Panasonic Lumix DMC-LF1: malý, výkonný, s elektronickým hledáčkem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Hardware

Panasonic Lumix DMC-LF1: malý, výkonný, s elektronickým hledáčkem

24. dubna 2013, 06.03 | Panasonic současně se systémovým kompaktem Lumix GF6 představil také bezzrcadlovku Lumix G6, nový lehký univerzální zoom Lumix G Vario 14–140 mm a tento malý, ale výkonný a intuitivně ovladatelný kompaktní fotoaparát s elektronickým hledáčkem.

 

 

Technickými parametry a vybavením včetně Wi-Fi modulu, tvůrčími možnostmi i koncepcí ovládání uspokojí i náročné uživatele, výborně ale poslouží i začátečníkům nebo uživatelům, kteří chtějí malý, ale špičkový kompakt pro různé příležitosti.

 

Panasonic Lumix LF1 představen: Ichiro Kitao na prezentaci ve Vídni

 

Takto efektně Ichiro Kitao představil Lumix LF1 na tiskové konferenci ve Vídni. 

 

Panasonic Lumix LF1 je malý (útlý) a lehký, měří přibližně 10 × 6 × 2,8 cm a včetně lithiové baterie váží 192 g, je tedy ideální „do kapsy“. Ovšem svou kompaktnost kombinuje s výbornými technickými parametry, vysokou výkonností a širokou vybaveností programy, režimy a funkcemi. Využívá obrazový snímač CMOS formátu 1/1,7 palce s rozměry 7,44 × 5,58 mm a rozlišením 12,1 milionu efektivních pixelů a procesor Venus Engine. Základní poměr stran obrazu 4:3 (snímek má maximální rozlišení 4000 × 3000 px) lze změnit na 3:2, 16:9 a 1:1.

 

Kromě snímků v grafickém formátu JPEG lze pořizovat i nekomprimované soubory RAW a také „3D snímky“ MPO. U videa si uživatel může vybrat formát AVCHD Progressive, nebo MPEG-4. Nejvyšší rozlišení videa je 1920 × 1080 px s frekvencí 60, 50, 30 a 25 obr./s, nastavit lze i 1280 × 720p á 60, 50, 30, 25 obr./s a 640 × 480 px á 30, nebo 25 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC, k dispozici je i malá vnitřní paměť (87 MB).

 

Panasonic Lumix DMC-LF1

 

Jednou z předností fotoaparátu je nový objektiv, a to 7,1násobný optický zoom Leica DC Vario-Summicron 6–42,8 mm 1:2,0–5,9 Aspherical. Jeho rozsah po přepočtu na formát šíře 35 mm činí 28–200 mm. V základní poloze tedy nabízí poměrně široký úhel záběru spolu s nízkým základním clonovým číslem a rozsah volně nastavitelné ohniskové vzdálenosti umožňuje přiblížit i vzdálené objekty nebo fotografovat portréty, ale také snímat široké panoramatické fotografie. Nechybí systém optické stabilizace obrazu typu Power O.I.S. Používá-li uživatel digitální zoom, má ho k dispozici s rozsahem až 4×.

 

Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu a disponuje několika režimy a funkcemi, od možnosti volby mezi režimy po jednom snímku a souvislým snímáním, přes sledování objektu po detekci tváří v záběru. Pro ostření za slabého osvětlení má autofokus k dispozici pomocné osvětlení. Možné je také ruční ostření pomocí ovládacích prvků s elektronickým přenosem impulzů a kontrolou na displeji i s možností zvětšení vybrané části záběru pro vizuální kontrolu. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je v normálním režimu 50 cm, v makrorežimu pak 3 cm.

 

Pro měření světla a správné nastavení expozice lze použít měření vícesegmentové, vyvážené na střed a bodové. Nastavení expozice lze kompenzovat v rozsahu standardním pro malé kompakty, tedy ±2 EV, využít je možno funkci automatické expoziční řady AE Bracketing a případně i zabudovaný elektronický blesk s maximálním dosahem 7 m. Citlivost ISO umožňuje nastavit hodnoty 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400 plus v rozšířeném režimu i 12 800. Pro vyvážení bílé barvy jsou připraveny kromě automatiky čtyři přednastavené režimy a vyvážení lze provést také ručně.

 

Fotoaparát má pevně zabudovaný barevný displej typu TFT LCD, který má délku úhlopříčky 3 palce (asi 7,6 cm) a rozlišení 920 tisíc obrazových bodů. Není dotykový. Zaujme také zabudovaným 0,2palcovým elektronickým hledáčkem, k němuž jsme ale zatím nezískali podrobnější informace. Jen je zřejmé, že je pro fotografa výhodně umístěn zcela vlevo, nebude tedy vznikat problém „kam s nosem“, a lze předpokládat, že bude zobrazovat téměř totéž, co velký displej. Ten mimo jiné usnadňuje zarovnání objektů a kompozici s ohledem na rám obrazu s využitím pomocných linií a také vzorů pro pravidlo třetin, zlatý řez, křivku „S“, k dispozici jsou šikmé linie a další podpůrné prvky včetně virtuální vodováhy.

 

Panasonic Lumix DMC-LF1 - panel na prezentaci ve Vídni

 

Na výběr je celá řada režimů. Kromě automatického režimu lze vybírat ze sady scénických programů (Portrét, Jemná pleť, Scenérie, Panorama, Sporty, Noční portrét, Noční scéna, Noční snímek z ruky, HDR, Jídlo, Dítě 1 a 2, Domácí mazlíček, Západ slunce, Přes sklo, 3D foto), samozřejmostí je pružná programová automatika, k dispozici jsou programy s prioritou clony a času (1/4000–60 s) a také režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Souvislé snímání má nejvyšší rychlost 10 obr./s.

 

Přístroj se pohodlně a pohotově ovládá i díky kovovému otočnému ovládacímu kroužku s vroubkovaným povrchem na objímce tubusu objektivu: umožňuje snadné ruční nastavení clony, rychlosti závěrky a zoomu s minimálním pohybem. Toto řešení je intuitivní a umožňuje soustředit se plně na kompozici záběrů. Tvůrčí možnosti přístroje posilují i další funkce, kupříkladu 15 efektových filtrů, ze kterých lze 13 použít i na panoramatické snímky v rámci funkce Creative Panorama.

 

Pro připojení k počítači nebo fotografické tiskárně je přístroj vybaven rozhraním USB 2.0, pro připojení k HDTV má výstup mini HDMI, mnoho uživatelů ovšem uvítá zabudovanou jednotku Wi-Fi, umožňující bezdrátové připojení včetně funkce NFC – Near Field Communication a tedy také snadné a rychlé sdílení fotografií a videoklipů. NFC kompatibilita umožňuje po počátečním nastavení pohotově aktivovat Wi-Fi připojení fotoaparátu poklepem na chytrý mobil nebo tablet. Snímky a video lze sdílet mezi celou řadou bezdrátově připojených zařízení během několika okamžiků. S aplikací Image Panasonic lze používat mobilní telefon nebo tablet jako dálkový ovladač s možností sledovat scénu, zoomovat, ostřit a exponovat. A s Easy Share lze snadno nahrávat a sdílet obrázky a videoklipy na internetu, typicky v různých sociálních sítích.

 

Aktualizace: Panasonic Lumix DMC-LF1 bude na českém trhu v prodeji v černém provední od června a jeho orientační cena je stanovena ve výši 10 000 Kč.

 

prodeje kompaktů - panel na prezentaci ve Vídni

 

Prodeje kompaktů – jeden z panelů na prezentaci ve Vídni, které uveřejnil Ichiro Kitao, Director of Digital Still Camera Business Division AVC Networks Company, Panasonic Corporation, před samotným uvedením nových fotoaparátů Lumix. Připomněl, že od roku 2010 klesá počet prodaných „základních“ kompaktů, ale že trvá zájem o špičkové kompaktní fotoaparáty, mezi které patří i nový Lumix LF1, vysoce výkonné kompaktní fotoaparáty s ultrazoomy/superzoomy, zrcadlovky i bezzrcadlovky a systémové kompakty s výměnnými objektivy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Digitální video  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: