Březen v české polygrafii - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Březen v české polygrafii

7. dubna 2000, 00.00 | Opět vám přinášíme stručný měsíční přehled novinek, které jsme zaznamenali v našich tiskárnách a studiích v průběhu března.

Opět vám přinášíme stručný měsíční přehled novinek, které zaznamenaly redakce časopisu Svět tisku a Grafika On-line na českém polygrafickém trhu. Podrobnější informace vč. fotografií naleznete ve Světě tisku.

Valná hromada SPP
Na konci první dekády měsíce března proběhla v Pelhřimově v hotelu Rekrea valná hromada Svazu polygrafických podnikatelů.

Open House Agfy
Ve dnech 23. - 24. února letošního roku uspořádala firma Agfa ve svém pražském sídle Den otevřených dveří, na kterém seznámila pozvané hosty se svými produkty pro CtP a CtF. Konkrétně šlo o osvitovou jednotku Phoenix a platemaker Galileo 3. Posledně uvedený je vyráběný ve třech modelech lišících se laserovou jednotkou. V rámci prezentace CtP byl dále předveden workflow systém Agfa Apogee, tiskové desky Agfa Thermostar a digitální nátisk AgfaJet Sherpa.

Termolaminátory opět na scéně
O nových laminátorech Delta 5070 jsme již psali dříve. Jsou vybaveny automatickým podavačem archů určeným k polaminování a separátorem zalaminovaných archů. Zařízení pracuje rychlostí až 20 metrů za minutu a je schopno polaminovat až 1 200 archů velikosti 520 x 720 mm za hodinu. O tom, že tento laminátor získává stále větší popularitu, nás může přesvědčit především větší množství jeho nových instalací. Koncem února tohoto roku byl instalován v knihařském provozu firmy Ivo Grunwald, která sídlí v obci Blučina nedaleko Brna. Druhý termolaminátor Delta 5070 byl v průběhu března instalován v jihlavské tiskárně Ekon. T

Tiskárna GRAFICO Opava měnila strojový park
Už jsme se několikrát setkali s tím, že tiskárna je stále věrna pouze jednomu výrobci. Nejinak je tomu i v opavské tiskárně Grafico. Zde byl 6. března tohoto roku nainstalován nový dvoubarvový tiskový stroj z produkce Dobrušských strojíren - Polly 266A PH.

Nová pre-press zařízení od Heidelbergu
V průběhu března došlo v České republice hned k několika instalacím pre-press zařízení od firmy Heidelberg. Minule jsme informovali o nákupu nových pre-press zařízení pražskou firmou Ardea. K první instalaci v březnu však nedošlo v Praze, ale v liberecké tiskárně Valeš. V této tiskárně, která je vybavena vlastním studiem, byla 14. března tohoto roku nainstalována nová osvitová jednotka Heidelberg Quasar s maximálním formátem osvitu 505 x 525 mm. Jako doplněk k této osvitce si v tiskárně Valeš pořídili i nový skener Heidelberg Topaz. Jak nám řekl majitel tiskárny, pro nová zařízení se zde rozhodli především kvůli věrnosti jedné značce. Tiskárna, která se specializuje především na zpracování zakázek v krátkých termínech, tak opět výrazně zkracuje přípravné časy.
Další novou instalaci osvitové jednotky od firmy Heidelberg jsme mohli zaznamenat v pražské tiskárně Unigrafia. Zde byla 20. března tohoto roku nainstalována nová osvitová jednotka Herkules Pro Elite. Toto zařízení, pracující v rozlišení 1 270 - 5 081 dpi při rastru 120 linek na centimetr rychlostí 43 000 otáček za minutu, patří mezi nejrychlejší osvitové jednotky ve formátu B2.

Grafitec se zahraničním kapitálem
I když je období, kdy zahraniční firmy hojně kapitálově vstupovaly na český trh, již minulostí, přece jen se v polygrafii takovýto nový strategický vstup objevil, a to u jedné z největších firem - Dobrušských strojíren. Dne 21. března tohoto roku totiž americká investiční společnost Charles Investment Partners získala podíl ve firmě Grafitec, která je majoritním vlastníkem tohoto východočeského výrobce tiskových strojů. Kapitál investovaný americkou společností by měl být využit nejen k financování rozvoje, ale především k podpoře zavedení nových produktů. I přes vstup zahraničního kapitálu se ve vedení nic nezmění, a tak bývalí stoprocentní vlastníci Grafitecu René Siwy, Luděk Týče a Oldřich Jiruš, kterým i nadále zůstal určitý podíl, zůstávají v manažerských pozicích.
Spojení se silným kapitálovým partnerem má pro Grafitec a tedy i pro Dobrušské strojírny nemalý význam. Dobré finanční zázemí by mělo těmto firmám pomoci v úspěšném zavedení nové řady ofsetových strojů nejenom v České republice, ale i na dalších důležitých trzích, jako jsou Spojené státy, země Evropské unie, a v neposlední řadě i Polsko. Zajímavostí je, že investiční společnost Charles Investment Partners získala v říjnu roku 1997 majoritní podíl v další velké české společnosti - loděnických Gramofonových závodech.

Nové UV laky
O stále se zvyšující oblibě použití UV laku jako finální povrchové úpravy není třeba příliš diskutovat. Firma Unilak CZ nainstala proto po Praze v Olomouci další UV lakovací stroj Steinemann Uvimat Compact 102, který dokáže tisky až do formátu A0 opatřit UV lakem rychlostí 10 000 archů za hodinu.
Nová UV lakovačka je i v Praze, kde tiskárna Petr Samohýl - Reproprint zahájila provoz zařízení švýcarské firmy Ulrich STEINEMANN AG - typ COLIBRI 72, jehož provoz byl ukončen v loňském roce v Moravských tiskárnách v Olomouci.

Tiskárna Hemala s novým GTO
Od 8. března 2000 mají v dobešické tiskárně Hemala v okrese Písek nový tiskový stroj. Je jím dvoubarvový stroj z produkce firmy Heidelberg - GTO 52-2 s dělenými barevníky a bezpotahovým vlhčením. Po jednobarvovém GTO s číslovacím zařízením a stroji TOM jde již o třetí zařízení od tohoto německého výrobce ofsetových tiskových strojů v této tiskárně, která se zabývá tiskem běžného merkantilu.

Libertas má nový Roland
Počátkem tohoto roku byl v pražské tiskárně Libertas nainstalován nový čtyřbarvový ofsetový stroj Roland 304, který je první instalací tohoto typu v České republice. Pro Roland se v Libertasu rozhodli především kvůli unifikaci s již stávajícími stroji. Tiskový stroj Roland 304 s maximálním formátem 530 x 740 mm navíc tyto stroje, pracující ve formátu B1, doplňuje. Pro automatické přednastavení barevného profilu se zde využívá již dříve instalovaného skeneru tiskových desek. Veškerá nastavení, jako například formát a tloušťka potiskovaného materiálu, režim vlhčení a řízení soutisku, jsou prováděna centrálně z dálkového pultu a mohou být uchována pro případný reprint zakázky. Stroj je dále vybaven automatickým mytím ofsetových gum a barevníků a automatickým zakládáním tiskových desek. Stroj je v Libertasu určen pro vysoce náročné čtyřbarevné zakázky, jako například reprodukce malířských děl apod. Do budoucna v tiskárně počítají s provázáním strojů MAN Roland prostřednictvím TPP stanice v systému PECOM.

Den otevřených dveří brněnského Pointu
Dni otevřených dveří v tiskárně POINT CZ se konaly 16. - 17. března tohoto roku. Celá akce měla za úkol představit většinou laické veřejnosti jednoduchou nenásilnou formou proces zpracování zakázky. Velký důraz při tomto představování byl kladen na výhody využití archové montáže, která je výhledově určena pro možnost nasazení CtP technologie.

Nový skládací automat u tiskárny Marty Plus
V současné době začíná u mnoha lidí z oboru převažovat názor, že je pro tiskárny stále méně práce z důvodu jejich velkého počtu. Toto tvrzení však vyvrací tiskárna Marty Plus ze Starého Města, ve které se v důsledku zvýšení množství zakázek rozhodli koncem března zakoupit skládací automat Stahl T47/44 vybavený savkovým nakladačem.

Seminář 2000 - Böttcher v rotačním tisku
Firma Böttcher uspořádala 25. února letošního roku v brněnském hotelu Myslivna seminář. Ten si zejména kladl za cíl seznámit účastníky s informacemi, které by mohly předcházet problémům při používání válců s gumovým potahem.

NUR BLUEBOARD HiQ v ČR
Velkoplošná tiskárna NUR BLUEBOARD HiQ, umožňující tisk na substrát o šíři až pět metrů, se stal rozhodně jednou z největších zajímavostí reklamního veletrhu Reklama 2000, pořádaného na začátku března tohoto roku na pražském Výstavišti. O to je příjemnější, že byl zakoupen do tuzemska - koupila jej firma Ateliér

REKLAMA 2000
Reklamní agentura a veletržní správa M. I. P. Group, a. s, připravila na 1. až 3. března letošního roku 7. ročník specializovaného mezinárodního veletrhu REKLAMA s podtitulem posledního roku tohoto milénia. V průběhu posledních sedmi let se veletrh REKLAMA stal největším tuzemským vysoce odborným veletrhem. Letos se na ploše 10 000 metrů čtverečních představilo návštěvníkům více než 200 domácích a zahraničních vystavovatelů z oblasti signmakingu, a to v celé jeho šíři.

DNY TISKU MACRONu
Dny tisku s podtitulem Dny tisku obalů pořádala společnost Macron Systems koncem února, v den, kdy světu počítačů hrozil, především podle našich "dobře informovaných" televizí, znovu kolaps. Přinesly mnoho zajímavých zpráv a informací a naznačily směr, kterým se tisk obalů bude v krátkém časovém horizontu ubírat. Samozřejmě neopomenuly zmínit ani problémy čekající na řešení. Také z hlediska prezentovaných informací i návštěvnosti byly Dny tisku velmi úspěšné. Oproti minulým akcím se zde sešla necelá třicítka účastníků, možná i proto, že Macron poprvé vybíral na svoji akci vstupné, které zcela jistě motivovalo účastníky k větší zodpovědnosti.

Zprávy zpracovali redaktoři Světa tisku a Grafiky On-line

Chybí vám v přehledu novinky u vaší firmy? Zašlete nám avízo na e-mail a my již zdarma zprávu zpracujeme a otiskneme v časopise Svět tisku a na Grafice On-line.

Další podrobné zpravodajství z oblasti tisku a předtiskové přípravy můžete nalézt v měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu 79,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Další relevantní články:

Únor v české polygrafii

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: