Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie (4) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie (4)

30. ledna 2002, 00.00 | Xeikon se chystá na svůj prodej, Xerox s lepšími finančními výsledky, novinky u Apple, barevné lasery levnější, QuarkXPress 5.0 a InDesign 2.0 na trhu, Printing.cz v novém a další novinky.

Ze zahraničí
Vedení významného výrobce digitálních tiskových strojů, belgické společnosti Xeikon, ohlásilo, že nesežene dostatečné množství potřebných financí k ozdravění společnosti (která je od listopadu 2001 v režimu ochrany před věřiteli) a společnost tak bude muset být prodána zájemci s nejvyšší nabídkou. Podle dostupných informací přitom peníze získané prodejem postačí pouze na zaplacení dluhů Xeikonu a na akcionáře společnosti již žádné nezbudou. Kdo by se mohl stát novým vlastníkem Xeikonu, není známé.

Společnost Indigo se dohodla na vyplacení licenčních poplatků izraelskému státu, který této společnosti v minulosti poskytl granty na vývoj technologií digitálního tisku. Na oplátku pak dostával procento z příjmů z prodejů digitálních tiskových strojů vyrobených Indigem a výrobce současně garantoval, že nepřesune výrobu z Izraele. Tato omezení a platby nyní s "odstupným" 15 milionů dolarů padají, přesto nejsou žádné signály, že by Indigo plánovalo přesunout výrobu jinam. I když poté, co nyní Indigo spadá pod Hewlett-Packard, by to v rámci optimalizace výrobních procesů nebylo vůbec překvapující.

Oficiálního uvolnění se 23. ledna 2002 dočkala pátá verze programu QuarkXPress, zatím v anglické mutaci. Během řádově měsíce by však podle našich informací měla být připravena mezinárodní verze Passport, která bude následně lokalizována pro český trh. Bližší informace o QuarkXPressu jsme přinesli v článku QuarkXPress 5 beta preview.

Na trh se dostává také nová verze Adobe InDesignu 2.0. Popis novinek naleznete např. v článku Anapurna a Paloma - dvě novinky od Adobe. Adobe InDesign 2.0 je dostupný v CE verzi, která je přizpůsobená práci se středoevropskými jazyky. Koncová cena je 35 380 Kč za plný produkt, upgrade pak za 4 730 Kč. Verze s českým rozhraním by měla být k dispozici na konci prvního čtvrtletí.

Apple již začal v USA dodávat nové iMacy v nejsilnější konfiguraci zákazníkům. Další verze iMaců budou následovat později. Apple také oznámil, že bylo objednáno rekordních 150 000 iMaců - podle starých informací na webu Apple je to však minimálně porovnatelné s původním iMacem. Podrobnosti o nových iMacích se dočtete v článku Podrobnosti o novém iMacu.

Nové Apple iMacy profesionální uživatele ze sféry pre-pressu a grafiky patrně příliš neosloví. O to zajímavější novinkou jsou nové modely stolních PowerMaců G4, přičemž frekvence nejsilnějšího stroje se poprvé dostává u Apple na hranici 1 GHz - a to rovnou 2x, neboť se jedná o dvouprocesorový počítač. V zásadě se nejedná o tak převratné oznámení jako u iMaců, jde pouze o vylepšení stávající řady Quicksilver, ohlášené v červenci minulého roku. Zrychlení procesorů nové řady není tak razantní, jak se spekulovalo - namísto stávající řady 733, Dual 800 a 867 jsou nyní stroje taktované na 800, 933 MHz a dual 1 GHz. Přesto se u nejrychlejšího stroje jedná u Apple poprvé o prolomení psychologické hranice 1 GHz. Stroje jsou dále vybaveny grafickou kartou, s dosud neuvedeným čipem nVidia GeForce4MX, doplněným o 64 MB DDR paměti. Bližší informace naleznete v článku Apple prolomil hranici 1 GHz.

V souvislosti s akvizicí nátiskových systémů Imation vytvořila společnost Kodak Polychrome Graphics novou divizi barevných nátiskových řešení. V divizi pracuje v současné době 11 lidí.

28.1.2002 oznámila společnost Xerox očekávané výsledky svého hospodaření, které bylo v loňském roce ve znamení dramatických úsporných opatřeních. Přestože byla společnost v posledním čtvrtletí loňského roku stále v mírné celkové ztrátě (cent na akcii), vykázala alespoň návrat do provozního zisku, což svědčí o tom, že redukce nákladů přináší pomalu své ovoce. O tom jak moc lze v případě nouze ušetřit, svědčí snížení nákladů o 25% a počtu zaměstnanců o 13 600 na konečných 78 900 (celkem tak Xerox ušetřil za rok 1,1 miliardu dolarů). Celkově skončil Xerox za rok 2001 v čisté ztrátě 232 milionů dolarů (43 centů na akcii) při příjmech 16,5 miliardy dolarů (v roce 2000 měla společnost příjmy 18,7 miliardy).

Z domova
Společnost Impromat, výhradní distributor produktů značky Ricoh pro český i slovenský trh, zveřejnila své předběžné hospodářské výsledky za rok 2001. Firma zaznamenala výrazný nárůst prodeje, když absolutní počet prodaných strojů za loňský rok vzrostl oproti předchozímu období o 31%. Celkový konsolidovaný obrat společností Impromat dosáhl na českém a slovenském trhu za rok 2001 více jak 1 mld. Kč. Počet prodaných kusů v celém segmentu digitálních multifunkčních strojů navíc poprvé převýšil počet prodaných kusů téhož segmentu analogového.

Vzhledem k obrovskému zájmu uživatelů o odborný seminář "Mac OS X v praxi", pořádaný našim vydavatelstvím, byl ve spolupráci s partnery vyhlášen druhý termín na 12. února 2002. V tomto termínu se již nebude konat setkání M3UG.CZ (MujMAC Macintosh Users Group), které je plánované na 31. ledna 2002. Pokud tedy máte zájem se zúčastnit prvního setkání M3UG.CZ, jste zváni na 31. ledna od 18.00. Blíže viz článek Seminář "Mac OS X v praxi".

Výrazných inovací se dočkal server Printing.cz určený pro zadavatele tiskových zakázek. Server je nyní nejen v novém designu, ale opětovně byl spuštěn velmi využívaný přehled cen tisku typizovaných zakázek v České republice, ve kterém je možné nalézt okamžitě informativní rozpětí cen výroby nejčastěji produkovaných tiskovin jako jsou vizitky, letáky, brožury aj.

Společnost Macron Systems oznámila zlevnění barevných laserových tiskáren Xanté CL21. Základní verze ColourLaser 21 se prodává za 233 950 Kč. Tiskárna tiskne rychlostí 21 plnobarevných stran za minutu s maximálním hardwarovým rozlišením 1200 x 1200 DPI, je vybavena originální Adobe PostScriptem 3 a sofistikovaným řešním pro barevné kalibrace.

Máte novinky také z vaší firmy? Zašlete nám je adresu . Budou-li aktuální, zpracujeme je do příštího kaleidoskopu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: