Ofsetový tisk bez desek v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Ofsetový tisk bez desek v praxi

25. srpna 2000, 00.00 | CreoScitex plánuje na letošním Graph Expo 2000 představit další systémem DOP (digital offset printing), který nebude potřebovat pro tisk žádnou tiskovou desku.

Digitální technologie se staly nedílnou součástí polygrafického průmyslu. Umožnily vyrobit jak zcela nové typy strojů (např. Indigo, Xeikon) tak i vylepšit klasické postupy. Druhým případem jsou např. DI tiskové stroje, to znamená klasické ofsetové stroje, které zpracovávají data dodávaná rovnou z prepressu. Nejnovějším trendem ve vývoji těchto strojů jsou pak klasické ofsetové tiskové stroje, které dokáží tisknout přímo z digitálních dat bez potřeby osvitu tiskové desky. Realizaci takového tisku z principu umožňuje například termocitlivá vrstva LiteSpeed firmy Agfa (o které jsme již na stránkách Grafiky psali ZDE), představená před letošní DRUPOU, nebo stroj DICOweb firmy Man Roland, který byl funkční představen na veletrhu DRUPA.

Pravě termocitlivé vrstvy LiteSpeed používá firma CreoScitex ve své technologii SP, kterou hodlá představit na letošním Graph Expu. Tento systém ještě není připraven pro komerční využití, nicméně firma již spolupracuje s několika předními výrobci tiskových strojů na implementaci tohoto systému přímo do stroje. Mezi výrobce, kteří s CreoScitex na začlenění SP do strojů spolupracují patří Man Roland, Heidelberg a Komori.

Vlastní proces při tisku probíhá tak, že na kovový formový válec se nastříká tenká vrstva speciálního termocitlivého materiálu (LiteSpeed od firmy Agfa), který se po osvícení laserem (dodávaným CreoScitex) vytvrdí a vytvoří rastr. Zbylá neosvícená látka se rozpustí v barvě během několika prvních průchodů (není potřeba odsávat). LiteSpeed je roztok na vodní bázi, neobsahující organická rozpouštědla a je neablační. Po vytvoření tiskové formy následuje vlastní tisk, který je shodný s klasickým ofsetem, tedy kov přitahuje vodu (odmývá barvu) a rastr naopak přijímá barvu. Po skončení tisku se povrch válce omyje mycím prostředkem a je znovu připraven k rozjezdu. Doba trvání odmytí a osvitu další reprodukce je cca 10 minut. Největší výhodou této technologie je to, že není potřeba žádná deska, ba ani nějaký předem připravený zásobník s polymerovou páskou, jako je tomu u strojů DICO (Man Roland). Na válec se jednoduše nastříká citlivý materiál a vše je připraveno. Tiskárnám by tedy v budoucnosti mohl odpadnout problém se skladováním, recyklací a používáním tiskových desek vůbec.

Vzhledem k tomu, že SP není ještě začleněn do žádného stroje, bude na Graph Expo představen pouze prototyp této technologie. Výsledkem této demonstrace by pak měl být jednobarevně potištěný arch.

Cílem projektu CreoScitex je dosáhnout nižších nákladů než za použití konvenční tiskové desky. Všechny firmy, které se projektu účastní, předpokládají, že do dvou let bude SP plně prakticky použitelná a lze se domnívat, že to nebude jediná technologie tohoto druhu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: