Photoshop 6 - pokročilé řízení barev - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Photoshop

Photoshop 6 - pokročilé řízení barev

28. září 2000, 00.00 | Dokonalost proti jednoduchosti - to není lehký spor, a řízení barev Photoshopu 6 je opět dokonalejší.

Včera jsme si přiblížili základní možnosti a novinky, které přináší Photoshop 6 do řízení barev. Druhý díl se zabývá možnostmi nastavení, dostupnými v Advanced módu. Pro jistotu opakujeme, že program je v beta verzi, naše poznatky nemohou být zatím podepřeny důkladnějším praktickým testováním. S novými možnostmi se navíc dostavuje i nutnost zavést "svévolně" některé dočasné pojmy - česká verze Photoshopu 6 není zatím k dispozici.

Jak je vidět z obrázku, okno se po zatrhnutí rozšířeného módu podstatně rozšířilo, některé položky navíc lehce změnily své chování. Pěkně je to vidět na oblasti nápovědy, kde Photoshop v Advanced módu zobrazí v některých případech u profilu i místo, odkud si ho aplikace načítá. Co to znamená v některých případech? Pozorný čtenář si určitě všiml, že v základním módu nabízí rozbalovací menu k výběru výrazně omezenou sadu profilů. Prakticky je to zařízeno tak, že složka Profily ColorSync (v případě české verze Mac OS) obsahuje nového zástupce "Recommended", který ukazuje na složku, kam si Photoshop při instalaci uloží několik doporučených profilů - a cesta k nim se ani v jednom módu nezobrazuje.

Rozšířené možnosti se objevují samozřejmě hned v prvním bloku definicí pracovních prostorů. Photoshop zobrazí v rozbalovací nabídce všechny ostatní (vhodné) profily ze složky Profily ColorSync - zadané profily Photoshop rovnou zkontroluje.

Zcela nahoře pak obsahuje rozbalovací nabídka i důležitou možnost definovat pracovní prostor nový (třeba náš známý Bruce RGB). Postup definice zůstal v podstatě zachován, pro CMYK prakticky zcela, v případě RGB je příslušné okno přehlednější a lépe se s ním pracuje. Všechny definice lze rovnou uložit ve formě ICC profilu - to znamená, že odpadá poněkud krkolomná cesta přes CMYK tabulky, jak jsme ji popisovali v předchozí verzi. Nové nastavení je třeba uložit - název CMYK profilu se přitom v dialogovém okně automaticky modifikuje podle nastavených parametrů, což považuji za mimořádně příjemné.

Nově přibývají další varianty pro práci se šedoškálovými obrázky. Za prvé je možné nastavit individuálně hodnotu Gray Gamma, mnozí ale s radostí přivítají možnost zadat individálně přímo přenosovou křivku. A co víc, Photoshop udělal další myšlenkový přemet - úplně separátně nyní existuje "barevný prostor" pro přímé barvy - přenosová křivka se přirozeně zadává stejným způsobem, jako pro šedoškálové obrázky.

Jak jsme napsali včera, Photoshop 6 zavádí jako novinku tzv. Pravidla pro systém řízení barev (Color Management Policies). Tady můžeme asi právem očekávat nejvíce počátečních nedorozumění. Celkem je možné vybírat ze tří podmínek, které ošetřují chování aplikace při práci s obrázky otvíranými i nově tvořenými a importovanými barvami:

Vypnutí (Off):
Do dokumentů nejsou vkládány žádné profily. Pokud obsahuje otvíraný obrázek profil odlišný od profilu aktuálního pracovního prostoru, Photoshop profil vyjme a obrázek je ukládán bez profilu. Pokud se ale oba profily shodují, je profil z obrázku ochráněn a rovněž obrázek se ukládá i s vloženým profilem.
Při importu barev (nejčastěji vkládáním části jiného obrázku apod) mohou nastat dvě situace. Pokud importujeme do dokumentu se shodným barevným módem (RGB->RGB, CMYK->CMYK) jako importované barvy, bude Photoshop respektovat číselné hodnoty barvy (jinými slovy, když zadáme 30% žluté, nesmí se oněch 30% podle ICC profilu přepočítat).
A naopak, pokud importujeme do obrázku s odlišným barevným módem (CMYK->RGB apod), proběhne automaticky přepočet barev do prostoru cílového obrázku (např. sRGB).

Ochrana vložených profilů (Preserve Embedded Profiles):
Při tomto nastavení je při ukládání dokumentu do souboru vložen aktuální profil pracovního prostoru. Otevřeme-li dokument s odlišným profilem, bude profil zachován a posléze opět uložen spolu s dokumentem. Pokud otevřeme dokument bez profilu, bude upravován v aktuálním pracovním prostoru, ale uložen opět bez profilu.
Import barev proběhne podle číselných hodnot, když převádíme mezi CMYK dokumenty, a dále když importujeme do shodného barevného modelu a zároveň zdrojový nebo cílový dokument nemají vložený profil.
Ve všech ostatních případech bude vkládaná barva přepočítána do barevného prostoru cílového dokumentu.

Konvertovat do pracovního prostoru (Convert to Working Space):
Při ukládání je do nově vytvořených dokumentů vložen aktuální profil pracovního prostoru. Po otevření dokumentu s odlišným profilem jsou barvy dokumentu přepočítány do aktuálního pracovního prostoru. Při následném ukládání je soubor uložen s profilem aktuálního pracovního prostoru. Po otevření dokumentu který profil neobsahuje je sice tento editován v pracovním barevném prostoru, ale uložen opět bez profilu.
Import barev proběhne podle číselných hodnot pouze když převádíme mezi shodnými barevnými módy a zároveň zdrojový nebo cílový dokument nemají vložený profil. Ve všech ostatních případech je importovaná barva přepočítána do prostoru zdrojového dokumentu.

Toto jsou základní pravidla, podle kterých se Photoshop chová. Co se ale stane konkrétně, to může ještě uživatel ovlivnit tím, že zapne (o kousek níže) potvrzovací dotaz při neshodě či absenci profilů.
Asi není sporu o tom, že seznamování se a rutinní zvládnutí řízení barev v Photoshopu 6 bude opět o něco složitější. Možností nastavení (a tím samozřejmě i chyby) je mnohem více - vždyť i my jsme ani po druhém článku nestihli probrat vše.
Na druhé straně se po prvním seznámení změny zdají logické a užitečné. Za velké plus lze mimo jiné jistě označit možnost uložit kompletní sady předvoleb pro řízení barev - pro produkční firmy (zejména ve směnném provozu) je to ideální řešení.

Další relevantní články:

Photoshop 6 - Správa barev
Photoshop 6 - práce s textem II
Photoshop 6 - práce s textem
V hlavní roli Photoshop 6
Beta verze Photoshop 6 uvolněna!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: