Jaký byl letošní Embax-Print? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Jaký byl letošní Embax-Print?

28. května 1999, 00.00 | Letošní 20. ročník tohoto významného polygrafického veletrhu lze bezesporu považovat za zlomový. Byl úspěšný nebo ne?

Letošní 20. ročník tohoto významného polygrafického veletrhu lze bezesporu považovat za zlomový. Už dlouho před jeho zahájením se v odborných kruzích diskutovalo o jeho dalším osudu, protože účast byla v současné ekonomicky těžké době pro mnoho společností neúnosně nákladná. Organizátoři naštěstí neúnosnost každoročního konání veletrhu reflektovali změnou periodicity, takže další ročník veletrhu se bude konat až v roce 2001.

Jaký byl tedy letošní Embax-Print?

Naše malá anketa mezi vystavovateli jasně prokázala, že největším problémem veletrhu byl poměr mezi náklady na účast a počtem odborných návštěvníků. Především v průběhu prvního a posledního dne veletrhu byla návštěvnost velmi slabá. To je dáno jistě jednak neustále stoupající cenou vstupného, především však nedostatkem novinek, které by návštěvníky na stánky přilákaly.

Nejspokojenější byly na veletrhu společnosti z oblasti tisku, kterým se v mnoha případech podařilo uzavřít na veletrhu konkrétní kontrakty. U společností z oboru předtiskové přípravy byla situace mnohem složitější. Účast většinou nepřinesla přímé obchodní výsledky a prestiž veletrhu v tomto sektoru byla již dopředu oslabena neúčastní některých velkých společností, které se Embaxu v minulých letech zúčastňovaly (např. Amos, Macron a další). Podle vyjádření zástupců těchto a dalších společností, které se veletrhu neúčastnily, není prezentace na podobné akci již z hlediska propagace příliš přínosná. Firmy proto raději volí individuální akce, na kterých se mohou svým vybraným obchodním partnerům plně věnovat bez toho, aniž by musely zbytečně vydat statisíce korun na stavbu výstavního stánku.

Svou měrou se na neúčasti řady důležitých firem podílí samozřejmě i BVV, neboť také letos byla úroveň poskytovaných služeb jedním z bolavých míst - ať už se jednalo o náhlé vypínání přívodu elektrického proudu hodinu před oficiálním uzavřením pavilonu či bránění přístupu k expozicím před osmou hodinu. Vždy jsou to drobnosti, které odrazují zejména velké vystavovatele, kteří se potřebují na své návštěvníky náležitě připravit.

Z pohledu návštěvníka byl letošní ročník dost podobný letem předcházejícím. Rozsah výstavy se spíše zmenšil, oborové členění zůstalo zachováno.

Výrazný trend však nebylo možné na veletrhu vysledovat. Pochopitelně mimo bombastického nástupu digitální techniky, která se projevovala v řadě řešení. Dalo se skoro říct, že absence využití digitálních prvků na exponátech vypovídalo o vystavovateli, že jej technický pokrok poněkud zaskočil a v konkurenci ostatních vystavovatelů se bude jen těžko prosazovat. Druhým extrémem bylo představení některých řešení, která byla tak nová, že se na stánku nenašel v podstatě nikdo, kdo by byl schopen zařízení smysluplně představit.

Dalším momentem hodným zaznamenání byl fakt, že letošnímu ročníku Embax-Printu dominovaly počítače Apple Macintosh G3, jejichž typická azurová modř zářila z řady stánků. A v nespolední řadě - většina vystavovatelů se neubránila a své expozice měla laděny v barvách CMYK.

Příští rok tedy nebude naší zemi dominovat žádný významný polygrafický veletrh, bude se konat pouze několik akcí spíše regionálního charakteru. Pochopitelně však, že pozornost všech bude upřena k veletrhu DRUPA 2000, která bude jistě představovat určitý milník v řadě odvětví dnešní polygrafie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: