Adobe předvedla Photoshop pro iPad - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Adobe předvedla Photoshop pro iPad

1. dubna 2011, 00.00 | Na konferenci Photoshop World 2011 Adobe ukázala aplikaci pro iPad, jež se velmi podobala Photoshopu pro osobní počítače, zatím však není jasné, kdy a zda vůbec se dostane do prodeje.V naší březnové anketě jsme se zcela záměrně velmi úzce zeptali na využití velkoformátového inkoustového tisku ve fotografické praxi. V posledním roce až dvou probíhá na nejrůznějších úrovních u nás i v zahraničí odborná debata o postupném útlumu chemického zpracování fotografií a o tom, že „suchá cesta“ dříve či později převezme jeho roli. Již nyní všichni výrobci minilabů nabízejí inkoustové alternativy a zájem o klasické chemické minilaby mezi provozovateli slábne. Důvody jsou zřejmé – vysoké pořizovací náklady, ekologická zátěž, klesající poptávka po maloformátových papírových fotografiích. A právě poslední uvedený důvod často vede zpracovatele k úvaze nad velkoformátovým inkoustovým tiskem jako potenciálním novým zdrojem příjmů. A co v tomto směru ukázala naše anketa?

V anketě odpovědělo 222 respondentů, což je vzorek, který jsme zhruba očekávali. Tisk velkoformátových fotografií není zcela běžnou, každodenní záležitostí, a proto jej řada fotografů nevyužívá nebo dokonce ještě ani nevyzkoušela. Zde je vidět potenciál trhu, který by mohl teoretiky expandovat.

Jako nejčastější využití velkoformátových fotografií (inkoustem tištěných) uvedlo 30 % respondentů komerční účely. Neboli fotografie prodávané klientům profesionálními či poloprofesionálními fotografy. To je očekávaný výsledek, protože právě velký formát je obecně přijatelnou cestou, jak zvýšit hodnotu fotografické zakázky, protože hodnota samotné digitální fotografie je neustále devalvována internetovými fotobankami a mikrofotobankami. Fotografů, kteří dokáží efektivně prodávat své fotografie jako práci, je čím dál méně. Prodávat fyzickou fotografii jako umělecký předmět je tudíž logickým doplňkem v rozpočtu.

Na druhém a třetím místě se s téměř shodným počtem odpovědí umístily fotografie určené pro osobní potřebu, tedy výzdobu kanceláří a bytu a fotografie jako dárek. To znamená, že 40 % respondentů tiskne fotografie bez přímého záměru je jakkoli zpeněžit a slouží pro potěchu jejich vlastní či druhých. To je větší číslo, než jsme čekali, a ukazuje stále velmi silný vztah Čechů k fotografii, který má své hluboké historické kořeny.

15 % respondentů uvedlo jako důvod tisku realizaci výstav a 13 % účast v soutěžích. To jsou čísla, která opět potvrzují, že jsme národ vášnivých fotografů, kteří do svého koníčku či profese jsou ochotni investovat obrovské úsilí a nemalé prostředky.

Děkujeme všem respondentům za účast v anketě a doufáme, že získaná data Vás inspirují v další fotografické tvorbě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: