ICC profily digitálního fotoaparátu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

ICC profily digitálního fotoaparátu

1. června 1999, 00.00 | Není žádný důvod, proč vytvářet ICC profily jen pro "klasická" zařízení. Také digitální fotoaparáty lze kalibrovat.

Není žádný důvod, proč vytvářet ICC profily jen pro "klasická" zařízení, používaná ve workflow. Stejně dobře se profily uplatní v mnoha dalších zařízeních pracujících s barvou.

Vytváření ICC profilů digitálních fotoaparátů je v mnohém podobné tvorbě profilů pro skenery. Podstatný rozdíl je ale v tom, že obrazy snímané fotoaparátem jsou pořizovány za velmi různorodých světelných podmínek - denní světlo, přímé slunce, podvečer, s bleskem či bez něj. Digitální kamera navíc snímá, na rozdíl od skeneru, reálný obraz skutečnosti, tj. celé spektrum viditelných barev.

Problém světelných podmínek při snímání se řeší podobně jako problém simulace osvětlení předlohy.

Profil digitálního fotoaparátu se vytvoří jen pro jeden typ osvětlení. Dále je nutné matematicky určit převodní vztahy pro změnu profilu při změně osvětlení. A má-li vše fungovat, je zkrátka nutné znát parametry osvětlení v okamžiku expozice - pak lze potřebné propočty provádět.

Prakticky se profil vytváří z hodnot vyfotografovaného kontrolního obrazce - obdobně jako u skeneru, nepotřebujeme další měřicí přístroj. Stejně jako u ostatních zmiňovaných přístrojů a zařízení rovněž platí, že spíše než absolutní hodnoty chyby (barevného posunu) fotoaparátu je důležitá přesnost a opakovatelnost (stabilita) parametrů; důležitý je i dostatečný gamut fotoaparátu.

Článek byl převzat z červnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 88 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: