Photoshop 6 - práce s textem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Photoshop

Photoshop 6 - práce s textem

22. září 2000, 00.00 | Nová verze Photoshopu přináší bezpočet novinek a vylepšení. Dnes se věnujeme práci s textem.

Photoshop je zase o generaci starší. Program je zatím v betě, běží ale výborně. Je na stejném počítači viditelně rychlejší, než verze 5.5 a ani jednou mi zatím nespadl. Photoshop je pro mně stálice, už pár let se můžu spolehnout, že každá další verze (hlavně celočíselná) mi udělá radost. Někdy mám pocit, že mi někdo stál za zády, a díval se a poslouchal, co bych si přála vylepšit.

To jsem chtěla napsat úvodem, a už se vracím k tématu. Nových funkcí a možností je nepočítaně, o těch nejzajímavějších si postupně v několika článcích řekneme. Na poprvé je ale těžké vybrat si jen jedno téma a určit si, o čem mluvit nejdříve. V novém Photoshopu je totiž hodně vzájemně provázaných vylepšení. Třeba dnes to bude první díl o textových nástrojích, řada možností je ale důsledkem nového způsobu organizace vrstev. A obojí dohromady je ovlivněno zavedením stylů ... Od něčeho ale začít musíme, a textové nástroje jsou právem hodně atraktivní. Postupně se snad "sfázujeme" tak, aby to pro vás bylo užitečné.

Práce s textem je v nové verzi o hodně jednodušší a přitom pružnější. V jednom článku všechny novinky samozřejmě neobsáhnu (pokračování příště:), kdybych ale měla shrnout nejdůležitější rysy, vyjde mi:

  • víc možností při práci s nevyrenderovaným (nevykresleným) textem
  • o hodně lepší typografické možnosti
  • rychlejší a logický způsob práce
  • možnost deformace a zakřivení textu
Už se na Grafice psalo o tom, že v Photoshopu přibyla horní lišta, která se mění podle zvoleného nástroje. Pokud jde o text, objeví se tu volby, které byly v předcházející verzi rozmístěny v paletce nástrojů a dalších plovoucích paletkách. Takže tu najdeme volbu zadání textu nebo rovnou textové selekce, fontu, velikosti, stupně antialiasingu, zarovnání a barvy. Kromě toho přibylo políčko, vyvolávající paletku efektů zakřivení a tlačítko, vyvolávající editační paletku, podobnou jako je třeba v Illustratoru (opět s fontem, velikostí, poměrem písma atd.)

Photoshop opustil tradiční okno, ve kterém se text zadával. Po zvolení textového nástroje a kliknutí do obrázku můžeme rovnou psát - to je o hodně pohodlnější a přirozenější. Kromě jiného může mít každé písmeno jinou barvu, jiný font i velkost.

Napsaný text je možné hned převést na cestu (když si vybavíte tutorialy, často by se nám to hodilo).

Často mi píšete, jak text otočit, zdeformovat, napsat do oblouku - uživatel Photoshopu má z velké části zase o něco jednodušší práci (ale pozor, všeho s mírou). V horní liště je již zmíněné tlačítko, které vyvolá následující paletku - ta nabízí celou řadu efektů.

Příště se podíváme na další možnosti, jako je třeba použití stylů a jejich aplikace na text.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: