). Podle dostupných informací půjde o vůbec první službu svého druhu na grafickém a polygrafickém trhu.

RealTimeProof je on-line služba, určená zejména ke komunikaci grafických studií a jejich klientů. Podobné projekty tu již byly, v čem se tedy RealTimeProof od konkurence odlišuje? Služba je založena na využití technologie Pixels-on-Demand. Uživatel připojený přes běžný internetový prohlížeč (samozřejmě s nainstalovaným pluginem) si může v reálném čase prohlížet i velmi velké prepress soubory. Pro pohyb po obrázku je k dispozici nástroj navigátor (podobný známe třeba z Photoshopu), s nímž lze jako s oknem proměnné velikosti pohybovat po náhledu prohlíženého obrázku. Kromě toho nabízí instalovaný plugin i sadu dalších nástrojů pro tisk a podobné operace. Na serveru je možné se přihlásit do demo oblasti a zkoušet nebývalé pocity při plynulém prohlížení třeba 17MB (!) obrázku. Je jedno, zda si necháváme vykreslit obraz celého obrázku, nebo podrobně zobrazit drobné detaily, vykreslení je vždy nečekaně rychlé. Ke službám tohoto serveru se určitě brzy vrátíme v podrobnějším pohledu.

TeleScope je systém zaměřený na organizaci a správu digitálních dat, jde tedy o aplikaci z rodiny tzv assets managerů. Ve variantě TeleScope Pro dokáže systém pracovat s téměř jakýmkoliv typem souboru, to znamená nejen s obrázky, ale třeba i se zvuky a videosekvencemi. Podporovaných formátů je nyní přes 60, nicméně díky modulární koncepci je možné kdykoliv relativně snadno schopnosti systému rozšiřovat. Řešení je postaveno na osvědčeném databázovém standardu SQL, proto bude možné TeleScope snadno využít se stávajícími aplikacemi. Jak se dá očekávat, k dispozici je řada funkcí pro vyhledávání zdrojů, jejich zařazování do více databází paralelně (podle vzniku, podle obsahu atp). Připomínáme že TeleScope se vrhá na nesnadný trh, do stejného segmentu trhu míří známé a oblíbené produkty Canto Cumulus nebo Extensis Portfolio (a ovšem i mnozí jiní).

Možná nejpočetnější zastoupení měly na Seybold semináři firmy zabývající se zprostředkováním kontaktů mezi zákazníky (firmy či osoby poptávající tiskové služby), a dodavateli, tiskařskými firmami. Setkáme se tu s firmami známými rok i déle, stejně jako s úplnými nováčky. Společnými znaky jim jsou snahy po zjednodušení vyhledání partnerů a uzavření kontraktu, samozřejmě s maximálním důrazem na spokojenost klienta, zadávajícího objednávky tisku. Aby ale mohly pokojněji hledět do budoucnosti, musí i tyto firmy přidávat stále něco nového. Zde se nejčastěji setkáme s možností upravit si prostředí v prohlížeči podle vlastních potřeb, často se pak vzhled okna a přítomné ovládací prvky v reálném čase mění podle charakteru zakázky, případně podle fáze života zakázky. Z firem, o kterých jsme v našem časopise ještě nemluvili, můžeme vyzdvihnout například servery PrintConnect a HttPrint.

Všechny zde uvedené služby vřele doporučujeme našim čtenářům alespoň k nahlédnutí. Po vyzkoušení můžeme snadno přijít i na to, že vlastně není důvod proč otálet s jejich využíváním.

Zdroj: Svět tisku

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: