Adobe vydala první dávku pravidelných bezpečnostních aktualizací pro Adobe Reader a Acrobat - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


PDF - Adobe Acrobat

Adobe vydala první dávku pravidelných bezpečnostních aktualizací pro Adobe Reader a Acrobat

15. června 2009, 00.00 | Druhé červnové úterý uvolnila společnost Adobe pro svůj PDF software bezpečnostní opravy, které bude takto nyní publikovat každé tři měsíce. Proč se Adobe rozhodla pro pravidelné vydávání oprav?

V úterý 9. června Adobe vydala opravy pro 13 různých závažných zranitelností programů Adobe Reader a Acrobat, pravděpodobně nejpoužívanějších aplikací pro čtení a vytváření PDF dokumentů (jistě, existují mnohé alternativy, ale přinejmenším pod Windows si Adobe Reader získal nejvíce uživatelů), jedná se tedy o důležité aktualizace, protože potenciální útočníci by mohli zasáhnout značné množství zranitelných systémů.

To by samo o sobě ovšem nebylo nic tak zvláštního, Adobe samozřejmě uvolňuje aktualizace svého softwaru již dávno, ale jak připomíná počítačovou bezpečností se zabývající firma Sophos, byla to první dávka pravidelných bezpečnostních aktualizací Adobe.

adobeopravy15062009f.jpg

Koncem května Adobe oznámila, že v rámci svých iniciativ ke zvýšení bezpečnosti Adobe Readeru a Acrobatu začne od léta uvolňovat bezpečnostní aktualizace pro všechny hlavní podporované verze a platformy těchto programů každé čtvrtletí, vždy druhé úterý třetího měsíce.

Termín pochopitelně nevybrala náhodně, shoduje se s dnem, kdy Microsoft vydává své pravidelné každoměsíční bezpečnostní záplaty (v angličtině se pro to vžil termín „Patch Tuesday“, doslova „záplatovací úterý“). Adobe se tak rozhodla na základě požadavků zákazníků, zejména těch z podniků, jimž přirozeně vyhovuje, když mohou najednou zpracovat jak bezpečnostní aktualizace Microsoftu, tak Adobe.

S pravidelným úterním vydáváním bezpečnostních záplat ostatně začal Microsoft právě kvůli podnikovým zákazníkům, aby správci podnikových systémů měli čas připravit se na jejich instalaci. Microsoft ovšem uvolňuje své záplaty každý měsíc, zatímco Adobe zvolila tříměsíční interval. (Bezpečnostní aktualizace Adobe sice přišly v úterky Microsoftu už letos v březnu a v květnu, ale tehdy to byla pouhá shoda okolností.)

A tak v úterý 9. června nejprve vydal své aktualizace Microsoft (zde najdete jejich oficiální český popis, tvořilo je 10 aktualizací řešících 31 bezpečnostních problémů Windows, Office a Internet Exploreru) a krátce poté uvolnila své opravy Adobe.

Adobe počala v poslední době věnovat zabezpečení svého softwaru pro PDF zvýšenou pozornost, protože tvůrci škodlivého softwaru ve stále větší míře využívají chyb v aplikacích pro čtení PDF k pokusům o průnik do počítačů a pro instalaci dalšího záškodnického softwaru. Hlavní příčina spočívá samozřejmě v tom, že se formát PDF stal tak rozšířeným, jak v podnicích, tak v domácnostech, slouží jako jeden z nejčastějších komunikačních prostředků.

Podrobnější popis úterních bezpečnostních aktualizací Adobe poskytuje její bezpečnostní věstník, ten obsahuje též odkazy pro stažení příslušných oprav pro jednotlivé platformy a verze programů. Jde o opravy chyb objevených v Adobe Readeru 9.1.1 a Acrobatu 9.1.1 a v nižších verzích (verze 9.1.2 již tyto opravy zahrnují), jež mohly způsobit zhroucení dotyčných aplikací a mohly umožnit potenciálním útočníkům převzít vládu nad napadeným systémem.

Úterní opravy však byly vydány pouze pro uživatele Windows a Mac OS X, pro Linux dosud dostupné nejsou, ty by se měly objevit až 16. června.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: