3D animace na 2D materiálu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

3D animace na 2D materiálu?

21. února 2001, 00.00 | Jak se tvoří animovaný obraz s několika desítkami fází, který je možné distribuovat např. na kartonu či plastové kartě?

Pod pojmeme reklama si každý patrně představí jiný druh oslovení určité cílové skupiny. Nemalou důležitost hrají v oblasti reklamy i různé reklamní předměty, které se pochopitelně snaží vybočit svoji originalitou.

Právě z důvodů originality se snaží lidé v oblasti reklamy stále přicházet s něčím novým, netradičním, s něčím, co by přineslo prestiž a úspěch. Ze západního, a musíme podotknout, že také bohatšího reklamního světa (konkrétně z USA) k nám přišla právě jedna z variant, která by se mohla stát úspěšnou i na českém trhu s reklamou. Touto na českém trhu novou reklamou je flip-flop.

Název asi příliš mnoho nenapoví, proto se pokusíme tento reklamní předmět trochu popsat. Asi každý se již setkal s obrázkem, který se podle úhlu pohledu mění. Toto je také základní princip flip-flopu, jenom s tím rozdílem, že do tohoto obrázku je možné ukrýt celou animaci. A posuďte sami, kdo by nechtěl mít animovanou kartičku, kterou by mohl rozdávat svým zákazníkům. Tak jednoduché to však zase není. Jako většina věcí, které k nám přicházejí ze západního světa, má jednu nevýhodu - cenu.

Popis výroby tohoto nového média a jeho specifikaci podrobně popisuje Patrik Thoma v nejnovějším vydání Světa tisku č. 2/2001. Ve článku vyzpovídá Jozefa Horala, ředitele pražského grafického studia Trilabit, vlastnící technologii na vyrábění tohoto reklamního předmětu. Odpověď zde naleznete nejen na otázky týkající se výroby flip-flopu, ale například i jeho ceny na tuzemském trhu.


Ukázka jednotlivých fází animace, která je poté "schována" do jednoho obrazového políčka

Přesto alespoň ve zkratce:

Základem flip-flopu je pochopitelně nápad, v tomto případě nějaký grafický návrh. Poté nastupuje na řadu animování grafického návrhu a následně speciální metamorfní software, který dokáže jednotlivé obrázky přepočítat a vytvořit z nich obrázek jeden, který bude základem výsledného produktu. Finální obrázek se skládá z mnoha tenkých proužků, které korespondují s vrypy plastické hmoty, kterou se vytištěný obrázek nakonec překryje. Prostor mezi dvěma vrypy tak pracuje na principu optické čočky. Hustota čoček se k danému obrázku volí tak, aby pod každou čočkou bylo právě tolik čar, z kolika záběrů je tvořena animace. Pokud je obrázek tvořen např. animací s čtyřiceti záběry, pak je v obrázku každá čtyřicátá čára ze stejného záběru.

A jakou technologií je obrázek umístěný pod plastickou hmotou s vrypy tištěn? V grafickém studiu Trilabit používají zařízení LightJet 2120. Zjednodušeně by se dalo říci, že jde o osvitovou jednotku na diapozitivy, tj. zařízení, kde se z digitálních dat pomocí tří laserů (LightJet pracuje s kanály RGB) přenese obraz na klasický fotografický materiál.

Výsledný efekt je opravdu velmi zajímavý - už jen tím, že animace může obsahovat desítky fází, což je dostačující k vytvoření zajímavé "filmové" sekvence.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: