Océ představilo nový sedmibarevný digitální tiskový systém CPS700 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Océ představilo nový sedmibarevný digitální tiskový systém CPS700

Océ

9. února 2001, 00.00 | Bližší informace o stroji přinášíme přímo z prvního představení v holandském sídle firmy. Jaký je tedy stroj, který bude k vidění již na CeBITu?

Společnost Océ představila včera ve svém holandském sídle v městě Venlo svou novou technologii pro barevný digitální tisk a první stroj, který má tuto technologii implementovánu - Océ CPS700. Byli jsme s cca dalšími 50 evropskými novináři přímo na tiskové konferenci, takže vám přinášíme exkluzivně první informace!

Sledujete-li zprávy z této oblasti pozorně, jistě vám neuniklo, že první zmínky o technologii popisované dále uveřejnilo Océ již v roce 1997. Nyní je tedy technologie konečně k dispozici pro komerční nasazení.


Předseda představenstva Océ, R.L. van Iperen, prezentuje nový stroj

Podstata představené technologie spočívá především ve způsobu vytváření obrazu a jeho nanášení na potiskovaný materiál. Srdce stroje představuje sedm expozičních jednotek s jednotlivými tonery (CMYK plus přímá červená, zelená a modrá).

Expoziční jednotky nepracují s laserem, ale tiskové body se vytvářejí statickým nábojem vyvolaným změnou elektrického pole uvnitř expozičního válce. Z expozičního válce se pak postupně všechny barvy přenesou na přenosový válec, ze kterého je pak finální obraz "přetisknut" na potiskovaný materiál. Ten tak prochází strojem velmi krátkou cestou a podle Océ je jednou z hlavních výhod stroje vysoká škála materiálů, které stroj umí potiskovat - od prezentačních fólií po papír do plošné hmotnosti 210 g/m2.


Expoziční jednotka stroje Océ CPS700

Podle slov pana Rokuse van Iperena, předsedy představenstva Océ, který stroj na tiskové konferenci v holandském Venlo představil, plánuje Océ uvedenou technologii implementovat v budoucnosti do celé škály svých produktů - včetně např. strojů pro velkoformátový tisk. V dnešní době je pak k dispozici první stroj s označením Océ CPS700.

Océ CPS700
Jak vyplývá z úvodního popisu technologie, stroj tiskne s použitím sedmi barev suchého toneru. Maximální tiskový formát stroje je A3 a stroj tiskne rychlostí 12,5 A3 za minutu. Tiskové rozlišení udávané Océ je 400 x 1600 dpi.

Po prvním letmém shlédnutí stroje nelze předvedenou technologii příliš hodnotit, a tak se pokusme shrnout alespoň fakta prezentované Océ. Jakmile bude ale stroj k dispozici v ČR, nenecháme si ujít podrobnou recenzi.
Jedna z hlavních výhod stroje je šíře potiskovaných médií přímo ze standardních podavačů stroje. Podle výrobce je to možné zejména díky krátké cestě vedení potiskovaného média strojem. Navíc by se tisky měly více blížit ofsetovému vzhledu především tím, že toner je nanášen v nízké vrstvě, je zapékán při nízké teplotě a systém používá při tisku málo silikonového oleje. Výsledná tiskovina by tak neměla být příliš lesklá a tisk reliéfní. Hodnocení těchto tvrzení opravdu budeme muset ponechat bližšímu prozkoumání stroje. V redakci máme k dispozici ukázkové výjezdy stroje, které však byly tištěny jen na omezenou škálu médií. Oproti klasickým barevným kopírkám je tisk skutečně výrazně méně lesklý, ale to je dáno i výběrem materiálu, který Océ při prezentaci používalo.


Jorge Rosado, produktový manager, prezentuje výstup z Océ CPS700 (v pozadí je vidět záběr na ovládací interface)

Mezi další zajímavosti stroje patří samotná obsluha stroje - ten může tisknout buď z dat zaslaných po síti přes EFI RIP nebo z vlastního A3 skeneru. Tiskové úlohy jsou programovatelné dopředu do tiskové fronty i při zaneprázdnění stroje. Standardně umí stroj uložit do paměti 50 listů (např. skenovaných po dobu, kdy stroj tiskne), po rozšíření max. 400 listů. Software systému je vybaven automatickým rozpoznáváním obsahu tištěných stran (text, fotografie aj.), kterému tisk přizpůsobí. Océ CPS700 je dodáván včetně systému pro sešití vytištěných listů sponou a duplexní jednotky.

Cena a dostupnost
Océ CPS700 bude demonstrováno na veletrhu CeBIT 2001 a první zákazníci si budou zařízení moci koupit v druhé polovině letošního roku. Přesnou cenu Océ neuvádí - orientačně bude systém prodáván za cca 100.000 Euro, ale cena je opravdu jen orientační. Stroj je určen pro zákazníky, kteří vytisknou cca 30 000 až 100 000 barevných stran A3 za měsíc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: