Pentax MX-1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Pentax MX-1

8. ledna 2013, 05.49 | Společnost Pentax Ricoh Imaging Co., Ltd., připravila hlavně pro náročné a zkušené uživatele výkonný digitální kompaktní fotoaparát s kvalitním světelným objektivem se 4× optickým zoomem, 1/1,7" obrazovým senzorem CMOS a s LCD monitorem na výklopném panelu. V prodeji bude od druhé poloviny února 2013 za doporučenou prodejní cenu 11 490 Kč s DPH.

 

Pentax MX-1 zaujme retro designem – je řešen ve stylu klasických fotoaparátů druhé půle 70. let 20. století, konkrétně zrcadlovky Pentax MX z roku 1976. Pro potenciální zájemce je připraven ve dvou barevných verzích, černé a černé v kombinaci s horním a dolním panelem v charakteristické stříbřité barvě kovu. Má řadu kovových dílů včetně kroužku objektivu a perfektní povrchovou úpravu.

 

Pentax MX-1

 

Použitý obrazový snímač CMOS se „zadním osvětlením“ a úhlopříčkou 1/1,7 palce má rozlišení přibližně 12 milionů efektivních pixelů. Senzor je součástí systému stabilizace obrazu SR – Shake Reduction. K dispozici je také tzv. Dual Shake Reduction System – SR & Pixel Track SR a „Digital SR“ – s využitím vysokých hodnot citlivosti ISO. 

 

Pentax MX-1 - dvě

 

Maximální rozlišení snímku je 4000 × 3000 pixelů, základní poměr stran obrazu 4:3 lze změnit na 3:2, 16:9 nebo 1:1. Pořizovat je možno snímky v grafickém formátu JPEG s výběrem ze dvou stupňů kvality a také obrazové soubory RAW (DNG), které je možno „vyvolat“ i přímo ve fotoaparátu. Video MPEG-4 AVC/H.264 má jako maximální „plné vysoké rozlišení“ 1920 × 1080 px se snímkovou frekvencí cca 30 obr./s a s poměrem stran 16:9. Kromě Full HD lze nastavit také režim HD 1280 × 720 px s volbou frekvence 60/30 obr./s nebo VGA 640 × 480 px s frekvencí cca 30 obr./s. Zvuk WAV (PCM) je mono.

 

Pentax MX-1 shora

 

Tlačítko pro zahájení a ukončení záznamu videoklipu je na horním panelu a tvoří designový celek se „zeleným tlačítkem“, spouští se zoomovacím kroužkem, otočným voličem režimů, kruhovým ovladačem korekce expozice a dvěma půlkruhy – zadním otočným horizontálním kolečkem a okem pro připevnění řemínku. Nahrávání videoklipu lze tímto tlačítkem zahájit z libovolného režimu fotografování. Možné je i kreativní snímání videa včetně záznamu v režimu s vysokou rychlostí pro zpomalené přehrávání a režim Time-lapse Movie pro rychlé přehrávání, přičemž v těchto režimech je rozlišení záznamu zmenšena na VGA. Video je také možno základním způsobem editovat, lze ukládat jednotlivé snímky, dělit záznam nebo nastavit titulní snímek.

 

Fotoaparát má vnitřní paměť s kapacitou něco přes 75 MB a slot na paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC. Zajištěna je také kompatibilita s kartami Eye-Fi pro bezdrátový přenos dat s využitím technologie Wi-Fi a sítě LAN. 

 

Pentax MX-1

 

Pentax MX-1 má velmi dobré provozní časy. Aktivován je do 1,6 s, prodleva závěrky po stisku spoušti je cca 0,019 s. Snímač spolu s obrazovým procesorem umožňují použití vysokých hodnot citlivosti ISO, jejíž rozsah je 100 až 12 800, zajišťují optimalizovaný obrazový šum a vysokorychlostní zpracování obrazových dat. Nejnovější technologie Resolution Super poskytuje kvalitní zpracování dat a produkuje jasný obraz s dobře definovanými detaily. A k dispozici je i režim Handheld Night, který s využitím několika v rychlém sledu pořízených snímků umožňuje snímat z ruky nerozmazané noční záběry.

 

Objektiv je čtyřnásobný optický zoom smc Pentax 6–24 mm 1:1,8–2,5 a jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 28–112 mm. Jeho optickou konstrukci tvoří 11 členů uspořádaných v 8 skupinách, 4 členy jsou asférické. K dispozici je digitální zoom s maximem cca 1,95× a inteligentní zoom 5,2× při 7 Mpx nebo 7,8× při 3 Mpx (včetně optického zoomu). Díky vysoké světelnosti umožňuje snáze a kvalitněji fotografovat bez použití přídavného světla i na špatně osvětlených místech a také tvůrčím způsobem využívat výrazně rozmazané pozadí typicky při fotografování portrétů a zátiší.

 

Pentax MX-1 - zadní stěna s displejem

 

Monitor je typu TFT LCD, má délku úhlopříčky 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení přibližně 920 tisíc obrazových bodů, obnovovací frekvenci 30 snímků za sekundu a široký pozorovací úhel (170 °). Pro lepší čitelnost je opatřen účinnou antireflexní vrstvou a jeho povrch je před mechanickým poškozením chráněn akrylátovým krytem.

 

Pentax MX-1 - výklopný displej

 

Displej je umístěn na výklopném panelu. Ten umožňuje sklopení dolů v úhlu až cca 45 ° a směrem nahoru až 90 °. To usnadňuje zejména snímání z nadhledu a ze „žabí perspektivy“. 

 

Systém automatického zaostřování pracuje na základě detekce kontrastu a má 25 individuálně volitelných AF bodů. Nabízí hyperfokální režim a režim krajina, bodový AF a sledování vybraného objektu. Autofokus také disponuje pomocným světlem. Možné je ostřit i v manuálním režimu. Normální rozsah zaostření je 0,4 m – ∞, v režimu makro je nejkratší zaostřovací vzdálenost 0,05 m při použití širokoúhlého ohniska, jinak 0,2 m. K dispozici je ale také speciální funkce „centimetrového“ makrozáběru, kdy je možno snímat objekt ze vzdálenosti 0,01 m, tedy jednoho centimetru. A 1 cm až nekonečno, to je i rozsah zaostřeovacích vzdáleností v režimu ručního ostření.

 

Měření expozice je vícesegmentové, středově-vyvážené nebo bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 2 EV (á 1/3 EV) a nastavuje se ručně otočným voličem. K dispozici je funkce automatické expoziční řady (bracketing) a funkce DRE pro zvětšení dynamického rozsahu a optimalizaci reprodukční charakteristiky ve stínech a jasech. Pro vyvážení bílé lze využít plně automatický režim, vybírat z režimů nastavených pro určitý typ světla (denní světlo, stíny, žárovky, zářivky), nebo vyvážit barevné podání manuálně.

 

Pentax MX-1 - blesk

 

Vestavěný blesk s automatickou aktivací při slabém osvětlení disponuje režimy manuální zapnutí/vypnutí a režimem měkkého světla, nabízí předblesk pro snížení efektu červených očí. Rozsah blesku: širokoúhlé ohnisko cca 0,4–12,2 m a teleohnisko cca 0,4–8,8 m (při ISO Auto).

 

Fotografovat je možno pomocí pohodlného automatického režimu, který vybírá naprogramované scénické režimy Auto Picture, anebo s využitím plné automatiky, tzv. Zelený režim. Scénické režimy může uživatel také vybírat sám. K dispozici je Portrét, Květina, Krajina, Modré nebe, Západ slunce, Noční scenerie, Noční momenta z ruky, Noční scenerie – portrét, Světlo svíčky, Ohňostroje, Jídlo, Pláž&Sníh, Domácí zvířata, Děti, Sport, Digitální SR, Text, Momentka, Digitálně širokoúhle, Digitální panorama, Miniatury. Při použití režimu Digitálně širokoúhle je rozlišení fixované na 5 Mpx (2592 × 1944 px) po sloučení, resp. na 3 Mpx (2048 × 1536 px) u jednotlivých snímků před jejich sloučením, v režimu Digitální panorama je u snímků rozlišení fixované na 3 Mpx (2048 × 1536 px).

 

Na otočném voliči režimů je také video, HDR pro zobrazování s využitím vysokého dynamického rozsahu, režimy P/A/S/M, tedy flexibilní programová automatika, program s prioritou clony, program s prioritou času (1/8000–30 s + čas B) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice a s aktivací elektronické závěrky. A k dispozici je i pozice USER pro pohotové použití uloženého uživatelského nastavení. Fotoaparát nabízí také funkci detekce obličeje AF&AE, která je k dispozici ve všech režimech a jejímž maximem je 32 obličejů v záběru, a také funkce zachycení úsměvu, detekce mrknutí, detekce domácího zvířete, detekuje jednu tvář zvířete s automatickým výběrem, anebo s výběrem ze tří registrovaných tváří.

 

Pentax MX-1

 

Fotoaparát nabízí řadu uživatelských režimů a také praktických i hravě tvůrčích funkcí, respektive digitálních efektových filtrů. K dispozici je funkce HDR a koláž, digitální filtry B&W, sépie, dětský fotoaparát, retro, výrazná barevnost, výtažková barva, zdůraznění barvy, vysoký kontrast, shluk hvězd, měkké ostření, rybí oko, jasový efekt, miniatury, zeštíhlující efekt nebo konverze barev. Uživatel má k dispozici režim prohlížení Slideshow, má ale také možnost pracovat s pořízenými snímky a videoklipy, otáčet a měnit rozměry snímku, vytvářet výřezy nebo kopie snímků, korigovat červené oči, použít vybraný rámeček. Může také přímo ve fotoaparátu „vyvolávat“ soubory RAW (měnit zobrazovací poměr, počet záznamových pixelů a kvalitu výstupního snímku v grafickém formátu JPEG, měnit jas, použít režim podání barev přirozený, živý, inverzení film nebo černobílé provedení, měnit vyvážení bílé, citlivost, provádět korekce stínu a zkreslení. 

 

Výstup mikro HDMI typu D umožňuje přehrávat pořízené video ve vysokém rozliešení na HDTV, k dispozici je i AV výstup a pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně rozhraní USB 2.0 Hi-Speed. Jako zdroj energie slouží nabíjecí lithium-iontová baterie D-LI106, která je-li plně nabita umožňuje pořídit asi 290 snímků (test podle normy CIPA). Fotoaparát má rozměry 122,5 × 60 × 51,5 mm a hmotnost 363 g bez baterie a paměťové karty, pohotovostní pak 391g.

 

Prodejní balení kromě fotoaparátu obsahuje krytku objektivu O-LC130, nabíjecí Li-ion baterii D-LI106 s nabíječkou, USB kabel I-USB7 a softwarový set S-SW130, který obsahuje mj. Silkypix Developer Studio 3.0 LE pro Pentax Ricoh Imaging od Ichikawa Soft Laboratory. Dokoupit lze síťový adaptér K-AC130 a dálkový ovladač. Fotoaparát bude v prodeji od druhé poloviny února 2013 za doporučenou prodejní cenu 11 490 Kč s DPH.

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: