Color management ve výzkumu TrendWatch - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Color management ve výzkumu TrendWatch

trendy

25. června 2003, 00.00 | Jaké jsou výsledky výzkumů společnosti TrendWatch Graphic Arts, týkající se nasazení
color managementu v zahraničních publikačních provozech? A lze z nich vyvodit nějaké
obecné závěry, týkající se uvedené oblasti?

Kontrolovaná reprodukce barev je základním kritérií úspěšnosti většiny současných publikačních workflow: Barva je dnes zkrátka v módě, a tudíž nemůže chybět v prakticky žádné tištěné či elektronické publikaci. Různorodost publikačních provozů a zejména migrace podkladů mezi pracovišti a zařízeními ovšem působí právě při kontrole barev značné problémy. Oproti dřívějšku, kdy v podstatě jediná cesta k úspěšnému zpracování barev vedla přes uzavřené workflow, je zde nicméně k dispozici sada technologií pro tzv. color management, postavená zejména na využití ICC profilů. Podporu color managementu dnes v té či oné podobě nabízí prakticky všechny výkonnější pre-pressové aplikace a setkáme se s ní i na úrovni operačních systémů. K dispozici je dále cenově i výkonnostně rozdílná technika, použitelná například ke kalibraci, nátiskům, kontrole věrnosti reprodukce barev apod.

Široká nabídka nástrojů a technologií ovšem nemusí automaticky znamenat jejich všeobecné přijetí a využití. Z uvedeného předpokladu vychází průzkum společnosti TrendWatch Graphic Arts, jehož závěry jsou využity ve studii "Color Management: Another Gray Area". Obdobně jako v případě jiných publikací Trend Watche se nejedná o právě nejlacinější materiál (stáhnout si jej lze v podobě PDF brožury o 129. stranách za 1595 USD), některá zajímavá zjištění nicméně Trend Watch na svých stránkách publikoval zdarma, a my je tedy můžeme na tomto místě předložit k diskusi našim čtenářům.

Není color management jako color management

Základní zveřejněné zjištění říká, že z respondentů výzkumu (pocházejících z nejrůznějších publikačních pracovišť, od tiskáren, přes designerské a produkční firmy až po vydavatelství či internetové designery a vývojáře) odpovědělo 63 %, že v současnosti nějakým způsobem využívá color management. Výraz "nějakým způsobem" přitom musíme zdůraznit, neboť například ve více jak polovině tiskových provozů, které odpověděly na otázku kladně, postačí ke kontrole vizuální porovnání předlohy s tištěným výstupem, a neprovádí se tedy žádná měření s pomocí odpovídajících přístrojů. Barvy reprodukované touto cestou jsou tedy (vzhledem k závislosti reprodukce barev na faktorech, jako je osvětlení i samotný pozorovatel) vždy pouze přibližné. Nejvýraznější investice do skutečně vyladěných color management systémů lze nalézt ve velkých tiskárnách, produkujících publikace, u kterých je požadavek na reprodukci barev skutečně kritický. Menší provozy si takovéto investice nejen nemohou dovolit, ale taky je v mnoha případech ani nepotřebují.

Designéři, producenti a vydavatelé zaostávají

Dvě třetiny zástupců designerských a produkčních firem odpovědělo v průzkumu, že v současnosti žádnou technologii pro color management nepoužívá. To je skutečně až zarážející číslo, uvědomíme-li si, jak relativně snadné (otázkou pak ovšem je nakolik účinné) je dnes použití technologie pro správu barev v pre-pressových aplikacích. Je otázkou, kolik z respondentů zde považuje za opravdový color management až nasazení odpovídající měřící techniky: tu hodlá výhledově zakoupit pouze 5 procent z této dotazované skupiny. Leccos pak potvrzuje zjištění, že i v případě vydavatelství dnes color management nevyužívá celých 65 procent respondentů.

Internet design a cross-media: dva rozdílné postoje ve stejné oblasti

Pojem "dostatečně dobrá barva" má z mnoha pochopitelných důvodů zatím navrch v oblasti internetového publikování. Grafika je zde totiž určena převážně pro výstup v RGB módu na obrazovce, a to v nepředvídatelných podmínkách (různé prohlížeče, operační systémy, prostředí atd.), mimo vizuální věrnosti zde hraje neméně důležitou, ne-li důležitější roli také například optimalizace objemu souborů a rychlost přenosu. Nepřekvapí proto zjištění studie, podle kterého je color management výzvou pro pouhých 13 procent internetových kreativních profesionálů. Uvedené číslo se ovšem začíná postupně zvyšovat, a to zejména díky poptávce po cross-media publishing, tedy souběžnému generování online a tištěného výstupu z téhož zdroje.Rozhodně se ale nejedná o nějak překotně narůstající trend, neboť v současnosti je pouze pro 6 procent firem z oblasti internetového publikování (design, vývoj, produkce) tištěná produkce možností ke zvýšení příjmů. Dvanáct procent těchto subjektů se dnes musí zabývat color managementem v souvislosti s tiskovou produkcí a pouze 8 procent v souvislosti s webovským publikováním. Oproti tomu se do color managementu chystá investovat čtvrtina vydavatelů cross-media katalogů.

Závěrem

I když by výše představená zjištění jistě vyžadovala doplnění (investice do zmíněné studie ovšem nejsou právě nejnižší), naznačují přesto poměrně jasně, že color management není zdaleka tak využíván, jak by se zdálo a jak by se zřejmě i hodilo. Zarážející přitom je, že se toto zjištění týká přece jen výrazně ekonomicky silnějších zahraničních provozů, pro které investice do odpovídajících prostředků není zas až takovým problémem. Leccos ale vysvětlí i přístup tuzemských uživatelů k uvedené oblasti, jehož dobrým odrazem je podle našeho názoru zejména odpovídající diskusní fórum Grafiky. Mimo jiné se zde lze dozvědět, že mnohý nástroj pro color management nenabízí za obvykle značně vysokou cenu odpovídající efekt. Problémem pak je i obecné povědomí o principech, na kterých color management funguje, neboť je jen velmi málo publikací, které by se touto problematikou zabývaly skutečně kvalitně a do hloubky (o jedné zahraniční jsme na Grafice referovali před časem zde). Konečně zde máme mnohdy neúprosnou realitu, ve které i ty nejlepší prostředky a postupy naráží na nedostatek času, financí či neznalost publikačních subjektů nebo jejich zákazníků. Ale všechny tyto závěry nechť naši čtenáři berou pouze jako pobídku do diskuse nad otázkou, zda je color management v současném publikačním průmyslu využíván úměrně nárokům doby či nikoli. Pro inspiraci zde ještě uveďme seznam otázek, kterými se zabývá citovaná studie:

- Co činí color management obtížným?

- Jaká jsou pro color management řešení a jak řešit problémy, spojené s jejich nasazením?

- Je pro někoho color management prvořadý? A pokud ne, proč?

- Existuje dichotomie mezi pojmy "kriticky náročná reprodukce barev" a "dostatečně dobrá reprodukce barev"?

- Jaký je vliv těchto faktorů na proofing?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: