PowerStrip/GX Performance Tuner - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

PowerStrip/GX Performance Tuner

16. června 1999, 00.00 | Máte výkonnou grafickou kartu? A běží určitě na 100%? Popisovaný program vám umožní doslova vymáčknout to nej z vašeho akcelerátoru.

     S utilitkou PowerStrip sloužící zároveň jako kompletní náhrada pro více či méně chaotické ovládání všeho, co souvisí ve Windows s obrazem, jste se už na stránkách Grafiky.cz setkali ZDE. PowerStrip však vždy uměl a umí nejen ovládat nastavení obrazu, ale obsahuje i tweakovací část pro řadu známých grafických čipů. U EnTechu se nedávno konečně rozhoupali a hlavně díky neuvěřitelnému zájmu o přetaktování či "doladění" podporovaných grafických karet (což jsou ostatně skoro všechny existující) uvolnili tento modul jako samostatný program pod názvem PowerStrip/GX Performance Tuner.

     PowerStrip Performance Tuner se instaluje úplně stejně jako jeho vyspělejší bratříček PowerStrip a také menu dostupné přes levé i pravé tlačítko myši na tray ikoně je velmi podobné. Skládá se však jen ze tří položek (viz obrázek) s jedním kaskádovým menu - jedná se o konfiguraci, vytvoření konfiguračních profilů a zavření celého programu. Po prvním spuštění je nutné program zkonfigurovat a uložit vytvořený profil pod libovolným názvem nebo nechat defaultní hodnoty i název.

     Na dalším obrázku jsou hlavní preference programu s nastavením dostupným u grafických karet s čipem nVIDIA RivaTNT. U tohoto čipu a u všech novějších gr. čipů lze nastavit rychlost jádra i paměti, k dispozici je též většinou řada dalších voleb pro ovlivnění synchronizace (VSYNC apod.), to vše pro Direct3D a OpenGL část driveru. Pokud nechcete kartu přetaktovat nebo si nepamatujete původní nastavení, stačí zvolit Default a program nastaví předchozí hodnoty. Veškerá nastavení včetně obnovení původních kmitočtů, zákazu varování a nutnosti potvrzování všech provedených změn a zobrazení tray ikony můžete uložit do uživatelského profilu.

     PowerStrip Performance Tuner podporuje všechny známé grafické karty s čipy od ATI a 3DLabs přes Matrox, nVIDIA, Rendition a S3 až po 3Dfx. Funguje pod Windows 95/98 a NT4.0 a umí pracovat současně až s 9 grafickými kartami. Neměl jsem jej zatím možnost otestovat s jinými gr. kartami než Diamond Viper 550 a ATI XPERT@WORK (čip Rage Pro), ale u těchto karet funguje na jedničku. Vzhledem k jeho původu z PowerStripu předpokládám stejně bezproblémovou funkčnost i s ostatními jmenovanými grafickými čipy.     Pokud Vám nebudou stačit tweakovací možnosti PowerStripu či Performance Tuneru nebo nejste přiliš zběhlí v ručním ladění ovladačů od nVIDIA nebo 3Dfx, zkuste utilitku TweakAll. Tato šikovná a opravdu univerzální tweakovací utilitka v sobě slučuje spoustu skrytých "udělátek" především pomocí změny v registrech Windows. Je to taková kombinace TweakUI, některých možností PowerStripu, TweakIt a WinBoostu s jednoduchým ovládáním a nulovou cenou. Na obrázku jsou tweakovací možnosti pro čipy od nVIDIA, ale i jinak toho TweakAll nabízí víc než dost a je možné, že se k tomuto velmi zajímavému prográmku vrátíme v některé z příštích minirecenzí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: