Spectrocam - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Spectrocam

11. listopadu 1999, 00.00 | Na českém trhu se objevila nová univerzální měřící sonda, která je zajímavá nejen svojí cenou. Potřebujete kolorimetr, denzitometr, či kalibrátor monitoru?

Na veletrhu Polygraf byla na stánku společnosti DataLine Technology prezentována poprvé v České republice zajímavá novinka - univerzální měřící sonda Spectrocam holandské společnosti Spectrostar BV. Sonda je zajímavá nejen svými technickými parametry, ale také cenou, za kterou bude na českém trhu prodávána. Příznivá cena je dána především konstrukcí sondy samotné - ta obsahuje pouze optiku, senzory a zdroj pulzního xenonového světla. Zpracování dat probíhá již kompletně v počítači. Vzhledem k tomu, že zdroj světla je pulzní o maximální frekvenci 35 Hz, je odečítání hodnot u každého měření prováděno vždy několikrát a program pracuje s průměrnou hodnotou měření očištěnou o extrémní krajní hodnoty.

Spectrocam

Ve své základní funkci pracuje Spectrocam jako kolorimetr a denzitometr. Výstupem jsou tedy informace o změřené barvě v barevném prostoru CIE XYZ, xyY, Luv, Lab, LCH, HSB, RGB, a hodnoty naměřené denzity. Spectrocam lze použít také jako skenovací spektrální fotometr - pro skenování se používá speciální barevná škála, na kterou se přiloží plastové vodící pravítko. Pravítko pak již bezpečně vede sondu taženou rukou operátora. Testovací škálu s 18 hodnotami lze podle výrobce změřit za méně než 10 vteřin.

skenovací spektrální fotometr

Spektrocam lze dále použít pro kalibraci monitoru, na který se při kalibraci připevňuje opět pomocí speciální plastové úchytky. Podle výrobce lze kalibrovat nejen obrazovky monitorů, ale také LCD displejů. Posledním zajímavou možností je využití sondy jako spektrální kamery, kterou lze měřit barevnou teplotu světla. Můžete s její pomocí například zjistit konkrétní světelné podmínky vašeho předtiskového pracoviště a tím zajistit co nejlepší podmínky pro srovnávání předloh s kalibrovaným monitorem. Součástí dodávky zařízení je také vyhodnocovací software pro počítače PC a Mac.

kalibrace monitoru

Možnosti tohoto zařízení jsou opravdu široké. O to více je zajímavá cena, která činí na českém trhu 39 000 Kč. Podle údajů distributora bude sonda dodávána nejen samostatně se základním software, tak i jako součást systému CMS. Ten díky své ceně konečně dá možnost širšímu okruhu zákazníků začít získávat vlastní zkušenosti na poli barevných kalibrací a správy barev.

Bližší informace a konkrétní zkušenosti vám přineseme hned, jak získáme zařízení k recenzi. První sondy by měly do České republiky dorazit v prosinci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: