Adobe PhotoShop 5.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Photoshop

Adobe PhotoShop 5.0

10. května 1998, 00.00 | První informace o Adobe Photoshopu 5.0 jsou zde ... Neváhejte, kdo nezná, jak kdyby nezil.

Dlouho jsem váhal, zda psát o PhotoShopu 5.0, když jsem jej ještě neměl v ruce. Přijde mi neseriozní psát o produktu, který jsem neměl možnost ani pořádně vidět. Proto jsme o představení tohoto programu pouze stručně informovali. Ale situace se změnila, včera jsem absolvoval živou dvouhodinovou prezentaci u firmy Quentin a článek je tady.

Úvod
Krabice Takže malé upřesnění na úvod. Na prezentaci byl předváděn Adobe PhotoShop 5.0 ve verzi pro MAC a šlo o jednu z posledních beta verzí. Podle vyjádření pracovníků Quentinu, budou plné verze programu k dispozici někdy koncem týdne. Takže pokud tento článek nebude na 100% úplný, doplním jej, jakmile bude k dispozici verze pro PC a trochu si s ní pohraji. Takže co nového ve verzi 5.0 ?

Undo / Redo ( Zpět )
Tou základní změnou, která byla snad absolutně nezbytná, je zcela změněný přístup k historii práce. Až do verze 4.01 platilo, že jde vrátit zpět pouze jedna akce a co bylo spácháno před touto akcí již nikdo neodčinil. Jak mám PhotoShop rád, toto byla jeho velice bolavá slabina. Takže se v Adobe zamysleli a vznikl zcela nový nástroj. Je jím lišta historie, do které se zaznamenávají všechny provedené akce. To dává uživateli možnost libovolně se vracet zpět v práci a opravovat dříve neopravitelné. Tímto krokem se Adobe dotáhl na úroveň zdatnější konkurence, ale nezastavil se a šel ještě dál. K dispozici je "vracecí nástroj", pro který ještě neexistuje české jméno, ale je velice praktický. Funguje v podstatě jako guma provedených akcí, ale s jeho použitím můžete na vybraných místech vracet podklad uvnitř vrstvy. Což je poměrně brilantní řešení. Takže můžete vrátit buď celou výplň, nebo jen její část, která překryje nevhodným způsobem jiný objekt.

Text
Texty, to byla asi druhá největší slabina. A proto i zde došlo k výrazné změně. Byla vytvořena speciální textová vrstva, která si jakoby vektorově pamatuje informace o napsaném textu. Takže můžete bez problémů měnit již napsaný text, přestože se stále pohybujete v bitmapovém editoru. Písmo je sice vloženo jako bitmapa, ale díky možnostem undo / redo nebyl problém jej znovu editovat.
Další novinkou kolem textu je, že se zobrazuje přímo v obrázku a odpadá nutnost neustálého experimentování přes dialog. Stačí si zapnout preview a text se přímo zobrazuje do obrázku a co víc, vy s ním můžete pohybovat, bez toho, aby jste textový dialog zavřeli.

Vrstvy
Kolem vrstev došlo ještě k dalším změnám. Kromě nové textové vrstvy vznikla a nová efektová vrstva a co víc na každou běžnou vrstvu můžete aplikovat jeden z efektů, který se přilepí na objekty a pokud s objekty začnete pohybovat, pohybují se s nim. Jedná se o efekty typu stín, emboss a podobně.

Barvy a správa barev
V této oblasti došlo také k úpravám. Za tu nejpodstatnější já osobně považuji možnost vytváření kanálů s libovolnou barvou. Což každého tiskaře jistě potěší. Upraveny byly i převody mezi barevnými modely a správou barev. Bohužel v této oblasti nebyla prezentace zrovna nejobsáhlejší, takže více až příště.

Nové nástroje
Přibylo i pár nových nástrojů. Prvním je měření, tak jak jej známe z Ilustrátoru. Takže můžete měřit vzdálenost polohu či úhel mezi dvěma body. Novinkou je magnetické laso, které samo vyhledává hrany v obrázku, podle toho, jak táhnete kurzorem. Kdo někdy vybíral předměty z pozadí, ví jak tato funkce může usnadnit a zrychlit práci. K dispozici je i magnetická cesta se stejnými vlastnostmi. Změn je ještě víc, například nové přechody upravené kapátko a další, které nepovažuji za tak zásadní.

Změny uvnitř programu
Došlo i ke změnám uvnitř programu samotného. Tyto změny se projevují až druhotně, například ve zrychlení některých akcí. Že PhotoShop pracuje většinou s náhledy byla pravdu již dříve, ale tento trend byl ještě posílen, takže se většina akci provádí velice svižně. U těch, kde to není možné jsou k dispozici alespoň náhledy před zahájením výpočtu.
Přeprogramovány byly dialogy, aby umožňovaly více interaktivity s obrázky. Naštěstí vzhledové a logické změny nejsou příliš drastické. Přesto již slyším nářky uživatelů na sebemenší změnou v ovládání. Přeci jenom jde o nástroj profesionálů, kteří pracují často bez větší optické kontroly spíše po paměti. Změny ovládání jsou u takovýchto programů velice ošemetné.

Shrnutí
PhotoShop 5.0 si jistě zaslouží skok o celou verzi. Provedené úpravy jsou poměrně razantním krokem kupředu a jistě posílí již tak silné pozice tohoto produktu na trhu. Změn je mnohem víc, než jsem zde v krátkosti vyjmenoval, takže se k PhotoShopu jistě ještě vrátíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: