Jednoduché bezplatné vyřazování PDF souborů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Jednoduché bezplatné vyřazování PDF souborů

12. prosince 2001, 00.00 | S rozšiřováním úlohy PDF dokumentů hledá stále více uživatelů nástroje sloužící pro řízení vzhledu, jakým jsou dokumenty z PDF formátu na konečném zařízení tištěny. Za vyzkoušení stojí v tomto směru program GDykes Layout Changer, ktery je navíc od verze 2.01 zdarma.

PDF se stává stále rozšířenějším formátem. Distribuovány jsou v něm nejrůznější publikace, skripta, formuláře, ale také data představující finální podklady pro digitální tisk nebo osvit. Stále více uživatelů tak hledá nástroje sloužící pro řízení vzhledu, jakým jsou dokumenty z PDF formátu na konečném zařízení tištěny. Požadavky uživatelů jsou různé - od jednoduchého vložení několika dokumentů na jednu stránku, po sofistikovanější vyřazení dokumentů tak, aby výsledný dokument bylo možné po vytištění poskládat např. do brožury nebo použít pro knihařskou linku.

Pro všechny tyto činnosti existuje samozřejmě celá řada nástrojů a postupů. Od těch jednodušších až po velmi sofistikované programy pro archovou montáž typu Preps. Některým nástrojům jsme se na Grafice již věnovali, dnešní tip zní GDykes Layout Changer, což je sice zcela neznámý, avšak na řadu činností dostačující program, který umí proházet pořadí stránek v PDF dokumentu, spojovat samostatné PDF soubory do jednoho a provádět základní vyřazení podle schématu definovaném uživatelem.

Velmi podstatná je skutečnost, že Layout Changer pracuje jako samostatný program. Pro úkony, které nabízí, nepotřebujete Adobe Acrobat. Nezajímavá není ani cena programu - nabízen je za 40 dolarů, což je v této kategorii opravdu velmi slušné. Program je k dispozici také ve formě demoverze, takže si všechny popisované funkce můžete rovnou vyzkoušet v praxi. (Update: Na adrese http://www.gdykes.com/lcfull.shtml je umístěna verze 2.01, kterou autor nabízí již zcela bezplatně!).

Homepage programu naleznete na adrese www.gdykes.com. Autorem je novozélanďan Graeme Dykes. Layout Changer je k dispozici jak pro platformu PC, tak Mac a sbalený program má velikost 160 - 260 KB podle platformy.

Program se neinstaluje - stačí jej rozbalit a spustit. Malé velikosti programu odpovídá i uživatelské rozhraní - to je opravdu velmi strohé. Je na něm patrné, že autor program původně tvořil možná spíše pro svoji potřebu a teprve zájem ostatních jej přesvědčil k nabídnutí svého řešení na komerční bázi.

Program pracuje s filozofií vyřazovacích schémat. Uživatel si tak může nadefinovat schéma svého vyřazení, tj. způsob umístění jednotlivých stránek dokumentu na jeden arch, a pak do tohoto schéma načítat kdykoliv nová data.

Po prvním spuštění programu Layout Changer je tedy třeba vytvořit alespoň jednoduché vyřazovací schéma příkazem File/New Layout.

Rozhraní pro definování schématu vyřazení vidíte na screenshotu. Je sice opravdu velmi jednoduché, na druhou stranu umožňuje řadu nastavení, které uživatel očekává.

Nejprve je nutné určit počet stránek na jednom archu - stránky se přidávají tlačítkem + nebo - u funkce Pages Across (pro přidávání stránek do řádků) nebo funkce Pages Down (pro přidávání stránek do sloupců). Umístění stránek na archu vidíte v oblasti, kterou jsme označili na screenshotu červeně. Na našem obrázku máme tedy na jednom archu umístěné čtyři stránky dokumentu.
Po určení množství stránek na archu lze měnit pořadí načítaných dokumentů a orientaci stránky - orientace (otočení o 180°) se mění kliknutím na šipku u ikonky příslušné stránky, pořadí stránky ovlivňuje číslo v ikoně, které lze přepisovat. V jednom schématu vyřazení je možné definovat rub i líc potiskovaného archu - pro zobrazení schématu vyřazení druhé strany zaškrtněte pole 2 Side.
Mnoho dalších voleb již uživatel k dispozici nemá - zaškrtnutím pole Crop Marks se do dokumentu přidají ořezové značky, v poli Outside Margin je možné definovat rozšíření dokumentu o dodatečné okraje (důležité např. při přidání ořezových značek, které se bez rozšíření dokumentu ocitnou "mimo dokument"). Pomocí pole Gaps se přidávají horizontální nebo vertikální mezery mezi jednotlivé stránky. Schéma vyřazení se ukládá příkazem File/Save Layout.

Pomocí příkazu Add, Duplicate a Delete se do programu přidávají PDF soubory, které budou posléze vygenerovány příkazem File/Generate PDF s použitím nastaveného schématu vyřazení do jednoho PDF dokumentu.

Rozhraní programu je natolik jednoduché, že asi nemá smysl se o konkrétních nastaveních příliš rozepisovat. Chcete-li např. tisknout na formát A4 čtyři stránky, které se následně poskládají do brožury formátu A6, bude vypadat schéma vyřazení následovně:

Poté již stačí otevřít vytvořený PDF soubor např. v Adobe Acrobat Readeru (ke stažení ZDE) a při tisku zadat přizpůsobení velikosti stránky potiskovanému papíru - tedy např. formátu A4.

Závěr
Program GDykes Layout Changer může v lecčems pomoci a při jeho ceně, tj. 40 dolarů, nabízí velmi dobrý poměr výkonu k vynaloženým financím. Jeho možnosti se sice nedají funkcemi srovnávat s univerzálnějšími řešeními, s těmi se ale program nemůže srovnávat ani cenou. Pokud tak potřebujete čas od času vytvořit jednoduché vyřazení PDF dokumentu, doporučujeme GDykes Layout Changer určitě k vyzkoušení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: