Photoshop 6 - Správa barev - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Photoshop

Photoshop 6 - Správa barev

27. září 2000, 00.00 | Vadilo vám, kolik nastavení přinesl Php 5? Dobrá zpráva - v nové verzi je jich ještě víc.

Správa barev, zavedená Photoshopem 5, byla bezesporu revolučním krokem. Tlak Adobe na změnu způsobů práce s barvami přinesl mnohá pozitiva, a taky mnoho zmatků. Zvládnout a pochopit barevné profily a prostory určitě nebylo snadné - a aby toho nebylo dost, každou z trojice hlavních aplikací (Photoshop, Illustrator a InDesign) je potřeba nastavit trochu jinak, příslušná menu se od sebe liší.

Nastavení Photoshopu 6 je opět o poznání složitější. I když zatím přirozeně nejsou k dispozici žádné rozsáhlejší provozní zkušenosti, zdá se, že uvedená složitost je jedinou vadou na kráse. A to ještě vadou spornou, protože kde leží ta správná hranice mezi množstvím modifikovatelných parametrů (což potěší profesionála) a mezi jednoduchostí, jednoznačností a odolností vůči chybám obsluhy?

Snad pro každého bez výjimky je ale pozitivní poznatek, ukrytý v (prozatímním?) manuálu - aplikace Adobe budou mít blok nastavení řízení barev společný, a dokonce při změně předvoleb upozorní následující spuštěná aplikace uživatele na nutnost synchronizace - a jestli to bude opravdu takhle fungovat, ušetří to mnoha lidem spoustu času a námahy (o penězích ani nemluvě).

Tak, a jak to tedy nyní s nastavováním Photoshopu je? První výraznou změnou je přestěhování a přejmenování příslušné položky - hledejte v Edit - Color Settings.

Okno, které se objeví, je sympatické - oproti předcházející verzi určitě oceníte, že není třeba do menu chodit opakovaně, všechno je hezky při ruce. K dispozici jsou dva hlavní módy nastavení - základní a pokročilý. Pro oba je společné horní rozbalovací menu, které nabízí výběr z několika předdefinovaných nastavení. Možnost ColorSync Workflow je dostupná jen na Mac OS a jen tehdy, je-li instalován ColorSync 3. Po volbě ColorSync Workflow si Photoshop bere nastavení ze systémového ovládacího panelu ColorSync (vše je doprovázeno krátkým vysvětlením ve spodní části okna).

Základní mód nastavení dovolí uživateli volit pouze z omezeného množství předem připravených profilů pracovních prostorů, pouze v případě CMYK profilu je možná i zákaznická definice pracovního prostoru (Custom CMYK - zcela první položka rozbalovacího menu CMYK). Vlastní okno se pak už neliší od okna, známého z minulých verzí.

Užitečnou novinkou je možnost samostatné definice růstu bodu pro přímou barvu - příslušné menu vidíme na obrázku pod označením Spot. Protože jsme ale v základním módu, opět si můžeme vybrat jen z přednastavených hodnot.

Z používání Photoshopu jsme byli zvyklí, že aplikace se musela vyrovnat s případy, kdy v obrázku chyběl profil, nebo byl v obrázku vložen profil, odlišný od právě nastaveného profilu pracovního prostoru. Photoshop 6 si bere na pomoc nové nástroje, tzv. pravidla řízení barev. Ty určují "defaultní" chování Photoshopu.

Pro každý ze tří barevných prostorů RGB, CMYK a Gray lze zvolit:

  • vypnutí řízení barev pro daný prostor
  • ochranu profilu vloženého v obrázku
  • převod do aktuálního pracovního prostoru
Podle kombinace těchto pravidel se Photoshop řídí při práci s otvíranými obrázky i při importu dalších barevných objektů či definicích nových barev. Právě ve způsobu zacházení s dodatečně definovanými barvami spočívá další pokrok. Vzpomeňte na situaci, kdy se vedla debata nad tím, zda se mají při vkládání barvy zachovat její číselné hodnoty, a zda a kdy je spíše lepší, aby byla barva přizpůsobena vzhledu dokumentu (tj. přepočítána podle pracovního prostoru). Právě výše uvedená nastavení umožní toto chování řídit (i když rozhodnout se za nás samozřejmě nemohou).

A nakonec následují již známé volby, definující zda má Photoshop provádět rozhodnutí sám, nebo se napřed dotázat - jak známo, několikrát jsme důrazně doporučovali druhou variantu, a stejně nyní zní i doporučení v aplikaci.

Příště si spolu s přiblížením pokročilého nastavení vysvětíme jemnosti uvedených pravidel.

Další relevantní články:

Photoshop 6 - práce s textem II
Photoshop 6 - práce s textem
V hlavní roli Photoshop 6
Beta verze Photoshop 6 uvolněna!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: