LuraTech nastupuje s LuraWave.jp2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Polygrafie

LuraTech nastupuje s LuraWave.jp2

3. září 2001, 00.00 | Softwarová společnost LuraTech zveřejnila první nástroje pro ukládání obrazových dat ve formátu LuraWave.jp2. Jedná se o modifikaci dřívějšího obdobného formátu LuraWave, kompatibilní s nastupujícím standardem JPEG2000.

V polovině srpna letošního roku zveřejnila německá softwarová společnost LuraTech první verzi svého nového formátu pro ukládání obrazových dat LuraWave.jp2. Jedná se o modifikaci dřívějšího obdobného formátu LuraWave, kompatibilní s nastupujícím standardem JPEG2000.

Pro práci s LuraWave.jp2 nabízí LuraTech v současnosti dvě řešení. Prvním je plugin, umožňující ukládat obrázky do uvedeného formátu v prostředí Adobe Photoshopu (Mac/Windows, cena 79 dolarů). Druhým pak vývojářská knihovna C-SDK (Software Development Kit; Windows, cena 2500 dolarů), s jejíž pomocí lze vytvářet softwarové aplikace pracující s LuraWave.jp2. Oba produkty jsou ve formě demoverze dostupné ke stažení na stránkách společnosti.

LuraWave.jp2 je zajímavý především vysoce efektivní ztrátovou kompresí obrázkových dat, postavenou na vlnových transformacích (wavelet transformations). I při velmi vysokých kompresních poměrech (1:100 apod.) zajišťuje kompresní algoritmus vysokou věrnost zobrazení. Svými vlastnostmi je nový formát ideální zejména pro prezentaci a přenos obrázků prostřednictvím Internetu či zpracování grafiky v zařízeních, jako jsou digitální kamery či fotoaparáty. Uživatelé pluginu Photoshopu ocení možnost různých voleb nastavení komprese, a to podle kompresního poměru, velikosti výsledného souboru a kvality obrázku.

Společnost LuraTech si od doby svého vzniku v roce 1993 získala zasloužené renomé díky svým technologiím pro vysoce výkonnou komprimaci obrázkových (formát LuraWave) i dokumentových (formát LuraDoc) dat. V současnosti je velmi aktivním členem konsorcia vyvíjejícího nový standard pro elektronickou reprezentaci obrazu JPEG2000 (nástupce formátu JPEG). Ten vedle výkonné komprese nabízí řadu dalších zajímavých vlastností, využitelných ve všech odvětvích grafického průmyslu. Patří k nim například vysoká odolnost proti chybám v datovém toku, zobrazení náhledu obrázku již po jeho částečném načtení, uzamčení zobrazení od určitého stupně kvality heslem, vysoká věrnost obrazu i textu v tomtéž komprimovaném dokumentu či možnost definování oblastí, které se zobrazují v lepší kvalitě než zbytek obrázku. (Podrobněji jsme o JPEG2000 psali zde, další informace jsou dostupné například na www.jpeg.org/jpeg2000.)

Přes všechny proklamované možnosti zůstává JPEG2000 stále ve fázi definování standardu a skutečně použitelné, masově rozšířené aplikace pro jeho využití dosud nejsou k dispozici. LuraWave.jp2 má tedy v současnosti možnost získat minimálně tu část obrovské uživatelské komunity, která dosud ke ztrátové kompresi využívá formát JPEG. Je ovšem třeba počítat s poměrně velkou konkurencí, kterou dnes vedle JPEG2000 představují formáty jako například JPEG-LS, PhotoJazz či JBIG2.

Zdroj: Svět tisku

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: