Ricoh Aficio FX10 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Hardware

Ricoh Aficio FX10

19. února 1999, 00.00 | Malé multifunkční zařízení společnosti Ricoh, které dokáže překvapit.

Ricoh Aficio FX10
Zapůjčil : Impromat
Hodnocení:

Díky pochopení společnosti Impromat jsme měli možnost delší dobu testovat multifunkční zařízení RICOH Aficio FX10. Rádi bychom zúročili naše bohaté zkušenosti a seznámili vás s tímto přístrojem.

Design a balení
Již první pohled prozrazuje mnoho o schopnostech přístroje, protože design a konstrukce jsou přísně funkcionalistické. Toto konzervativní řešení sice nepůsobí moderním dojmem, ale vyjadřuje poměrně přesně filosofii společnosti Ricoh. Ta staví na osvědčené technologii a rozhodně nepodléhá módním vlivům.
Přístroj je koncipován jako většina stolních kopírek formátu A4. Jde o velice kompaktní přístroj, který oživují pouze barevná tlačítka na rozsáhlém ovládacím panelu. Rozměry 505 x 439 x 251mm a hmotnost 17kg patří k běžným hodnotám.
Balení, které odpovídá rozměrům přístroje najdete veškerý spotřební materiál, podavač, kabeláž, diskety s ovladači i velice obsáhlý český návod. Ten velice podrobně popisuje všechny funkce a je opravdovou lahůdkou.

Co nabízí?
Aficio FX 10 FX10 je nejnižším modelem podobného multifunkčního zařízení v produktové řadě Ricoh. To ovšem neznamená, že by toho nabízel málo. Naopak, pouze je konstrukčně určen pro použití v malých kancelářích a tomu odpovídá jeho výkon. Bez připojení k počítači nabízí černobílé kopírování do formátu A4, s možností použití automatického podavače. Dále je přístroj vybaven faxovým modulem splňujícím kategorii G3. Po připojení k počítači se ze zařízení dále stává GDI laserová tiskárna, černobílý skener a standardní faxmodem 14,4 kB/s.
Tiskový engine nabízí velice slušný laserový tisk s rozlišením 300 DPI podpořeným vyhlazovací technologií. Maximální rychlost tisku je 10 stran za minutu, což je pro použití v malé kanceláři optimální. Skener, který se používá při kopírování, faxování i snímání do PC disponuje rozlišením 400 DPI a rozlišuje 64 odstínů šedé barvy.
Faxový modul využívá vestavěné paměti o kapacitě 2MB. Ta se používá pro uložení přijatých zpráv, které nejsou vytištěny či pro odesílané zprávy, které ještě nebyly odeslány.
Celková konstrukce přístroje viditelně vychází z kopírovacích strojů. Zařízení je schopno plnohodnotné práce bez připojení k PC. Připojení k počítači je lákavou možností, o které budeme hovořit později.

Kopírování
Ovládací panel je dobře přehledný a odpovídá zaběhnutým pravidlům používaným u kopírovacích strojů. Kromě počtu kopií můžete zvolit i měřítko (zvětšení i zmenšení) a několik režimů snímání i tisku. Pokud jsou předlohou volné listy papíru, můžete použít jednoduchý automatický podavač, který nás překvapil bezproblémovým provozem. V ostatních případech se předloha umísťuje přímo na skleněnou desku. Výhodou je plně digitální provoz, který eliminuje řadu neduhů, které provázeli klasické kopírky. Pokud budeme hodnotit pouze kopírovaní samotné, FX10 patří k lepšímu středu z nabídky na trhu.

Faxování
Ovládací panel FX10 je plnohodnotný fax G3, který využívá předností, které plynou z jeho konstrukce. Použití laserového tisku přináší nejen úsporu provozních nákladů, ale samozřejmě i dramatické zvýšení kvality výstupu, oproti termo faxům. Laserový tisk je čistý, přesný, trvanlivý a nevyžaduje speciální spotřební materiál. Tiskne se samozřejmě na běžný kancelářský papír.
Dalším plusem je automatický podavač a vyrovnávací paměť. Ta je rozšiřitelná až na 4 MB. Paměť se používá pro bezproblémové odesílání vícestránkových dokumentů, hromadné rozesílání či uložení přijatých zpráv, které nebyly vytištěny. Nechybí bohatý uživatelský komfort počínající bohatou nabídkou nastavení, přes podrobné logy až k pokročilým funkcím při odesílání. Hodnocení faxové části je velmi vysoké. FX 10 nabízí funkce nejlepších přístrojů střední kategorie.

Po připojení k PC
Aficio FX10 se připojuje k počítači jediným paralelním kabelem. To je uživatelsky velice jednoduché, ale vyžaduje vnitřní řešení, která nejsou nejšťastnější. Pokud budete FX10 používat jako laserovou tiskárnu, tak budete opravdu spokojeni. Zde nejsou žádné problémy, i když ovladače vzhledem připomínají dobu mírně prehistorickou. Všechny dodávané aplikace bohužel vzhledem připomínají dobu Windows 3.11. Je to o to smutnější, že k vyšším modelům jsou dodávány ovladače moderní a dobře graficky propracované.
FX10 po nainstalování příslušných ovladačů se stává i faxmodemem. To znamená, že se vytvoří virtuální sériový port a na něj připojený faxmodem. To je řešení, které někdy může znamenat drobné problémy, ale je asi jediným možným při použití pouze jednoho kabelu. Konec konců s ním bojují všichni výrobci multifunkčních zařízení. Popsané řešení je sice funkční, ale v některých specifických případech přináší problémy s kompatibilitou.
Další funkcí, kterou jsme neprobrali je skenování. To naštěstí probíhá zcela bez problémů na základě standardu TWAIN. Ten zaručuje bezproblémové použití v libovolné aplikaci, která TWAIN podporuje. Rozlišení 400 Dpi ve spojení s 64 barvami předurčuje skener pro práci s dokumenty, což odpovídá zaměření přístroje.
Na závěr jsme si nechali možnost ovládat a nastavovat celý přístroj přímo z PC. To je samozřejmě mnohem pohodlnější, než pomocí stavového displeje, ale zase ta grafika. Obavám se, že vzhled ovladačů opravdu neodpovídá soudobým trendům. Po technické stránce je vše korektní, ale grafická úprava těžce pokulhává.
Pokud budeme hodnotit spolupráci s PC, závěr je rozpačitý. Technicky je řešení korektní, ale nepasuje příliš k jinak perfektnímu dojmu z přístroje. Osobně zde vidím největší slabinu přístroje.

Ovladače

Hodnocení
Přístroj se vyznačuje pověstnou propracovaností a technickou dotažeností, která je typická pro přístroje Ricoh. Celkově velice kladný dojem ruší pouze ovladače pro Windows, ale o tom jsme již hovořili. Pokud uvažujete o koupi multifunkčního zařízení pro kancelář a neváháte trochu připlatit za kvalitu, pak by vám Aficio FX10 rozhodně nemělo ujít. Cena v základním provedení se pohybuje kolem 55.000 Kč bez DPH.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: