Enfocus PitStop Professional (5): Automatizace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Enfocus PitStop Professional (5): Automatizace

acrobat 6 acrobat6

9. srpna 2004, 00.00 | Editaci a preflight PDF dokumentů lze v PitStopu do značné míry automatizovat pomocí
nástroje pro tzv. action lists. A v případě, že možnosti tohoto prostředku nestačí, lze
k hromadnému zpracování nasadit PitStop Server. Na vlastnosti a možnosti obou zmíněných
nástrojů se díváme blíže v tomto článku.

V minulých dílech našeho seriálu o produktu Enfocus PitStop Professional jsme podrobně přiblížili možnosti, které uvedený prostředek nabízí pro editaci a preflight PDF dokumentů. Tyto možnosti v PitStopu dále umocňuje existence příslušných prostředků pro automatizaci: Zpracování PDF dokumentů bývá totiž často velmi podobné a sestává ze sérií úkonů, které se do nekonečna opakují. V takovém případě je automatizace vítaná a může přinést značné úspory práce. V tomto závěrečném díle našeho seriálu bychom se rádi na odpovídající automatizační prostředky podívali podrobněji: Mimo samotných zabudovaných nástrojů pro tzv. action lists jsme přitom nemohli opomenout ani samostatnou aplikaci Enfocus PitStop Server, která možnosti automatizace ve vazbě na PitStop Professional dále násobí zejména tam, kde se s PDF pracuje skutečně ve velkém.

Action lists

Pod pojmem action list (čili něco jako "seznam akcí") se v PitStopu Professional míní sekvence příkazů pro zmíněný produkt, které lze automatizovaně aplikovat na obsah zvoleného PDF dokumentu (nebo jeho vybraných stránek). Příkazy přitom umožňují k úpravám vybrat jeden nebo více objektů (Selections), aplikovat úpravy nástroji editačního aparátu PitStopu (Changes), zkontrolovat zvolené prvky (Checks) nebo zjistit určité informace o dokumentu (Informs). Příkazy uvedeného typu lze v rámci sekvence kombinovat pomocí logických operátorů (AND, OR, NOT, používá se postfixový zápis, což může být pro leckoho nezvyklé).

pitstop5-1f.gif

Panel pro seznamy akcí

Ke správě, tvorbě a aplikací akcí slouží odpovídající Action List Control Panel, jehož uspořádání a způsob ovládání jsou obdobné panelu pro práci s preflightovými profily. Návrh akcí se provádí v dialogovém okně, ve kterém uživatel skládá obsah dávky z nabídky příkazů výše uvedených typů. U každého příkazu přitom stanoví jeho parametry a případně provede kombinování s pomocí logických operátorů. Postup při sestavování seznamu je zhruba takový, že se nejprve nastaví selekce objektů, dále akce, které mají být na tyto objekty aplikovány a konečně případné příkazy pro preflight či informace. V případě potřeby lze měnit pořadí příkazů, provádět jejich odstranění či dodatečné vložení atp.

Velmi praktickou možnost snadné tvorby seznamu akcí nabízí nástroj Grab Undo. Ten totiž dovoluje do seznamu zařadit úkon, provedený naposledy v prostředí Acrobatu. Uvedeným způsobem lze tedy sekvenci vytvářet interaktivně, krok za krokem, s podrobným sledováním efektu aplikace jednotlivých příkazů. Obdobně výhodná je možnost převedení globálních změn, provedených v dokumentu s pomocí nástroje Global Change, na odpovídající seznam akcí.

pitstop5-2f.gif

Editace seznamu akcí

Akce každopádně není třeba hned začínat vytvářet od základu. Součástí dodávky PitStopu je řada přednastavených akcí, které lze využít mnohdy i bez úprav nebo modifikovat pro vlastní potřeby. Dále si lze stáhnout akce ze serveru Enfocusu, k výměně akcí mezi uživateli pak slouží odpovídající funkce pro import a export.

Aplikace akce se provádí tak, že uživatel otevře v Acrobatu požadovaný dokument k úpravám, poté zvolí příslušnou akci, určí stránkový rozsah, na který se má akce aplikovat a spustí zpracování. Pokud zapne příslušnou volbu, zapíší se informace o všech provedených změnách do zvláštního protokolu (vhodné k ladění akcí, kontrole správnosti aj.). Pro rychlé spouštění často používaných akcí lze použít odpovídající Action List Toolbar (až pět tlačítek pro akce). Obdobně jako v případě preflightových profilů lze i action list zabezpečit heslem a zabránit tak jeho nechtěným změnám. Stejně tak se nabízí prostředky pro odstraňování či duplikování akcí, změnu jejich pojmenování apod.

PitStop Server: automatizace na druhou

Možnosti automatizace poskytované nástroji pro action lists jsou skutečně bohaté. Při hromadných úpravách dokumentů se nicméně může jevit jako omezující potřeba otevírat (a následně ukládat) zpracovávaný dokument v Acrobatu a zadávat příkazy. Od určitého objemu se takovéto zpracování stává neúnosně náročným. V takovémto případě lze nicméně sáhnout pro produktu PitStop Server, který (ovšem za ne právě nízkou cenu 2500 euro) nabízí hromadné zpracování s pomocí horkých složek. Podívejme se nyní na možnosti uvedeného produktu podrobněji.

pitstop5-3f.gif

Nastavení horkých složek v PitStopu Server

Rozhraní i ovládání Serveru, jež je na rozdíl od PitStopu Professional samostatnou aplikací, jsou velmi jednoduché: Uživatel zde pouze nastaví jednu nebo více horkých složek, kterým přiřadí jeden či více seznamů akcí a případně i preflightový profil, je-li požadován rovněž preflight dokumentů. Po přesunutí souborů do složek se pak provede automaticky jejich zpracování přiřazenými akcemi a/nebo preflight.

Pro správu či výběr akcí a profilů se nabízí stejné kontrolní panely jako v prostředí PitStopu Professional. Zajímavé, ale logické je, že Server neumožňuje akce ani profily vytvářet či upravovat (k tomu je zapotřebí PitStop Professional), možná je pouze jejich správa (včetně využití spojení se serverem CertifiedPDF.net). Mimo přiřazení akcí a profilů lze dopodrobna vyladit i další parametry horkých složek: určuje se například, jakým způsobem má být po zpracování naloženo s úspěšně či neúspěšně zpracovanými dokumenty, protokoly zpracování atp. Stanovit lze i prioritu, s kterou se obsah složky zpracovává. Dále lze určit složky písem (pro případné vkládání fontů) a určit pravidla pro práci s ICC profily v jednotlivých barvových módech. Zajímavá je funkce pro e-mailovou notifikaci: O úspěšném či neúspěšném zpracování lze informovat prostřednictvím e-mailu zaslaného na určenou adresu.

pitstop5-4f.gif

Volby pro notifikaci e-mailem

Za pozornost stojí také způsob, jakým je v rámci Serveru podporováno Certified PDF. Je-li nastavena odpovídající volba, začlení se dokument po preflightu do certifikovaného workflow (vloží se do něj použitý profil a další přednastavené informace, spojené s uživatelem či systémem), dorazí-li ke zpracování již certifikovaný dokument, lze zaměnit jeho profil za profil dané horké složky.

PitStop Server nabízí skutečně robustní automatizované zpracování bez nutnosti intervence obsluhy. Vzhledem k ceně se nicméně jedná o řešení, které zúročí pouze provozy, pracující s PDF ve velkých objemech.

Závěrem

Na tomto místě si dovolujeme náš výklad o automatizaci a zároveň celý seriál o produktu Enfocus PitStop Professional ukončit. V budoucnu bychom se nicméně rádi i nadále k uvedenému řešení vraceli, ať už se to týká informací o jeho nových verzích či integraci s jinými produkty nebo jeho praktického využití.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: