Time Machine v praxi: Když potřebujete obnovit celý počítač - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Hardware

Time Machine v praxi: Když potřebujete obnovit celý počítač

16. prosince 2008, 00.00 | Co dělat když se vám rozbije hard disk nebo přijdete jinou cestou o celý operační systém? Pokud jste na Macovi používali Time Machine, máme pro vás návod na velmi rychlou obnovu celého systému a všech dat. Vyzkoušeno v praxi!

Je všeobecně známo, že firma Sony v roce 2006 převzala aktivity týkající se digitálních zrcadlovek firmy Konica Minolta a tak popis zrcadlovek Sony je částečně i popisem zrcadlovek Konica Minolta. Možná důležitější je ale fakt, že všechny objektivy s bajonetem Minolta AF a většina moderního příslušenství Konica Minolta je dnes použitelné na DSLR Sony a Sony tak převzala celou jednu velmi úspěšnou éru z dob filmu i nástupu DSLR.

Třídy fotoaparátů Sony
První DSLR firmy Sony patřila do základní třídy a byla to Alfa 100 (10 MPix), která byla jen přeprášenou Konica Minoltou 5D. Sony ale od začátku deklaruje, že Alfa není jen další modifikace DSLR na trhu, ale že je to začátek plnohodnotného "Alfa systému". Někde se tento fakt promítl pouhým přejmenováním (například bajonet pro objektivy Minolta A se přejmenoval na Sony Alfa bajonet), objevují se ale i zcela nové Alfa objektivy a řada dalšího příslušenství. Dnes se již dá jednoznačně říci, že Sony vstoupila na trh DSLR velmi seriózně a že do nových DSLR vložila jak svůj marketingový potenciál, tak i značnou technologickou zkušenost zejména z amatérských i profesionálních videokamer a z kompaktních fotoaparátů


Sony dnes nabízí kolem 30 objektivů se značkou Sony, desítky dalších plně kompatibilních jsou k dispozici pod značkou Minolta.

V únoru 2008 byla Sony Alfa 100 nahrazena novějším 10 MPix modelem Sony Alfa 200. Žádná revoluce se nekonala, jednalo se jen o drobné inovace (větší displej, vyšší ISO, drobné změny v ovládání atd.). Zajímavostí obou modelů je okem startovaný autofocus (Eye Start AF), který po přiložení oka k hledáčku zahájí ostření a trvale zaostřuje dokud není stisknuta spoušť do poloviny nebo není oko od hledáčku oddáleno. Tato funkce se přirozeně dá v menu vypnout.


Sony Alfa 200 je současnou zástupkyní základní třídy Sony. Je mimo jiné vybavena funkcí startu zaostřování po přiložení oka k hledáčku.

Sony dnes v základní třídě nabízí již kompletní řadu DSLR - od základního modelu A200, přes A300 až k A350. Rozdíly mezi nimi jsou však malé, základní odlišnosti shrnuje tabulka:

Vlastnost A100 A200 A300 A350
Rozlišení (MPix) 10 10 10 14
LCD displej (palec) 2,5 2,7 2,7 2,7
Výklopný displej ne ne ano ano
Maximální ISO 1600 3200 3200 3200
RGB histogram ne ano ano ano
Stabilizátor v těle ano ano ano ano
Rychlost (snímků/s) 3 3 3 2,5
Zvětšení hledáčku 0,83x 0,83x 0,74x 0,74x
Live view ne ne ano ano
Video ne ne ne ne

Zástupce firmy Sony ve střední třídě je Sony Alfa 700 (12 MPix), která koncepčně vychází z modelu Konica Minolta 7D. Zajímavostí je, že nemá live view - první model Sony s live view je až A300, která byla uvedena asi o půl roku později. Hledáček s hranolem, 11 zaostřovacích bodů, robustní a odolné tělo, rychlý AF, velký 3" displej, HDMI výstup 1080i, ukládání na dvě karty (jedna Memory Stick Duo a druhá CompactFlash), možnost bateriového gripu - to vše jsou jasné znaky vyšší třídy. Jediné co je netypické pro tuto třídu je absence druhého stavového displeje na vrchu přístroje.Sony Alfa 700 má jediný velký 3" displej s rozlišením 920 000 bodů (640x480) a ukládá snímky na dvě karty.

Horkou novinkou je profesionální Sony Alfa 900 - první DSLR Sony se senzorem velikosti kinofilmu (Full Frame). Její rozlišení je 24,6 MPix, což je společně s Nikonem D3X aktuálně největší rozlišení všech DSLR (nepočítáme digitální stěny). Rychlost snímání 5 snímků za vteřinu při 24,6 MPix je rovněž vynikající a navíc Sony v Alfě 900 uvedla na trh první stabilizovaný full frame senzor na světě!

  Canon 5D Canon 1Ds Nikon D3 Nikon D3X Nikon D700 Sony A900
Rozlišení 21 21 12,1 24,6 12,1 24,6
Rychlost 3,9 5 9 5 5 5
Video Ano Ne Ne Ne Ne Ne
Stabilizace Ne Ne Ne Ne Ne Senzor
Live view Ano Ano Ano Ano Ano Ne
Interní blesk Ne Ne Ne Ne Ano Ne

Porovnání současných full frame DSLR na trhu. Sony A900 má nejvyšší rozlišení (stejně jako později uvedený Nikonem D3X) a je první full frame DSLR na světě se stabilizovaným senzorem. Má i vynikající rychlost snímání relativně k rozlišení.
 


Profesionální Sony Alfa 900 má hned dvě prvenství - nejvyšší rozlišení 24,6 MPix ve své třídě a stabilizovaný full frame senzor.

Fotoaparáty Fujifilm
Pokud vynecháme na infračervené a ultrafialové světlo specializovanou DSLR FinePix IS Pro, zbývá jediná současná běžná DSLR a sice 12 MPix FinePix S5 Pro patřící do střední třídy. Je postavena na bázi těla Nikon D200 a používá i Nikon F bajonet, takže jsou s ní kompatibilní objektivy Nikon. Má však jiný senzor a sice Fujifilm SuperCCD SR II, jiný obrazový procesor, zcela jiný firmware a tím i jiné ovládání.


Fujifilm FinePix S5 Pro je postavena na těle Nikon D200, má však unikátní senzor SuperCCD SR II. Podrobnosti o něm v části senzor.

Fotoaparáty Sigma
Náš výčet by nemohl být úplný bez DSLR Sigma, i když jejich tržní podíl v ČR je mizivý. V současnosti jsou k dispozici dvě DSLR střední třídy a sice Sigma SD14 a Sigma SD15. Zajímavé na DSLR Sigma je, že používají jako jediné DSLR na trhu senzor typu Foveon, který nepoužívá pro získání obrazu žádnou interpolaci (nepotřebuje Bayerovu masku a tím ani interpolaci). DSLR Sigma používají pro objektivy bajonet Sigma SA, který je klonem Canonu EF, s kterým ale nejsou kompatibilní.


Sigma SD15 je na první pohled zcela normální DSLR. Uvnitř se však skrývá unikátní senzor Foveon X3 - podrobnosti v části senzor.

Stabilizace
Sony stejně jako Olympus, Pentax  a Samsung vsadila na stabilizaci senzoru. Vyčleňuje se tak proti Canonu, Nikonu, Panasonicu a Sigmě, kteří stabilizují obraz v objektivech. Všechny DSLR Sony jsou stabilizované včetně již zmíněné Sony Alfa 900, která je jedinou stabilizovanou DSLR s full frame senzorem. Sony značí své stabilizátory Super SteadyShot.


Sony stabilizuje všechny svá těla DSLR pohybem senzoru a označuje tento systém jako Super SteadyShot.

Fujifilm stejně jako Nikon stabilizovaná není a Sigma rovněž ne. Sigma ke svým DSLR nabízí své objektivy Sigma, kterých je ale stabilizovaných jen asi pět. Sigma značí objektivy se stabilizátorem OS (Optical Stabilization).

Objektivy Minolta/Sony
Bajonet Minolta AF (často označovaný jen jako Minolta A nebo Minolta Alpha) byl revoluční bajonet uvedený firmou Minolta na trh v roce 1985 společně s AF těly a s celou řadou dalšího fotografického vybavení. Zrcadlovky Sony jej plně převzaly a tak všechny starší AF objektivy (objektivy s automatickým ostřením) od Minolty na DSLR Sony bez problémů pracují. Předchozí manuální objektivy Minolta MC/MD vybavené bajonetem SR na DSLR však nepracují.


Na bajonetech pro objektiv není na první pohled mezi výrobci příliš odlišností. Liší se však podstatnými mechanickými detaily, umístěním kontaktů, protokolem na kontaktech a vzdáleností od úchytu objektivu k senzoru (tzv. FFD - flange focal distance).

Sony nabízí i několik svých objektivů přímo pod značkou Sony. Většina z nich jsou ale inovované Minolta objektivy, pár je ale zcela nových od firmy Carl Zeiss, s kterou firma Sony spolupracuje. Tyto objektivy přirozeně pracují na všech DSLR Sony.

Minolta/Sony používá na objektivech několik zkratek, které mohou být důležité:

  • "D" - Tyto objektivy jsou schopné předat tělu DSLR informaci o zaostřené vzdálenosti, která je důležitá zejména pro práci s bleskem (měření expozice s bleskem TTL ADI - Advance Distance Integration).
  • "DT" - Tyto objektivy jsou určené pouze pro menší senzor a nehodí se tedy pro Sony A900 a filmové SLR. Mají menší obrazový kruh a tak by na filmovém políčku byly černé rohy.
  • "G" - Objektivy vyšší třídy podobně jako "L" u Canonu. Absence G však neznamená špatný objektiv! Řada vynikajících objektivů písmeno G v názvu totiž nemá.
  • "SSM" - Objektivy vybavené rychlými a tichými ultrazvukovými ostřícími motory. I když jejich kompatibilita se staršími filmovými těly může být problematická, na DSLR budou vždy pracovat bez problémů.

Vyčerpávající zdroj informací o kompatibilitě Minolta/Sony objektivů můžete najít zde a seznam všech objektivů potom zde, alternativní zdroj je zde (vše anglicky).

Sigma objektivy a SA bajonet
Sigma je známa jako alternativní výrobce objektivů pro většinu DSLR, neboli umí přizpůsobit bajonet a firmware v objektivu pro všechny značky DSLR. Pro své vlastní DSLR používá bajonet Sigma SA a pochopitelně všechny své objektivy nabízí i ve verzi s tímto bajonetem. Nabídka objektivů pro DSLR Sigma je tedy poměrně bohatá včetně objektivů s ultrazvukovými motory, které Sigma značí HSM (Hyper Sonic Motor). Český web firmy Sigma najdete zde.


Nabídka objektivů Sigma je opravdu bohatá a zahrnuje všechny typy i třídy. Objektivy jsou k dispozici v různým verzích pro všechny DSLR a samozřejmě také pro DSLR Sigma.

Objektivy pro DSLR Fujifilm
DSLR Fujifilm používají bajonet Nikon F a platí tedy pro ně vše, co bylo uvedeno u objektivů Nikon. Tělo DSLR Fujifilm má zaostřovací motor a tak je situace z hlediska kompatibility objektivů shodná např. s tělem Nikon D90.


DSLR Fujifilm používají bajonet Nikon F a mají v těle zaostřovací motor (hřídel do objektivu označena). Situace je tedy z hlediska kompatibility objektivů shodná např. s tělem Nikon D90.

Senzor
Sony používá dvě velikosti senzoru, u všech DSLR mimo A900 a A700 (Sony A700 má CMOS snímač formátu APS-C) je to senzor typu CCD o velikosti 15,8 x 23,6 mm a tedy s crop faktorem 1,5x. U full frame DSLR A900 je to senzor typu CMOS o velikosti 24x36 mm.

Největším stávajícím problémem všech senzorů všech výrobců je omezený dynamický rozsah, který se projevuje nejčastěji přepálenou bílou. S tímto problémem bojují všichni výrobci, Fujifilm však přišla s novým nápadem - novým senzorem SuperCCD SR, nyní ve verzi II. Každý pixel není tvořen jednou buňkou jako u normálního senzoru, ale buňkami dvěma - malou (R) a velkou (S). Malá buňka (R) je díky své menší ploše méně citlivá na světlo a tudíž bude lépe kreslit ve vysokých jasech, čímž se zvětší dynamický rozsah.


S část jednoho pixelu je zodpovědná za kresbu ve stínech, kdežto R část pixelu je zodpovědná za světlá místa. Díky tomuto triku má Fujifilm SuperCCD SR větší dynamický rozsah, avšak poloviční rozlišení.

12 MPix senzor SuperCCD SR II použitý v DSLR Fujifilm FinePix S5 Pro má tak vlastně 6 MPix malých buněk (R) a 6 MPix velkých buněk (S) a je možné si tedy zvolit, zda se bude snímat 12 MPix nebo 6 MPix ale s velkým dynamickým rozsahem. Efekt to rozhodně má, přesto se však toto řešení příliš nerozšířilo.

Největší odlišnost DSLR Sigma je v použití senzoru zcela jiného typu a filozofie a sice Foveon X3. Foveon X3 se dá přirovnat k 3 CCD videokamerám, kdy je pro každou jednotlivou barvu RGB skutečně samostatný senzor - u Foveonu samostatná vrstva. Foveon tak nepotřebuje žádnou interpolaci a 6 MPix Foveon je tak opravdu plnohodnotně 6 MPix. Senzory všech ostatních výrobců používají tzv. Bayerovu masku a s ní nutně spojenou interpolaci, a tak 6 MPix senzor vlastně není opravdu 6 MPix, ale jen 2 MPix (barevně) a na 6 MPix se dostává právě interpolací. Rozdíl ve výsledku opět je, stejně jako u Fujifilm se ale Sigmy s Foveonem X3 příliš nerozšířily.


Klasický senzor (nahoře) potřebuje k plnohodnotné RGB informaci jednoho pixelu sousední buňky, což znamená, že obraz interpoluje. Senzor Foveon (dole) díky uspořádání do vrstev interpolaci nepotřebuje a má tedy plnohodnotnou RGB informaci bez interpolace.

Ostatní příslušenství
Sony převzala velkou řadu příslušenství Minolta a tak slabou nabídkou příslušenství rozhodně netrpí. Navíc řada staršího příslušenství je s novým systémem Sony Alfa stále kompatibilní, konkrétní kombinace je však třeba prověřit.

Co se externích blesků týče, tak Sony nabízí plně profesionální blesk HVL-F58AM (směrné číslo 58 na ohnisku 105 mm), pro běžnou práci plně postačující blesk HVL-F42AM (směrné číslo 42 na ohnisku 105 mm) a starší HVL-F56AM a HVL-F36AM. Dále jsou k dispozici dva makroblesky HVL-RLAM a HVL-MT24AM a pracovat budou i starší blesky Minolta označené D.


Nejlepší blesk od Sony a sice HVL-F58AM. Má směrné číslo 58 při 105mm, rozsáhlé možnosti natáčení hlavy a může být jak dálkově řízen, tak i dálkově řídit jiné blesky.

Nejpokročilejší systém měření blesku značí Sony jako TTL ADI (Through The Lens, Advanced Distance Integration), kdy se blesk měří na základě měřícího předblesku skrze objektiv, intenzity trvalého osvětlení a vzdálenosti k zaostřenému objektu. Skvělý web odpovídající na většinu otázek ohledně kompatibility příslušenství lze najít zde a tabulku všech blesků k DSLR Sony zde (oboje anglicky).

U blesků Sony/Minolta je třeba upozornit na jinou hot shoe patici pro blesk (sáňky na blesk), kterou Sony/Minolta používá jako jediná. Není totiž vybavena středovým kontaktem, což při použití externího blesku je vcelku lhostejné, při snaze napojit studiová světla to však může činit problémy. K dispozici je ale adapter (např. Sony FA-HS1AM), který patici upraví na standardní se středovým kontaktem.


Sony a Minolta mají oproti ostatním výrobcům jinou patici na blesk, kde chybí středový kontakt. Problémy to dělá zejména při spouštění studiových zařízení, je však k dispozici jednoduchý adapter (dole).

Živý náhled (Live view)
Funkcí Live view jsou vybaveny jen DSLR Sony A300 a A350. A nebyla by to Sony, aby nepřišla s něčím novým. U Live view je totiž největší problém ostřit, protože při sklopení zrcátka oslepnou AF senzory. Výrobci to řeší různě a většinou s důsledkem výrazně pomalejšího ostření, Sony však přišla s novým řešením.


Běžný stav, kdy je aktivní hledáček DSLR.
 

Při Live view se mírně sklopí zrcátko v hledáčku a světlo se tak dostane k senzoru pro Live view. Ostření díky tomuto triku pracuje normálně. Obrázky jsou převzaty z www.dpreview.com.

Fujifilm FinePix S5 Pro sice živý náhled nabízí, ale bez ostření a je tak třeba ostřit ručně. Sigma živý náhled nenabízí.

Video
Sony, Fujifilm ani Sigma natáčení videa ve svých DSLR nenabízejí.

RAW
Sony nabízí standardní možnosti záznamu do RAW nebo RAW+JPEG. Na prohlížení a převod je třeba použít program Image Data Converter SR dodávaný s fotoaparátem na CD, případně program třetí strany, například Adobe Photoshop, který Sony plně podporuje.

Závěr
Přes počáteční rozpaky, jak bude převzetí firmy Konica Minolta firmou Sony vypadat, je dnes jasné, že Sony to s trhem DSLR myslí opravdu vážně. Bez nadsázky je tak možné říci, že k dvojici leaderů trhu Canon/Nikon se Sony postupně přidává, o čemž svědčí i skvělý model Sony Alfa 900 mající hned dvě prvenství. Sony tak dnes nabízí DSLR všech tříd, a zejména na profesionální model čekali profesionální fotografové vybavené z minulosti fototechnikou Minolta. A těch není málo.

Fujifilm a Sigma jsou DSLR zastoupené v ČR na trhu jen okrajově a tak nelze asi předpokládat masový nákup. Pořídí je ale ten, kdo k tomu má nějaký speciální důvod.

  Základní třída Střední třída Profi třída
Sony [5] Sony A350
Sony A300
Sony A200
Sony A100
Minolta 5D
Sony A700
Minolta 7D
Sony A900 [1] [2]
Fujifilm [6]   FinePix S5 Pro
FinePix IS Pro [3]
FinePix S3 Pro
FinePix S2 Pro
FinePix S1 Pro
 
Sigma [4]   Sigma SD15
Sigma SD14
Sigma SD10
Sigma SD9
 

Pozn.: Šedě označené modely jsou již výběhové.
[1] Označuje modely s plnou kinofilmovou velikostí senzoru (Full frame).
[2] První full frame fotoaparát se stabilizovaným senzorem na světě.
[3] Specializovaná DSLR pro záznam infračerveného a ultrafialového světla.
[4] Všechny DSLR Sigma používají senzor typu Foveon.
[5] Všechny DSLR Sony i Konica Minolta mají stabilizovaný senzor.
[6] DSLR Fujifilm používají pro objektivy bajonet Nikon F. Od modelu S3 Pro včetně jsou DSLR vybaveny senzorem SuperCCD SR.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: