Konec výměny tiskových desek? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Konec výměny tiskových desek?

18. dubna 2000, 00.00 | Agfa představila chemický přípravek, umožňující "přepisovatelnost" tiskové desky v klasickém tiskovém stroji.

Společnost Agfa představila novou technologii práce s tiskovými deskami v DI tiskových strojích. Jde o chemický přípravek LiteSpeed, který se přímo ve stroji nanese na běžnou hliníkovou tiskovou desku.

Poté, co LiteSpeed zaschne může být tisková deska osvícena přímo v tiskovém stroji dnes běžným termálním laserem pracujícím na frekvenci 830nm. Osvícenou tiskovou desku není nutné následně zpracovávat žádným speciálním způsobem - chemický přípravek se v neosvícených místech jednoduše rozpustí do tiskové barvy a ulpí na prvních několika výtiscích. Podle údajů výrobce je tisková deska připravená technologií LiteSpeed schopna vytisknout až 20000 archů. Unikátnost LiteSpeedu spočívá v tom, že chemikálie je neablační - ve stroji není nutné odsávat částice, které vzniknou na neexponovaných místech.

Po dokončení tiskové zakázky stačí tiskovou desku ve stroji umýt, a celý proces lze opakovat. Podle Agfy by tak v budoucnu mohla odpadnout nutnost výměny tiskových desek. LiteSpeed demonstruje v současné době spíše možnosti technologie, než konkrétní produkt. Jeho případné praktické nasazení je otázkou minimálně několika let. Přesto byl LiteSpeed podle Agfy úspěšně testován s DI laserovým zařízením CreoScitex a několik výrobců tiskových strojů jako Shinohara, MAN Roland a Komori se nechalo slyšet, že možná představí prototypy svých tiskových strojů vybavených technologiích LiteSpeed již na letošní DRUPĚ.

Jak LiteSpeed funguje?

LiteSpeed je nejprve ve stroji nastříkán na klasickou tiskovou desku (anodizovanou a ozrněnou) nebo jiný hydrofilný substrát (Obr. 1). LiteSpeed skoro okamžitě zaschne (Obr. 2), poté může být na desku přenesen tisknutý obraz laserovou diodou pracující na frekvenci 830nm (Obr. 3). Exponují se pouze tisknutelné plochy.
Chemický roztok LiteSpeed obsahuje jemné částice reagující na teplo. Teplo vytvořené laserovou diodou tak jednotlivé jemné částice "speče" dohromady mezi sebou a současně připojí k tiskové desce. Tak se na tiskové desce vytvoří kopie tištěného obrazu.

Po osvícení dojde nejprve k navlhčení osvícené tiskové desky vlhčicím válcem (Obr. 4). Následně je na desku nanesena tisková barva válcem barevníku. Při tomto procesu se povlak LiteSpeed z neosvícených míst rozpustí a je přenesen na několik prvních výtisků (Obr. 5). Podle Agfy tak nedojde k zanesení vhlčení ani barevníku. Dále již stroj pracuje jako při použití běžných tiskových desek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: