Třetí série od Agfy - Apogee Series 3 s JDF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


PDF - Adobe Acrobat

Třetí série od Agfy - Apogee Series 3 s JDF

1. října 2001, 00.00 | O formátu JDF se toho napsalo již dost, ale zatím spíše v teoretické rovině. Nyní přicházejí první řešení a jedním z nich je workflow systém Agfa Apogee Series3.

JDF neboli Job Definition Format (Formát pro popis úlohy) jsou přídavná data, která putují s tiskovou úlohou a mohou být využita různými zařízeními. JPF je následníkem CIP3 (byl vyvinut konsorciem CIP4) a výhodou je, že je založen na XML (tedy je otevřený) a že by měl být kompatibilní mezi výrobci. Už dříve jsme psali o nových tiskárnách HP DesignJet 10ps, 20ps a 50ps, které obsahují podporu JDF.

Apogees Series3 je první workflow systém, který tuto volbu obsahuje. Díky tomu je možné, aby byl vstupní soubor zpracován plně automaticky. Systém Apogee se skládá ze čtyř volitelných částí: Create, Pilot, PDF RIP a PrintDrive. První pracují se vstupními soubory, následuje RIP a výstup na osvitovou jednotku, platesetter nebo tiskárnu.

Apogee Create slouží pro vytvoření optimalizovaných souborů PDF, které půjdou dobře zpracovat, ale budou respektovat původní záměr. Create obsahuje licencované technologie Certify PDF a PitStop firmy EnFocus. Create dokáže zpracovat multitones, přímé barvy, přechody přímých barev, obarvené obrázky TIFF, vytváří soubory PJTF (Portable Job Ticket Format). Výsledkem je optimální soubor PDF, který vstupuje do dalších částí řetězce.

Apogee Pilot slouží pro vytvoření automatizovaného systému, vstupních front a přiřazení "lístků" vstupním souborům. Těmito lístky mohou být právě JDF, které popisují další postup souborů - bez dalšího zásahu. Soubory lze vytvořit v Pilotu a přiřadit je vstupním frontám nebo jednotlivým souborům nebo lze přijmout externí popisové soubory. Mezi další vlastnosti Pilotu patří:

  • "lístky" jsou kompatibilní s JDF
  • jeden PDF lze různými lístky zpracovat různě
  • podporuje PDF 1.2, 1.3 i 1.4
  • preflight souborů a jejich editace pomocí PitStopu

Apogee PDF RIP je jádro systému, které se stará o rasterizaci vstupního souboru. PDF RIP má PostScript 3, včetně In-RIP trappingu. Kromě běžných rastrů můžete použít také Agfa Balanced Screening nebo Agfa CristalRaster. PDF RIP dokáže pracovat s profily ICC. Samozřejmostí je náhled naripovaných souborů. Nová verze je zrychlená a má také zvýšenou rychlost výpočtu trappingu (soutisku).

Apogee PrintDrive se stará o výstup naripovaných dat na příslušné výstupní zařízení. Tímto zařízením nemusí být jenom osvitová jednotka nebo platesetter (CTP), ale například také velkoformátová tiskárna řady Sherpa. PrintDrive dokáže využívat různé vstupní soubory, například DCS2 z copydot skenerů.

Vypadá to, že teoretické myšlenky plné automatizace všech tiskových systémů se pomalu dočkají naplnění. Workflow systémy, nátiskové jednotky a ripy patří mezi jednodušší systémy, ale už existují také ofsetové tiskové stroje nebo dokončovací zařízení s možností automatizace. Některá zařízení zatím pracují s CIP3 daty, ale ty by neměl být problém převést na JDF.

Všechna tato vylepšení kladou vysoké nároky na grafika nebo operátora, který vytváří vstupní data. Doprovodný "lístek" lze ještě vytvořit ve workflow systému, ale už tvůrce zdrojového souboru by měl mít určité znalosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: