Nejlevnější CTP řešení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Nejlevnější CTP řešení

20. května 1999, 00.00 | Zajímavým řešení zejména pro menší tiskárny je zařízení PlateMaker3 společnosti Xanté, které je již prakticky nasazeno v první české tiskárně.

V záplavě různých řešení a nových přístupů k problematice CTP, tedy přímému osvitu kovolistu, byly zatím poněkud v pozadí menší firmy, které však také podstatně přispívají k rozvoji této dynamicky se rozvíjející technologie.

Loňský veletrh IPEX však znamenal jistý průlom v této věci, neboť mezi 20 nejlepších řešení vystavovaných na veletrhu IPEX '98 byl renomovaným anglickým časopisem British Printer zařazen produkt PlateMaker3 společnosti Xanté.

Společnost Xanté byla založena v roce 1989 ve státě Alabama a od samého počátku svojí existence se zaměřovala na vývoj a výrobu kvalitních laserových tiskáren s vysokým rozlišením. Prvním významným mezníkem této společnost byl v roce 1993 podpis kontraktu o společném vývoji s firmou Adobe. Toto spojenectví zajistilo produkci zajímavých produktů, které zaručovali plnou kompatibilitu s velmi pestrým světem aplikací, které byly a jsou využívány v oblasti elektronické předtiskové přípravy. Druhým významným mezníkem se pak zdá spojenectví se společností AGFA, jehož výsledkem je výrobní program spotřebních materiálů LaserLink, které se dělí na speciální filmy zvané LaserLink Film a pláty LaserLink Plate. Obě tato media umožňují bez jakéhokoliv dalšího technologického kroku získat hotový film pro kopírování na kovovou tiskovou formu nebo přímo hotovou polyesterovou tiskovou formu, použitelnou ihned v tiskovém stroji. Přitom proklamovaná životnost polyesterové tiskové formy je až 15 000 otisků.

Z produktů, které společnost Xanté vyrábí se dnes budeme věnovat laserové tiskárně PlateMaker3. Tato tiskárna dokáže potiskovat nejen papír (až ve formátu 330 x 901 mm), ale i film (LaserLink Film), především však polyesterový tiskový plát formátu B3 (330x505 mm). Takto potištěný tiskový plát je určen, bez dalšího zpracování, k přímému použití v tiskovém stroji. Rozlišení tiskárny je až 2 400 x 2 400 dpi, samozřejmostí je RIP s RISC procesorem a Adobe PostScript3. Výkonnost tiskárny je 10 stran A4 za minutu, připojena může být v jakémkoliv síťovém prostředí. O přesnost v horizontálním i vertikálním směru se stará software X-ACT (Xante's Accurate Calibration Technology), který řeší známé problémy s přesností u všech elektrofotografických laserových zařízení. Kvalitu polotónů má na starosti kalibrační software ve spolupráci s denzitometrem.

Díky velmi promyšlenému přístupu ke specifickým potřebám tisku plátů (ale i filmu, ze kterého se mohou pláty udělat) je PlateMaker3 zařízení, které může za velmi rozumnou cenu vyřešit problém nástupu do nové éry v tiskařském oboru. Okamžitě je podobný přístroj využitelný pro černobílé nebo jednobarevné tisky, bez složité přípravy, přímo z předtiskového pracoviště. A tam, kde letitá zkušenost s tiskem vyvažuje možnosti jedno nebo dvoubarevných tiskových strojů, může právě tento produkt umožnit přechod na barevnou tiskovinu. Kam je tedy PlateMaker3 nasměrován a kdo je potenciálním zákazníkem? Každá tiskárna, která chce jít s dobou, ale současně nemůže nebo nechce investovat do mohutných, kvalitních, přesných, ale také velmi drahých zařízení. A také takový provoz, kde až 15 000 stran na jednu zakázku, kterou umožňuje polyesterový plát, dostačuje k uspokojení vlastní klientely, která logicky směřuje ke stále menším nákladům a pohotověji poskytovaným službám.

V současné době probíhají praktické testy zařízení PlateMaker v provozu české tiskárny. O výsledcích vás budeme spolu s časopisem Svět tisku brzy informovat.

Distributorem produktů Xanté, jakož i spotřebních materiálů Agfa LaserLink, je pro oblast ČR a SR společnost MACRON.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: