Praktica Scan 2000 - praktická - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Hardware

Praktica Scan 2000 - praktická

17. června 1999, 00.00 | Při vyslovení slova Praktica se každému vybaví spíše kinofilmová zrcadlovka. Méně se už ví o současné produkci drážďanského výrobce, v níž má své místo i studiový digitální fotoaparát Praktica Scan 2000.

Při vyslovení slova Praktica se každému vybaví dodnes oblíbené kinofilmové zrcadlovky rozšířené mezi tisíci uživateli. Méně se už ví o současné produkci drážďanského výrobce, v níž má své místo i studiový digitální fotoaparát Praktica Scan 2000.

Fotoaparát v nezvykle malém, ale designově zdařilém těle je konstrukčně řešený podobně jako ostatní přístroje tohoto typu. Vstupní branou pro snímky jsou manuálně zaostřované kinofilmové objektivy, přičemž je možné zvolit typ Prakticy s bajonetem Nikon, Schneider V-mount nebo Praktica. Před SLR hledáčkem se zaostřovacím klínem a mikrorastrem není pentagonální hranol; obraz v hledáčku je tudíž stranově převrácený tak, jak jej vidí uživatelé kardanových velkoformátových fotoaparátů na matnici. V příslušenství pak nalezneme ještě úhlový nástavec. Pohyblivý trilineární CCD snímací prvek poskytuje maximální velikost obrazu 4 624 x 3 640 pixel, což v praxi znamená 39 x 31 cm velký soubor v tiskovém rozlišení 300 dpi. Barevná hloubka je 3 x 12 bitů na pixel a výrobcem udávaná citlivost 200 ASA. Komunikace s počítačem je řešená přes interface Praktica Scan Box, k němuž je fotoaparát připojený jedním zhruba 3,5 m dlouhým kabelem pro přenos dat i napájení přístroje. Zde je Praktica praktická - známé zakopávání o změť kabelů je eliminované na minimum, pouze bych se přimlouval za zvýšení délky kabelu alespoň na pět metrů. Scan Box je k počítači připojený pomocí SCSI rozhraní. Uvedené řešení je opět praktické pro svou nezávislost na hardwarové platformě.

Při instalaci software je možné volit několik variant. Nejjednodušší, ale také nejméně schůdnou cestou je Twain ovladač Color Scanner S5. Co mi na něm vadí? Jednak je v němčině, což je sice vzhledem k původu celé sestavy pochopitelné, ale pro mě osobně je to takřka neřešitelný problém. I kdybych však pominul svou jazykovou neznalost, uvedený ovladač je opravdu nedokonalý. Náhled je standardně o 90° otočený, možnosti barevných korekcí jsou na velmi slabé úrovni, zkrátka neposkytuje ani pětinu možností skenovacích programů dodávaných se skenery za řádově tisíce korun. Výrobce si tyto nedostatky pravděpodobně uvědomuje, a proto k Praktice dodává ještě CD-ROM s programovým vybavením SilverFast firmy LaserSoft. Němčina sice zůstává, avšak už je pouze volitelná, samozřejmě vedle angličtiny. Volitelný je také způsob instalace, buď opět jako Twain ovladač, nebo jako importní filtr do Photoshopu. Co všechno SilverFast umí, si povíme v další části tohoto článku, věnované praktickým zkušenostem. Než se k nim dostaneme, je třeba uvést poslední součást dodávky: tou je kalibrační tabulka LaserSoft (viz pozadí demosnímku), obsahující mimo barvy RGB, CMYK a odstíny černé také škálu pleťových barev.

Při popisu přístroje jsem se nezmínil o třech LED diodách na těle Prakticy. Kromě indikace aktuálního stavu slouží navíc také jako kontrola správné expozice. V praxi po sestavení kompozice snímané scény nastavíme clonu pro dosažení potřebné hloubky ostrosti. Zmíněné LEDky nás právě při clonění objektivu informují o správné hladině osvětlení. Zde je nutné konstatovat, že právě správná expozice je předpokladem úspěšného snímání s tímto fotoaparátem, který je extrémně citlivý hlavně na podexponování. Stane-li se tak, můžeme zapomenout na používání vyšších clonových čísel. Zkusíme-li přesto objektiv více zaclonit, objeví se na snímku vodorovné proužky barev RGB symbolizující, že některé pixely CCD prvek prostě "nestíhají". Stačí však zvýšit hladinu osvětlení, a vše je v naprostém pořádku. Domnívám se, že údaj citlivosti 200 ASA je poněkud nadhodnocený. Kontrola expozice pomocí LED diod je orientační, avšak funguje dobře. Horší je to s přesným nastavením v software SilverFast. Na základě prescanu je zde sice možné zapnout funkci automatické expozice, ta však funguje jen do té doby, pokud se nám nepodaří ručním ovládáním prescan přeexponovat, což není zase tak těžké. Poté s námi SilverFast odmítá komunikovat a pouze lakonicky oznamuje, že nelze automaticky nastavit expozici, protože je prescan přeexponovaný. Nezbývá, než veškeré hodnoty resetovat a začít práci znovu, takříkajíc od píky. Přes tuto uživatelskou nepřívětivost ale poskytuje ovládací software veškerý komfort potřebný k práci. Náhled zmíněný při kritice ovladače Color Scanner S5 je zde možné jakkoliv otočit nebo zrcadlit. Pro správu barev je důležité, že u náhledu lze nastavit hodnotu gama. Vestavěný densitometr umožňuje proměřování v prescanu, barevné korekce a vyladění ostatních parametrů snímku fungují standardním způsobem obvyklým u programů pro editaci digitálních obrazových dat.

Co říci na závěr? Digitální studiový fotoaparát Praktica Scan 2000 není chudým příbuzným renomovaných značek pohybujících se v této oblasti. Snímací prvek poskytuje kvalitně prokreslené, pro digitální fotoaparáty typické, gradačně bohaté výsledky. Ve spojení s optikou firem Nikon nebo Schneider Kreuznach (objektivy zn. Praktica bych pro tentokrát vynechal) je její nasazení v praxi reálné a vzhledem k ceně pohybující se kolem 160 000 Kč (bez objektivu) možná ještě zajímavější.

Technické údaje Praktica Scan 2000:

Způsob snímání: jednoprůchodový trilineární CCD snímač (3 x 3 640 elementů)
Rozlišení: 4 624 x 3 640 pixel
Barevná hloubka: 3 x 12 bit
Citlivost snímacího prvku: 200 ASA
Vyvážení bílého bodu: softwarově
Nastavení expozice: automaticky, manuálně
Expoziční časy: cca 120 s
Optika: standardní kinofilmové objektivy - bajonet Nikon, Schneider V-mount, Praktica
Zaostřování: manuální
Clona: pracovní, ovládání clonovým kroužkem na objektivu
Hledáček: optický, úhlový
Připojení k počítači: SCSI
Snímací software: SilverFast
Napájení: propojovacím kabelem z interface Praktica Scan Box
Rozměry: 18 x 7,5 x 9 cm (bez objektivu)


Článek byl převzat z květnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 82 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: