Olympus ES 10 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Hardware

Olympus ES 10

8. února 1998, 00.00 | Vyzkoušeli jsme za Vás malý digitální skener negativů. Co dokáže za necelých 18.000 Kč?

 

Díky pochopení firmy CHS, jsme měli možnost krátce otestovat tento nenápadný scaner filmů. Je to malé a šikovné zařízení pro domácí kutily a nadšence a co víc za příjemnou cenu okolo 18 000 Kč bez DPH. Nu což, neváhejme a hurá do toho.

Design a balení
ES - 10 Scaner jako takový je velice malý a praktický. Jeho rozměry 130 x 100 x 236 mm jsou menší než stránka A4 a na stole moc místa nezabere. V podstatě se skládá z několika částí. První je "základní jednotka", do které se vkládá adaptér. Zde jsou dvě možnosti. Tou první je adaptér pro 35mm filmy a diapozitivy. Ten je ve standardní výbavě. Druhou možností je APS adaptér pro snímání filmů ve schránkách X240. Ten lze dokoupit za nějakých 6 000 Kč bez DPH. Poslední součástí jsou zakladače. Jeden pro filmy a jeden pro pozitivy.

Instalace
Scaner filmů se k počítači připojuje pomocí paralelního portu. Ano jde o levné řešení, ale asi nejlepší pro domácí uživatele. Přeci jenom SCSI doma každý nemá. Zaplatíte za tento způsob snad jen rychlostí, ale tato ztráta není tak velká, protože snímání chvíli mluvit. Takže scaner připojíte k paralelnímu portu místo tiskárny a tiskárnu samotnou zase do scaneru. Je pěkné, že propojení se provádí pomocí klasických kabelů Centronics. ( Méně pěkné je, že není v dodávce. ) Scaner je pro tiskárnu zcela průchozí, takže žádné problémy by neměly nastat. Ke scaneru je dodáván software na CD. Je pouze v anglické verzi a obsahuje TWAIN ovladače a program, který slouží k přímému scanování.

Scanování
Práce se scanerem je velice jednoduchá a odpovídá jeho určení. Do zakladače vložíte film nebo diapozitiv a podavač vložíte do adaptéru. Co je příjemné, do zakladače lze vložit i nerozstříhaný film, přestože zakladač má jen 5 políček. Na druhou stranu, se film do zakladače jen těžko zakládá přesně. Pokud film založíte stačí nechat pořídit náhled snímku a můžete začít. K úspěšnému scanování musíte zvolit několik parametrů. Prvním je typ filmu : pozitiv, černobílý negativ, jeden z 5 základních typů filmů nebo APS. U barevných negativů je 5 typů poměrně málo, ale co naděláte. Já osobně jsem měl filmy, které byly v seznamu, takže jsem byl problémů ušetřen.
Další věc kterou musíte provést je výběr posunu barevného podání a případně doostřit. Toto jsou velice ošemetné operace. Můžete je vynechat a pak u některých snímků kvalita pokulhává, nebo si hrát jako já. Pro amatéra jako jsem já, to byla spíš zábava a radost, ale věřím, že při větším množství snímků by mě úsměv přešel. Operace je manuální a tím je dle mého názoru určen trh, pro který je scaner určen.

Technologie
A teď trochu z technického soudku. Scaner je vybaven CCD snímačem s maximálním rozlišením 2048 bodů. Pokud budeme přesnější, jde o dvouřádkový snímač ( 2 x 2048 bodů ). A co dokáže ? Z klasické pětatřicítky dostanete obrázek o velikosti 1600 x 2400 bodů u APS je to jen 1090 x 1910 bodů. Scanování probíhá v jednom průchodu a je středně pomalé. Náhled trvá 5 sekund snímání až 5 minut. Scaner rozlišuje 8 bitů pro každou složku barvy, což ve výsledku dává 16 mil. barev. Toť asi z technických parametrů vše.

APS
APS je zkratka pro Advanced Photo Systém. Tento systém při pořízení fotky zaznamená na film údaje o expozici a tak umožňuje její přesné vyvolání. Bohužel u nás v republice zdaleka ne všechny fotolaby poskytují možnost vyvolat tyto filmy. Pro majitele fotoaparátů se systémem APS může být scaner dobrým domácím řešením pro slušné náhledy.

Závěr
Na závěr malé shrnutí. Scaner Vám nabízí za velice slušné peníze získat digitální snímek z pozitivů i negativů. Je zde nutnost manuálního ostření, které může zdržovat při větších množstvích snímků. To považuji za daň nízké ceně. Je na Vás posoudit, zda se chcete stát profíkem a koupit scaner za řádově jinou cenu, nebo si se snímky trochu pohrát. Možná by mohl Olympus k tomuto přístroji přidat český návod, ale to je jeho běžná slabina. Jinak mi nezbívá, než scaner kladně hodnotit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: