Jak simulovat ofsetový tisk na obrazovce? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Jak simulovat ofsetový tisk na obrazovce?

21. ledna 2000, 00.00 | Píšete o simulaci ofsetového tisku na obrazovce nebo stolních tiskárnách. Jak to ale mám provést prakticky? Stačí mi k tomu některá ze sad pro vytváření profilů (třeba vámi popisované MonacoEZ)?

Píšete o simulaci ofsetového tisku na obrazovce nebo stolních tiskárnách. Jak to ale mám provést prakticky? Stačí mi k tomu některá ze sad pro vytváření profilů (třeba vámi popisované MonacoEZ)?

Stačí i nestačí, na takto položenou otázku nemůžeme dát jednoznačnou odpověď. Důležité je, jaké aplikace a na jaké platformě provozujete.

Zmíněné sady vám pomohou v prvním kroku. Pro simulaci ofsetového tisku totiž kvalitní profil monitoru nebo tiskárny nutně potřebujete.

Simulace jak o nich píšete ale mají v popisu práce jiné aplikace.

Dostupnější a jednodušší je simulace na platformě Macintosh. Pokud máte instalován ColorSync 2.6 a vyšší (v nových systémech je standardně), pro simulace barev vlastně nic dalšího nepotřebujete.

ColorSync lze totiž ovládat, resp. programovat AppleScriptem. Součástí dodávky jsou i jednoduché varianty skriptů pro vkládání profilů do obrázků, převody barevných dat mezi profily, zkrátka pro úkoly, na které jsme předtím potřebovali samostatné aplikace.

V našem případě použijeme skript "Proof to chosen profiles". Ten po vhození obrázku na ikonu skriptu vyzve uživatele k zadání zdrojového profilu obrázku (například profil skeneru), výstupního zařízení (SWOP) a prooferu (profil stolní tiskárny). Skript přepočítá data a do obrázku vloží profil prooferu. Potom stačí obrázek bez dalších korekcí vytisknout, díky vloženému profilu je snadné i další zpracování. Pozor, v tomto případě samozřejmě dojde ke změně dat přímo v originálním souboru, proto si pro proofing vytvořte kopii souboru. Stejnou funkci nabízejí i ColorSync filtry, instalované do Photoshopu.

Když ColorSync 2.6 nemůžete použít, nezbývá, než se spolehnout na pomoc jiných aplikací.

Photoshop vám ale pomůže jen se zobrazením na monitoru, se softproofingem. Pokud je Photoshop správně nastaven, vezme u vstupujícího obrázku v úvahu jeho vložený profil (nebo uživatel profil zvolí) a profil pracovního prostoru Photoshopu. Získaná data potom zobrazuje ještě s ohledem na profil monitoru. Když uživatel požaduje náhled ve CMYK, Photoshop zahrne do výpočtu zvolený CMYK profil a opět podle korekcí monitoru zobrazí přepočítaná data. V žádné z těchto fází zatím nedošlo ke změně dat v originálu, na rozdíl od předchozího postupu.

Se simulací tiskového výstupu je ale problém, protože jak je vidět, nikde nemáme místo pro zadání více tiskových profilů. Z Photoshopu je tak možné vyrobit kvalitní soubor pro jednu konkrétní tiskárnu (stolní ink-jetovou, nebo i ofsetový stroj), nelze ale běžnými prostředky na jedné tiskárně simulovat jinou.

Kdo tedy požaduje kvalitní simulaci ofsetového tisku a nemůže využít služeb ColorSyncu (nebo požaduje větší komfort, více funkcí), musí sáhnout po dalším programovém vybavení, nejčastěji po některém z RIPů, který kombinace profilů podporuje. Některé z nich umí navíc zahrnovat odděleně parametry potiskovaného papíru a tiskárny - je to pružnější, než když je profil vytvořen pro kombinaci tiskárna - náplně - papír. Vlastní princip je ale opět stejný - aplikace se postupě probírá profily od vstupního, až po profil aktuálně použité nátiskové tiskárny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: