Vitec RT6 - když děláme VideoCD - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Vitec RT6 - když děláme VideoCD

23. listopadu 1999, 00.00 | Ucelené a cenově přijatelné řešení pro záznam videa do formátu MPEG se nevidí často. RT6 navíc nabízí skvělou stabilitu a produktivitu práce.

RT6 aneb vlastní VideoCD

Společnost Visual Connection nám zapůjčila kartu RT6 od firmy Vitec Multimedia Inc. Karta je určena pro práci ve formátu MPEG a to jak pro domácí použití tak pro malé a střední firmy.

Samotná karta RT6 je velmi krátká, osazena nejen chipem RT6 a vyrovnávací pamětí. Jako rozhraní s počítačem je použito standardní PCI a jako rozhraní mezi kartou a AV zařízeními jsou použity konektory jack 3,5 pro audio vstup a výstup, cinch pro kompozitní video vstup a výstup a mini DIN pro vstup S-videa. Karta je schopna nahrávat obraz se zvukem a v reálném čase video komprimovat do formátu MPG s uživatelem nastavenou kvalitou (viz. níže.). Konstrukce HW umožňuje také ukládat video signál do vlastního formátu AVI, ale pouze obraz. Zvuk se musí nahrát pomocí jiného nahrávacího zařízení např. zvukové karty SoundBlaster.

Balení a instalace
Vitec RT6 V malé krabici nalezneme kartu RT6 s příručkou, která poradí jak postupovat při instalaci. Instalace je samozřejmě stejná jako u ostatního HW pod systémem Windows95/98. CD, na kterém jsou uložené ovladače ke kartě, obsahuje i velké množství dalšího softwaru, o kterém bude psáno dále. A aby toho nebylo málo je zde i druhé CD se softwarem od firmy MGI Software corp. a druhá příručka pro MGI VideoWave. Obě CD se softwarem se samostatně spouští a instalace je snadná.

Záznam a přehráni videa
Imager RT6 je nahrávací a přehrávací prográmek pro MPG s jedinou a to kosmetickou vadou. Ačkoli je napsán pod Win95 jeho vzhled tomu moc neodpovídá. Ale nejdůležitější je jeho funkce. U nahrávání i přehrávání si můžeme nastavit světlost, kontrast, saturaci a hlasitost. U nahrávání videa si pak sami volíme zdroj signálu (PAL, SECAM, NTSC kompozitní či S-video), který máme možnost hned při nahrávání oříznout (cropping) a horizontálně či vertikálně posunout. Samozřejmostí je volba kvality videa. Buďto zaškrtneme VideoCD a všechny parametry se nastaví na příslušnou hodnotu, nebo vše volíme ručně. Ukládat zvuk a obraz můžeme i odděleně či lze nahrát jen obraz, nebo jen zvuk. Kvalita obrazu se volí ve tvaru formou datového toku (100 až 4000 kbps), při velikosti obrazu Full (pro PAL 352x288) či Quater (pro PAL 176x144). Kvalita zvuku se volí stejnou formou (tok 64 až 384 kbps a vzorkovací frekvence 32; 44,1; 48 kHz, mono/stereo. Nastavit můžeme i do kterého ze dvou kanálů bude signál uložen.

Imager umožňuje snímání jednotlivých obrázků a to ve velikosti Full, Quater či dle normy CCIR601 (pro PAL 720x576). Funkci lze automatizovat, stačí vyplnit kolik obrázků a v jakém intervalu za sebou si přejeme zaznamenat a Imager vše zařídí sám. Plovoucí okno pro video je odděleno od vlastního okna Imageru a může být i vypnuto neboť při nahrávání i přehrávání se video zobrazuje na TV monitoru. Na TV monitoru se MPG zobrazí i při přehrávání souboru, který vznikl například softwarovým přepočtem nebo nahráním na jiné kartě. Musíme si uvědomit, že se nejedná o MJPEG kartu, u kterých lze na TV monitoru sledovat pouze AVI s jejich vlastní kompresí.

Archivist

Další software
Na prvním přiloženém CD je spousta prográmků a utilit. Téměř všechny jsou však pod Win3.11 a ostatní, které byly přepsány pod novější systém si zachovaly starý interface.

Prvním větším programem je Archivist, ke kterému v krabici najdeme licenční smlouvu a sériové číslo. Už sám název dává vědět, že hlavní náplní programu bude archiv multimediálních souborů. Ale Archivist neumí jen schovávat souborové svazky do šuplíků, funguje i jako interface pro spouštění ostatního dodávaného softwaru. Například si z něho spustíme ImagerRT6 a nahrajeme si několik video sekvencí a obrázků a okamžitě je roztřídíte do příslušných šuplíků v archívu nebo je založíte do nového.

Další zajímavý program je Transcode, který převádí AVI na MPG a to téměř v reálném čase. Zatím co Transcode pracuje pouze s avi soubory nahranými na kartě RT6, program MpegMaker převede soubor avi s jakoukoli MJPEG kompresí, kterou ovšem musí znát naše Windows. To už ale není v reálném čase, neboť se převod děje softwarovou cestou a tak rychlost závisí na výpočetním výkonu počítače. Vedle více než jednoduchých prográmků pro práci s AVI (AviCap a AviEditor) se zde ještě zmíním o zajímavých utilitkách pro MPG. A to Multiplexer a Demultiplexer, malé prográmky, které z jednoho mpg souboru udělají dva (obrazový mpv a zvukový mpa) či ze dvou jeden. Přesněji řečeno si zvolíme, které "proudy" (streams) chceme.

Video Wave

Na druhém dodávaném CD je software od firmy MGI software corp. PhotoSuit LE na úpravu obrázků, o kterém se již nebudu dále zmiňovat. Na CD je především střihový program VideoWave. K programu je dodávána i příručka, která mimo popisu instalace a programu poskytne i základní rady při natáčení videokamerou a slovníček počítačových pojmů z této oblasti. Pokud umíte pracovat s počítačem a víte co byste asi měli od střihového programu čekat, tak příručku ani nepotřebujete. I když program používá pro Windows celkem netypické rozhraní, brzy se v něm snadno zorientujete, zvláště pokud z CD pustíte interaktivní nápovědu. V té Vás velice příjemná Ms. provede rozhraním programu a vysvětlí jednotlivé tlačítka a funkce. Vše je samozřejmě v anglickém jazyce. Program VideoWave je přesně takový jak říká Ms. "for home videos, quickly and easely". A proto zde nenajdete funkce, které mají všechny ostatní střihové programy jako jsou např. Premiere, Unlead Media Studio, VideoAction aj. Ale i přesto, že i ty základní funkce obsažené ve VideoWave jsou určitým způsobem omezeny, je zde na 28 přechodových efektů (příjezdy, hodiny, pruhy, prolínačky, …), 9 speciálních efektů (reliéf, vlny, olejová malba, přilepení na kouli, …), možnost omezeného titulkování - pohyby jen v základních osmi směrech a jen ve třech řádcích a sloupcích (nahoře, uprostřed a dole či vlevo a vpravo). Text lze i animovat ve smyslu jeho směru pohybu, barvy a průhlednosti. VideoWave umožňuje i klíčování na barvu či měnit obrazovou světlost, poměr všech tří RGB barevných kanálů či obraz převést do šedi. Samozřejmě umí ty nejzákladnější funkce jako je nastavení začátku a konce klipu či střih klipu (IN, OUT, SPLIT). Co se týká zvuku, lze mixovat až tři zvukové stopy u nichž můžeme měnit hlasitost, váhu L a R kanálu, nastavit Fade in/out či opakovat zvuk až do konce klipu. VideoWave je opravdu jednoduchý nástroj, na kterém se mi nejvíce líbí dvě věci. V prvé řadě je to nahrávání. V rolovací liště si zvolíme z jakého zařízení budete nahrávat a pak stačí jen zmáčknou příslušnou ikonku pro nahrávání videa, obrázku či sekvence obrázků a pokud zvolíme pouze zvukové zařízení tak jen zvuk. Pokud máme více nahrávacích zařízení, tak stačí jen přepnout v liště zařízení a můžeme hned tímto dalším zařízením nahrávat. Druhá zajímavost je možnost uložit výsledný sestříhaný projekt se všemi efekty do souboru avi či mov, ale i do mpg. A když hovoříme o výsledných formátech, které program umí, připojuji i formáty pro vstup. Videowave pracuje se všemi základními obrazovými formáty (jpg,tga,tif,bmp,psd,eps,…), snad jen s gifem si neumí poradit, se všemi animačními formáty (avi, mov, mpg), ale jen s jedním zvukovým formátem (wav). Za zmínku stojí i to, že je VideoWave psán pro procesory s MMX technologií.

Závěr
I když daný software - VideoWave neumožňuje grandiózní několikastopé projekty s množstvím efektů a přesným titulkovacím nástrojem, je plně dostačující pro základní střih a svou jednoduchostí dá zapomenout na všechny ty funkce, které neumožňuje. Karta RT6 s popisovaným balíkem programů je dle mého názoru ideální nástroj pro výrobu vlastních VideoCD. Myslím, že v této cenové hladině jde především o to, abychom bez problémů nahráli jednotlivé příspěvky, přesně je sestříhali a s krátkým vysvětlujícím titulkem výsledek uložili na CD a to celé v přijatelném čase. A o jakou že cenovou hladinu jde? Když pomineme cenu "normálního" počítače, tak Karta RT6 se vším co k ní patří koupíte pod 20.000 Kč bez DPH.

Pokud máte trochu trpělivosti, tak zde je ukázka videa z karty RT6 s nastavením pro VideoCD (895 kB)

.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: