Osvitové jednotky nebo CTP? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Osvitové jednotky nebo CTP?

21. dubna 1999, 00.00 | Na aktuální pohled na vztah mezi nabídkou zařízení CTP a osvitových jednotek jsme se zeptali zástupců vybraných distributorů na českém trhu.

Na aktuální pohled na vztah mezi nabídkou CTP a osvitových jednotek jsme se zeptali zástupců vybraných distributorů osvitových jednotek na českém trhu. Za společnost Valido nám odpovídal ing. Miloš Pechač (produkty aii), za Macron ing. Lubomír Dvořák (produkty Barco), za společnost Bratři Hennové ing. Karel Hložek (produkty Screen), za PosAm David Palouš (produkty Scanview) za KNOK polygrafie ing. Karel Ducháček (produkty Scantext), za Uniware Martin Bělík (produkty CRM), za Amos Richard Hujer (produkty Scitex), za společnost Agfa ing. Libor Juříček (produkty Agfa), za Fujifilm ing. Pravomil Snopek (produkty Fuji) a za firmu Elektronika Navrátil ing. Milan Navrátil (produkty Panter). Odpovědi byly redakčně upraveny.

Jaký očekáváte v blízké budoucnosti poměr mezi osvitovými jednotkami a zařízeními pro CTP ve své nabídce?

M. Pechač: Firma Autologic v oblasti CTP nezameškala nic. Svoji pozornost zaměřila opět na oblast novinové tvorby, některé modely jsou vhodné i maloformátový akcidenční tisk. Již dnes jsme v jednání s mnoha zájemci o tuto technologii, neboť nasazení CTP systémů přináší výrazně kratší výrobní časy, což vede k možnosti posunutí uzávěrky redakce, a tedy k větší aktualizaci novin. Informativních nabídek na CTP systémy máme dnes zhruba 10 - 15 % z celkového objemu vypracovaných nabídek na osvitové jednotky. Co se týká realizace, tak pevně věříme, že letos nainstalujeme alespoň jeden CTP systém.

L. Dvořák: Vzhledem k množství dosud morálně nezastaralých konvenčních tiskových technologií nebude přechod na CTP dramaticky rychlý. Rovnováhu mezi osvitem filmu a plátu očekáváme do pěti let.

K. Hložek: V nabídce poroste podíl zařízení pro CTP, neboť snaha racionalizovat výrobu bude stále silnější (i podmínky na trhu pracovní síly a materiálu si to vyžádají). Skutečný vývoj nelze v současné době zcela precizovat - vše závisí především na výsledcích celé ekonomiky státu.

K. Ducháček: V našich podmínkách pojímáme problematiku CTP více ze široka, protože jeho efektivní uplatnění předpokládá vyřešení řady předpokladů u budoucího uživatele. Kvalitní zařízení Scangraphic jsme schopni nabídnout včetně celého systémového řešení, za úspěch bychom ale považovali dodávku jednoho až dvou kusů.

M. Bělík: CTP má svá specifika, která brání jejímu rozšíření - specifické tiskové desky a vyvolávací automaty, zpracování podkladů dodaných na filmech, horší manipulace s finálním výrobkem. Další brzdou je vysoká cena zařízení a periférií. Systém pochopitelně přináší i mnohé nesporné výhody, přesto se však domnívám, že na současném českém trhu lze umístit maximálně okolo deseti systémů CTP.

L. Juříček: Naše nabídka zahrnuje řadu osvitek i CTP systémů pro nejrůznější cílové oblasti, budoucnost je zřejmá a my jsme připraveni CTP zařízení okamžitě dodávat - samozřejmě formou uceleného workflow založeného na otevřených standardech.

D. Palouš: My nabízíme osvitové jednotky pro osvit polyesterových desek, ale obávám se, že v českých podmínkách nemůžeme v tomto směru očekávat příliš velký boom. Typ zakázek a vlastně i typ podnikání, pro které jsou tyto technologie velmi vhodné, u nás není příliš rozšířen. Je to dáno velikostí a samozřejmě i kupní silou v naší zemi. Vzhledem k tomu, že nelze z objektivních hledisek očekávat u nás ani boom CTP technologie pro osvit na kovolisty, zůstáváme stále u razantní nabídky levnějších a dostupnějších (i co se týká spotřebního materiálu) osvitek na filmový materiál. Neznamená to však, že bychom se bránili nabízet technologie CTP.

R. Hujer: Poměr je cca 2:1 u B1, bude se snižovat. Necháme se překvapit, ceny neurčujeme my, ale výrobce na základě cenové úrovně na trhu u relevantní konkurence (=u nás pouze Heidelberg a Agfa, v některých zařízeních)

M. Navrátil: Očekáváme nárůst poptávky po CTP v průběhu následujících dvou let a její podíl na dodávkách ve výši řádově 1/3.

Pro Svět tisku se ptal Patrik Thoma.

Článek byl převzat z dubnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 74 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: