Iomega ohlásila ZIP technologii s kapacitou 750MB - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Iomega ohlásila ZIP technologii s kapacitou 750MB

20. srpna 2002, 00.00 | Iomega srdnatě bojuje za své ZIP mechaniky a ohlašuje novou jednotku s kapacitou 750 MB. Zajímají však tyto "diskety" dnes ještě vůbec někoho?

V předtiskové přípravě byly ZIP mechaniky svého času velmi oblíbené - zejména v dobách svého prvního nástupu, tj. kolem roku 1995. Nebylo se čemu divit - za poměrně solidní cenu uživatel získal odolné a praktické médium, na kterém mohl přenášet nejrůznější grafické soubory nebo podklady pro osvit.

Omezením však byla kapacita - původních 100 MB stačilo skutečně málokomu. A tak ZIP mechaniky spíše koexistovaly s různými dalšími víceobjemovými médii a dovolím si tvrdit, že ve studií existují dodnes, avšak vesměs kvůli kompatibilitě se zákazníky. Všechna tato média postupně utržila obrovskou porážku od zapisovatelných a přepisovatelných CD mechanik, která nabídla postupně nízkou cenu média, relativně vysokou kapacitu a především obrovskou rozšířenost - CD mechanikou dnes disponuje každé studio, grafik nebo tiskárna.

Iomega, výrobce ZIP mechanik, se sice problému s nízkou kapacitou pokusila čelit uvedením jednotek s kapacitou 250 MB, což bylo sice výrazně více než u starších ZIP médií, nicméně stále poměrně málo - především v porovnání s kapacitou 650MB u CD disků. Navíc nebyly 250 MB jednotky plně kompatibilní se 100 MB jednotkami, což zákazníky také jistě nepotěšilo.

Možná trochu překvapivá je tak zpráva, že Iomega přichází na trh s novou generací externích ZIP mechanik, disponujících výrazně vyšší kapacitou a vyšší rychlostí komunikací s počítačem. Nová ZIP média mají kapacitu 750 MB a maximální rychlost práce s daty 7,5 MB/vteřinu - což je podle výrobce porovnatelé s CD-RW mechanikou 50x50x50. Podmínkou tak rychlého záznamu nebo čtení dat je použití rozhranní USB 2.0, kterým jsou nové ZIP mechaniky vybaveny (ZIP mechaniky jsou vyráběny pouze v externí verzi, v září by však měla přibýt mechanika s FireWire rozhranním). ZIP mechaniky nyní tedy budou nabízet stejnou kapacitu jako CD média při relativně vyšší rychlosti oproti dnes běžným CD-RW mechanikám na trhu. Ovšem i za cenu vyšší ceny - mechanika se na americkém trhu začala prodávat za cca 180 dolarů, jedno 750 MB médium (jsou vyráběna v modré barvě) pak za cenu 12,50 dolarů (při nákupu v balíku po 8 kusech), tj. přibližným dolarovým přepočtem cca 5700 Kč za mechaniku a 400 Kč za médium. To není málo při srovnání s cenami přepisovatelných mechanik a médií - zejména cena ZIP médií je přibližně desetinásobná oproti CD-RW médiím.

Nicméně Iomega jistě vychází z faktu, že přibližně desetinásobná je i současná cena 250 MB ZIP médií oproti CD-RW médií, a přesto se stále poměrně solidně prodávají, a to nejen média, ale i mechaniky. Podle naposledy uveřejněných finančních výsledků společnosti představoval příjem za první čtvrtletí roku 2002 z prodeje mechanik ZIP 143 milionů dolarů a prodalo se 1,1 milionů jednotek! Nových médií prodala společnost za první čtvrtletí 9,1 milionů kusů. U mechanik došlo sice k zhruba 1/3 meziročnímu snížení poptávky, ale pořád jde o objemy, které se výrobci určitě vyplatí podporovat.

V tomto světle tedy dává uvedení nové mechaniky a médií pro výrobce smysl - ZIP technologie představují pro firmu Iomega v současné době stále podstatnou část příjmu, a tak jakékoliv oživení poptávky (i přes celkovou klesající tendenci) bude pro firmu znamenat zajímavé příjmy.

A co my, uživatelé? Prodává-li se na světě čtvrtletně přes milion nových ZIP mechanik, pak se jistě najde mnoho uživatelů, kteří se rozhodnou i pro tuto novou mechaniku (mimochodem do dnešní doby prodal výrobce přes 48 milionů mechanik a 300 milionů médií). Kromě ceny nabízí mechanika všechny parametry zajímavé - výrazně vyšší kapacitu, vysokou rychlost a navíc je i zpětně kompatibilní - s médii o kapacitě 250 MB plně (tj. umí na ně i zapisovat), s médii 100 MB alespoň částečně - umí je přečíst.

Pro řadu uživatelů mohou být ZIP mechaniky navíc pohodlnější na práci - po připojení se s mechanikou pracuje jako s externím diskem, snáze se tedy soubory přepisují a nahrávají, médium je také mechanicky odolnější než CD disk, který se snáze poškrábe. Na druhou stranu je zde poměrně nepříznivá cena a především jiná média s výrazně vyšší kapacitou. ZIP mechaniky tak budou patrně nejzajímavější právě pro stávající uživatele ZIP mechanik, kteří jsou na práci s tímto médiem zvyklí a vyšší kapacita je vždy vítána.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: