Umax Astra 610P - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Hardware

Umax Astra 610P

12. prosince 1997, 00.00 | Astra 610P je zástupcem nové řady scanerů firmy UMAX. Na našem serveru máte možnost najít i recenzi jejího bratříčka 610S, takže se na tuto recenzi budu často odkazovat.

Astra 610P je zástupcem nové řady scanerů firmy UMAX. Na našem serveru máte možnost najít i recenzi jejího bratříčka 610S, takže se na tuto recenzi budu často odkazovat. Tento scaner nám k testu zapůjčila firma ASM.

Astra 610Design a balení
Design je zcela totožný s 610S. Není divu, tyto scanery jsou dle mého názoru mechanicky totožné, rozdíl je pouze v rozhraní s počítačem. Jinak jen v rychlosti. Jedná se o velice malý a skladný scaner. Rozměry i hmotnost jsou shodné s 610S. Tady bych dodal první praktickou zkušenost. Scanovací plocha je velice malá, jen o pár mm větší než formát A4, což velice komplikuje scanování z vázaných tisků formátu A4.

Čeština
Opět zcela ekvivalentní s 610S. Software a příručka ( 14 jazyků ) jsou počeštěny. Příručka je velmi stručná, ale v podstatě dostačující. Software není počeštěn všechen, a ten co je, má velké trhliny. Části zůstaly v angličtině, části jsou zkomolené. Na druhou stranu, je to lepší, než celý software v angličtině. Časem si člověk zvykne nebo se Umax zlepší.

Technické údaje
Mechanika a optika jsou asi shodné s 610S. Rozlišení 300 x 600 dpi opticky ( až 4800 dpi interpolací ) při až 30 bitové hloubce barev. ( jen interně ) Tyto parametry ze scanerů 610 dělají velice slušné nástroje, které jistě plně uspokojí svoji cílovou skupinu uživatelů. Pokud jsem si u 610S stěžoval na větší hluk, to jsem ještě netušil, co předvede 610P. Já jen doufám, že se jednalo o " nějakého hlučnějšího jednotlivce", protože jinak bych za hlučnost ztrhával pomyslné body.

Astra 610P - zezaduRozhraní
Jak označení 610P napovídá, jedná se o scaner s připojením na paralelní port. Ano, na ten, ke kterému je připojena vaše barevná laserová tiskárna. ( Omlouvám se všem majitelům sublimaček. ) Nebojte se, scaner je vybaven dvěma konektory a je plně průchozí i pro tisk. Což znamená, že scaner připojíte do PC a tiskárnu do scaneru. Zkoušeli jsme několik různých tiskáren a žádné problémy se nevyskytly. A co zaplatíte za pohodlí paralelního portu ? Samozřejmě rychlost. Scanování přes paralelní port je až několikrát pomalejší, než přes SCSI. ( V závislosti na typu paralelního portu. ) Musím říct, že mě rychlost scanování nijak nepřekvapila. Scanování v mém případě trvalo asi 1,8 x déle než s 610S. Někdy i u náhledu, což je zajímavé. Na závěr tohoto odstavce ještě jedna drobnost, týkající se spíše WINDOWS 95, než scaneru. Nesnažte se při scanování provádět ještě jiné činnosti v "multitaskingu". V okamžiku, kdy se naplní fronty paralelního portu, z důvodu pomalého přístupu, Windows 95 se zastaví a dají přednost právě této operaci. Takže v klidu doscanujete, to ano, ale třeba FTP mi spadlo jedna báseň.

Obsah balení
V balení by jste rozhodně měli najít scaner, externí zdroj, napájecí kabel, paralelní kabel, manuály, software a registrační kartu. Obsah software je zcela totožný s 610S, a proto jej zde nebudu opisovat.

Scan tlačítko
Na předním panelu je jediné tlačítko a to určené k automatickému scanování. Byl jsem velice zvědav, jak funguje. Rychle jsem nainstaloval SW a dal se do testování. Před použitím tlačítka je nutné spustit program OnScanButton, který kontroluje, zda náhodou nepožadujete funkci tlačítka. Udělal jsem, jak je napsáno, a jal jsem se zběsile mačkat tlačítko. Jaké bylo moje zklamání, když se nic nedělo. Nezbylo, než se podívat do návodu. Problém byl prostý, neprovedl jsem instalaci Presto! PageManageru, kterýžto byl anglicky a nezdál se mi zajímavý. Bohužel, bez něj tlačítko nefunguje. Tak jsem jej nainstaloval. Pak vše fungovalo, dle návodu. Vložíte předlohu, zmáčknete tlačítko, spustí se Presto a nascanuje Vaší předlohu ve přednastaveném módu. Prosté a elegantní, pro ty co nechtějí vše nastavovat ručně.

Zkušenosti
Se scanerem jsem pracoval skoro dva týdny. S jeho funkcí jsem neměl v podstatě žádné problémy. Scanování je adekvátně pomalé, ale je to jediný způsob, jak scanovat bez přítomnosti SCSI. ( třeba můj netebook. ) Technicky je scaner poměrně dobrý. HP 6100 mám raději, ale stojí také mnohonásobně víc a k notebooku jej nepřipojím. Ovladače fungovaly dobře, ORC software ani trochu. O tom jsem ale taky psal.

Shrnutí
Velice malý, lehký stolní scaner, který připojíte v podstatě k libovolnému počítači. Velice nízká cena ( okolo 5000 Kč bez DPH ) , částečně počeštěno. Velké množství, průměrného software a pěkné ovladače. Myslím si, že Astra 610P je dobrou volbou pro domácí uživatele, a pro ty, kdož nemají možnost použít SCSI. Na druhou stranu, pokud chcete opravdu pracovat se scanerem, a máte možnost použít SCSI model, doporučoval bych šáhnout hlouběji do kapsi a připlatit si.

PS:
Pokud si tento scaner pořídíte, rozhodně se podívejte na Copy software. Je to virtuální kopírka s velice povedenou grafikou. Doporučuji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: