Photoshop 6 - Liquify - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Photoshop

Photoshop 6 - Liquify

2. října 2000, 00.00 | Atraktivní novinka Photoshopu 6 morfuje a deformuje tak snadno!

Liquify je jednou z nejatraktivnějších novinek v Photoshopu 6 - geniální deformační nástroj najdeme v menu pod položkou Image. Pro úpravy obrázku otevře Photoshop nové okno, podobné jako třeba při ukládání pro web. Jedinou nepříjemností je, že okno se otevře prakticky přes celou obrazovku a jeho velikost není možné ovlivnit (do ostré verze se ale může ještě řada detailů změnit). Stejně tak by určitě přišla vhod I možnost měnit zvětšení obrázku. Liquify je možné použít buď na celý obrázek, nebo jen na jeho vybranou část.

Ovládání Liquify je rozděleno do dvou bloků, sloupce s nástroji vpravo, a bloku modifikací parametrů.
Nejvýše v pravé části okna vidíme nastavení velikosti štětce a jeho přítlaku (štětec je pouze ostrý).
Následující pole určuje způsob, jakým bude Photoshop postupně vracet deformované části obrazu do původního stavu. V prostředí Liquify totiž není k dispozici klasické Undo. Jakkoli deformovaný obrázek je možné vrátit do původního stavu, buď okamžitě tlačítkem Revert, nebo postupně - pro plynulé změny je k dispozici I nástroj v levé paletě, který vrací podle nastavení módu rekonstrukce.
Vybrané části obrázku je možné před deformací chránit. Postup je podobný maskování - daná místa buď vykrýváme štětcem (k dispozici je I guma), nebo použijeme předem připravený kanál. Ve spodní části pak nastavujeme detaily, jako zobrazení mřížky a její hustotu, barvu apod.

Jak funguje a k čemu je Liquify dobré? Představte si nástroj Prst, ale doplněný o množství způsobů, jakými pixely v obrázku přeskupuje - podobně vylepšený nástroj v Photoshopu určitě chyběl. Část chování nástroje Liquify ovlivňuje pravá lišta, hlavní tvůrčí možnosti ale přinášejí nástroje v levé části okna.

Následující ilustrační příklady deformace jednoduchého obrázku jsou připraveny s maximální velikostí štětce (Brushe), 100% přítlakem na průhledné vrstvě se zapnutou mřížkou.

Nástroj Warp - pixely zasažené štětcem deformujeme ve směru tažení nástroje.

Nástroj Twirl Clockwise - pixely zasažené štětcem deformujeme točením ve směru hodinových ručiček - čím déle držíme tlačítko myši, tím větší zkorucení. Jako doplněk slouží další nástroj, který otáčí opačným směrem.

Nástroj Pucker - pixely zasažené štětcem deformujeme "stažením" do středu štětce.

Nástroj Bloat - pixely zasažené štětcem deformujeme "expanzí" směrem od středu štětce.

Nástroj Shift Pixel - pixely zasažené štětcem deformujeme posunutím v směru kolmém na směr tažení štětce. Strana, na kterou se pixely budou posunovat se mění stiskem klávesy ALT.

Nástroj Reflection - kopíruje pixely kolmo na směr tažení štětce (směr opět ovlivňuje klávesa ALT)

Nástroj Reconstruct funguje jako plynulé Undo - "narovnává" mřížku. Je bez obrázku (výsledkem by byla jen méně zdeformovaná mřížka). Rekonstrukce není ale jen prostředkem nápravy zkažených kroků, volbou módů a změnami parametrů štětce slouží hlavně k jemnému doladění deformací.

Nástroj Freeze - pixely zasažené štětcem jsou pokrývány maskou (barvu lze nastavit), která zabrání jejich deformaci. Tak lze uchránit vybrané části obrázku před změnami. Já jsem vykryla (ne úplně přesně) červenou maskou střední žlutý proužek.

Kombinací jednotlivých nástrojů, přítlaku a velikosti štětce a doladěním přes nástroj Reconstruct dosáhneme snadno efektů, které by si jinak vyžádaly daleko více práce a času. Pro představu jsem pro vás připravila dva "zmorfované" obrázky.

Další relevantní články:

Photoshop 6 - pokročilé řízení barev
Photoshop 6 - Správa barev
Photoshop 6 - práce s textem II
Photoshop 6 - práce s textem
V hlavní roli Photoshop 6
Beta verze Photoshop 6 uvolněna!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: