Velkoplošný tisk, továrna na peníze? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Hardware

Velkoplošný tisk, továrna na peníze?

4. června 1999, 00.00 | Mutoh, jeden z největších výrobců velkoformátových tiskáren oznámil výrazný růst prodejů v oblasti velkoplošného tisku. Současně představil několik nových tiskáren.

27-28. května představil Mutoh svým zástupcům z jednotlivých zemích Evropy nejnovější výsledky výzkumu v oblasti digitálního velkoplošného tisku a vyřezávacích plotrů. Společnost oznámila, že její prodeje rostou výrazně rychleji než celkový objem trhu, který se zvláště v oblasti velkoplošného tisku nedá označit jinak než jako prudce stoupající.

Mutoh zároveň slavnostně uvedl tři nové řady velkoplošných tiskáren, které se připojí ke stávající řadě Falcon RJ-800/801C zaměřené především na oblast CAD/CAM/CAE a GIS.

Mutoh RJ-4100 Falcon

Nová generace oblíbeného Falcona reprezentuje zcela patrný trend snižování ceny u tiskáren představujících špičkovou technologii pro nejširší skupinu výrobců reklamy. Současné použití pigmentových a vodou ředitelných předurčuje RJ-4100 k využití v oblasti venkovních i interiérových tisků. Maximální rozlišení 1440 dpi potom k výstupům nejvyšší kvality pro prezentační účely. Jednoduchost obsluhy oproti RJ-4000 ještě postoupila: nový Falcon nabízí automatickou detekci typu inkoustu bez zásahu uživatele, na ovládacím panelu tlačítko pro přepínání mezi lehkými a standardními medii a novou vysoko rychlostní (100Base-TX) síťovou kartu. Velkoplošná tiskárna se stává běžným zařízením pro každého výrobce reklamy. Mutoh proto k novému Falconu standardně přidává RIP software Mutoh RasterPrint a dodává tak uživateli kompletní řešení u kterého se doba od vybalení tiskárny k vlastnímu tisku redukuje na pouhé minuty.

Mutoh RJ-6100

Dlouholetý vývoj v oblasti šestibarevného tisku korunoval Mutoh uvedením řady RJ-6100. Mutoh RJ-6100 přidává ke standardnímu míchání barev CMYK další dvě složky a to jak pro HiFi tisk: CMYK + světlá Cyan (lC) + světlá Magenta (lM) v provedení pigmentových (exteriér) a vodou ředitelných (interiér) inkoustů, tak Hexachrome tisk: CMYK + Oranžová (O) + Zelená (G) v provedení inkoustů pigmentových. Šestibarevný tisk sice přináší vyšší nároky na správu barev, ale oproti CMYK modelu také nesporné výhody. U HiFi tisku je to především perfektní podání tělových barev, potlačení viditelnosti tiskového bodu, vylepšené podání tiskových barev a hladké barevné přechody, nejdůležitější aplikace jsou: portréty, reprodukce špičkových grafik, výstupy s komplexními barevnými přechody.. Hexachrome tisk oproti CMYK v podstatě eliminuje nutnost používání přímých (spotových) barev a rozšiřuje barevný gamut. Mutoh toto zařízení vyrábí také pro společnost Epson, která ho dodává v provedení 43" pouze pro interiérové tisky jako Epson Stylus 9000 Pro.

Mutoh Albatros 54

Na semináři společnosti Mutoh v belgickém Oostende byl slavnostně prezentován také Mutoh PJ-1304NX. Každý z evropských distributorů se mohl v praxi přesvědčit, že Albatros tiskne na libovolný materiál (fólie, papíry, tkaniny, autoplachty, atd.) a tisky jsou mimořádně odolné. Kromě garantované venkovní odolnosti tři rokyNejvětším nesplněným požadavkem většiny výrobců reklamy bylo zařízení nabízející maximální venkovní odolnost výtisků (bez dodatečné povrchové úpravy) společně s přijatelnými výrobními náklady. Standardní pigmentové inkousty umožňují bez povrchové úpravy pouze krátkodobé, maximálně střednědobé využití v exteriéru, nehledě na omezenou otěruvzdornost. Navíc je většinou nutné využívat speciální media s ochranou vrstvou, tzv. coated media (ačkoli např. Mutoh RJ-4100 Falcon dovoluje tisknout i na uncoated media bez ochranné vrstvy). Výrobci se snažili tyto omezení překonat různými způsoby: Mutoh stále nabízí model RJ-1300/1800, který využívá enkapsulované pigmentové inkousty - venkovní odolnost bez laminace se prodloužila na 18 měsíců a tisky na vybrané materiály jsou otěruvzdorné. Termotransferové tiskové systémy přinášejí tříletou venkovní odolnost, omezující je většinou šířka, tisk pouze na určitou skupinu materiálů a především vysoké výrobní náklady. Všechny zmíněné problémy odstraňuje novinka v Evropě poprvé předvedená na výstavě CeBIT 99 v Hannoveru - velkoplošná tiskárna Mutoh PJ-1304NX Albatros. Mutoh zůstává nadále věrný osvědčené piezoelektrické hlavě, ale doplňuje ji o nové, tzv. solvent inkousty. S jim podobnými je možné se setkat v jiné kategorii velkoplošných tiskáren - konkrétně u stroje VuTEK X300. Zjednodušeně řečeno Albatros potiskne cokoli a tento výstup má venkovní odolnost tři roky (garantovanou) a je otěruvzdorný - vše bez laminace. Inkousty jsou navíc velice levné, tvoří zlomek ceny inkoustů používaných u "konvenčních" technologií.

Mutoh Junior 24

Mutoh s patnácti tisíci instalovanými jednotkami potvrzuje pozici největšího výrobce řezacích plotrů na světě a uvádí profesionální stolní vyřezávací plotr Junior 24. Základní filozofií je přinést kompletní řešení za minimální možnou cenu. Junior proto přichází se software Mutoh JuniorCut v základní ceně, ten je obohacen o úplné ovládání plotru, tzn. obsluha nemusí při změně jakéhokoli parametru vůbec vstávat od PC. JuniorCut je přímo kompatibilní se všemi oblíbenými grafickými balíky (např. Illustrator, Freehand, AutoCAD, atd.) - především však s CorelDraw. Uživatel navrhne motiv např. v CorelDraw, kde mu po instalaci JuniorCut přibude další ikona, po jejím stisknutí se již ocitne v pracovním prostředí JuniorCut, zde může motiv dále upravovat, např. měnit měřítko, rotovat, zešikmovat, zrcadlit, seskupovat/rozdělovat, kopírovat, atd. kromě toho může k motivu přidávat speciální separační rámeček pro jednodušší separaci. Dále následuje již zmíněné nastavení všech parametrů plotru přímo z prostředí JuniorCut a vlastní vyřezání, např. podle barev. Parametry může Junior konkurovat všem konkurentům: šířka 650 mm, aktivní šířka 600 mm, rychlost 636 mm/s, zrychlení 2,8G, přítlak 20-250g, vše elektronicky nastavitelné. Junior přichází s konceptem "CUT-and-GO" aneb "vševjednékrabici", který by měl výrobcům reklamy usnadnit práci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: