Praotec KODAK DC 50. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Praotec KODAK DC 50.

24. dubna 1998, 00.00 | DC 50 je dalším fotoaparátem ze stáje Kodak, který nám zapůjčila firma Foto-World. Nejde o novinku, ale stále se s nimi můžeme ještě setkat.

 

DC 50 je dalším fotoaparátem ze stáje Kodak, který nám zapůjčila firma Foto-World. Hned v úvodu musíme objasnit zásadní otázku. Jak sám titulek napovídá, není padesátka žádná novinka. Naopak se očekává ukončení jeho prodeje. Proč tedy recenzujeme starý přístroj ? Hned ze dvou důvodů. Prvním je to, že se snažíme recenzovat co největší množství produktů, aby informace na našem serveru byly co nejúplnější. Druhým výrazně prostším důvodem je cena tohoto produktu. Ta je v součastné době okolo 17.500 Kč bez DPH. Sami uznejte, že ta cena není zas tak špatná. A co za ni dostanete ???

Design a balení
Kodak DC 50 Padesátka je modelem z "cihlové" řady. To znamená, že její tvar připomíná cihlu a to může mnoho lidí zmást. Rozměry 152 x 119 x 64 mm jsou poměrně velké, ale váha 0,5 kg není tak strašná. Kupodivu tvar je velice výhodný pro držení přístroje, který můžete bez problémů ovládat jednou rukou.
V balení kromě přístroje najdete všechny potřebné kabely a redukce pro připojení k počítači, software a krátkou příručku.

Paměť
Přístroj je vybaven interní nevyjímatelnou pamětí o velikosti 1 MB. Její kapacita není nijak oslnivá ( 7 - 22 snímků ), ale je možno ji výrazně rozšířit pomocí karet ATA FLASH. Tyto karty mají velikost PCMCIA karty a je možno je přímo zapojit do PCMCIA slotu Vašeho notebooku. Použití těchto jinak standardních karet je poměrně netradiční. Důvod je prostý, pro většinu přístrojů jsou ATA FLASH karty příliš velké. Díky tomu, že karty nejsou určeny jen pro fotoaparát a nejsou tolik miniaturizované je jejich cena ještě o něco lepší než u COMPACT FLASH. Karty ATA FLASH dosahují velkých kapacit a nějakých 80 MB není problém.

Obrázek
Fotoaparát poskytuje obrázky v rozlišení 756 x 504 bodů s hloubkou barev 24 bitů ( 16 mil. barev ). Rozlišení není tak velké, jak jsme zvyklí u nových modelů. Takže pokud chcete dělat fotografie krajinek, tak se poohlédněte po jiném přístroji. Pokud fotografujete pro WEB, tak Vám takto velký obrázek bude nejspíš stačit. Co se týče kvality fotografií, tak jsem celkem spokojen. Fotografie z přístrojů Kodak většinou působí mírně "hrubým" dojmem. Což je v součastné době poměrně nepopulární, nic méně zcela v souladu se snímáním reality. Kodak na rozdíl od jiných výrobců dal přednost věrnosti před populárností. Jsem tomu rád a doufám, že Kodak příliš brzy nepodlehne.
Přeci jen bych vytkl jednu drobnost. Protože přístroj nedisponuje příliš rychlou uzávěrkou ( 1/500 sec. ), někdy se snímek nepříjemně rozostří. To buď z důvodu třesu ruky fotografa, nebo protože fotografovaný objekt se rychle pohybuje. Tento nešvar má bohužel poměrně mnoho přístrojů.

Automatika
Přístroj je plně automatický. To dává možnost i nezkušenému fotografovi pořídit slušné fotografie. Pro zkušenější je zde možnost alespoň manuálně posunou autoexpozici ( AE ) nebo autofukus ( AF ). Tyto volby však nejsou příliš přesvědčivé.
U blesku lze volit mezi automatikou, nýplňovým nebo vypnutým. Redukce červených očí chybí.

Technické parametry
Základem je samozřejmě CCD člen. Bohužel přesný počet bodů, které rozlišuje není uveden ani v elektronickém návodu. U nás se ale přesto můžete dočíst, že je to 381.000 bodů. Co by byl snímací člen bez slušné optiky. Tento fakt si uvědomuje i Kodak, a proto fotoaparát disponuje transfokátorem a to dokonce trojnásobným. Ten je optický a plynule volitelný. Čočky jsou v rozsahu od 7 do 21 mm, to odpovídá rozsahu 37 až 111 mm u klasické 35 mm kamery. Dále zmíníme f = 2.5 až 24.3, citlivost přístroje je ekvivalentní 84 ISO. To je asi nejnižší ze všech co jsem zatím kdy viděl.

Hledáček a displej
Hledáček je optický a to je dobře. Je v něm vyznačen střed a ořezové značky. Protože je hledáček mimo objektiv není schopen přesně označit plochu fotografie a jsou zde značky dvě. Naštěstí je hledáček také zoomovaný, takže v tomto ohledu zobrazuje přesně.
Displej u tohoto přístroje chybí. To je bezesporu jeho největší slabina. V době uvedení přístroje na trh to nebyl ještě takový nezvyk, ale nyní se již digitální fotoaparát bez displeje neobejde. Takže tento přístroj je vhodný jen pro ty, kteří jsou si jistí, co fotografují a nemají potřebu si fotografie na místě kontrolovat.

Ovládání fotoaparátu
Ovládací displej To je poměrně jednoduché. Na přístroji najdete celkem šest tlačítek. Dvě jsou pro manipulaci s optikou, jeden je spoušť. Poslední tři jsou umístěny na zadní straně přístroje pod stavovým displejem. Ovládání je jednoduché a nejsou s ním problémy. Jen snad jednu maličkost. Po stisku spouště do poloviny dojde k uzamčení automatiky a po domáčknutí pak k pořízení snímku. Bohužel právě s domáčknutím je problém. K této akci je potřeba vynaložit poměrně velkou sílu, takže jedna moje známá s DC50 fotografovala aniž by pořídila jediný snímek.

Spojení s počítačem
To je realizováno přes klasický sériový kabel. Přenášené snímky jsou poměrně malé, takže přenos je rychlý. K dispozici jsou TWAIN ovladače, které nejsou ve standardním balení, ale dají se pořídit. Druhým způsobem je program PhotoEnhancer, jehož ukázku máte zde. Ten umí kromě přenosu fotografií také základní úpravy.

Photo Enhancer

Závěr
Přístroj neposkytuje žádné speciální funkce. Jeho rozlišení je vhodné na snímání spíše na menší vzdálenosti. Absence displeje také poměrně omezuje jeho možnosti. Na druhou stranu slušná optika a zoom dávají možnost poměrně pohodlně pořídit fotografii. Její kvalita může být s trochou zručnosti dobrá a hlavně jako u každého digitálního přístroje, je okamžitě k dispozici a v digitální podobě. Cena je zajímavá a možná stojí za zvážení. A pokud chcete víc, pak si vyberte třeba DC 120.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: