Olympus CAMEDIA 420L - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Hardware

Olympus CAMEDIA 420L

2. ledna 1998, 00.00 | Nejnižší digitální fotoaparát společnosti Olympus se nám dostal do rukou a přísného testu. Co nabízí?

CAMEDIA 420LPo CAMEDII 820L se dostáváme k recenzi odlehčené verze 420L. Jedná se o nejlevnější digitální fotoaparát od firmy Olympus, který je v této době dodáván na náš trh. Že se jedná o nejlevnější fotoaparát nemusí nutně znamenat, že nenalezne uplatnění, a že nemá své přednosti.

Balení a design
Fotoaparát má rozměry na chlup stejné jako
820L, t.j. 128 x 65 x 45 mm dle výrobce, v praxi díky svým tvarům zabere trochu víc místa. Váha cca 265g bez baterií je v podstatě také totožná. V balení najdete : fotoaparát, 2MB SSFDC paměťovou kartu, prozatímní návod, CD se software, kabely, pásek, 4 alkalické baterie a servisní kartu Olympus. V tomto výčtu zarazí pouze jedna položka a to návod. Ano, již je dodáván, kromě povedeného anglického, i méně povedený český návod. Je označen jako "prozatímní" a doufám, že bude brzy nahrazen lepší verzí. Je poměrně nepřehledný a málo srozumitelný. Na druhou stranu je. K designu se již vyjadřovat nebudu, je pěkný a posoudit jej můžete sami dle fotografií.

Paměť
Fotoaparát je vybaven SSFDC paměťovou kartou s kapacitou 2MB. Opět je jedná o verzi s napájením 3,3V a fotoaparát nepodporuje karty na 5V. Kapacita není nijak oslnivá, ale je možno dokoupit katru se 4MB a vyměňovat obě karty. Fotoaparát je vybaven jedním slotem, takže vždy jen jedna karta. Další kapacity se připravují. 8MB bylo ohlášeno na rok 97 a bohužel zatím není k dispozici v ČR. Přesto věřím, že se Olympus zlepší a v tomto roce se nabídka rozšíří.V tabulce je možné shlédnout minimální počet fotografií, které vměstnáte na kartu dané kapacity.

Režim 2 MB 4 MB
SQ 40 80
HQ1 20 40
HQ2 8 16

Obrázek
Fotoaparát nabízí maximální rozlišení 640 x 480 bodů při 16 mil. barev. Toto rozlišení je označováno jako HQ a je nabízeno ve dvou variantách s různým kompresním poměrem formátu
JPEG. Toto rozlišení není nijak oslnivé, ale je přímo určené cenou fotoaparátu. Musím opět zdůraznit, že obrázky z fotoaparátů Olympus jsou velice pěkné a platí to i pro model 420L. Abych nezapomněl v modu SQ je použito poloviční rozlišení, což je dle mého názoru už přece jen málo pro fotografování, přesto jsem jej několikrát použil pro zachycení náhledu pro WWW.

Automatika
Ano, jedná se o další automat. Ostření, expozice, balance bílé barvy intenzita blesku, vše automaticky pomocí TTL na středu obrázku. Automatika se dá fixovat polovičním stlačením spouště, takže alespoň nějaký prostor pro autora. Na automatiku si v podstatě není důvod stěžovat. Ostření a expozice jsou kvalitní, balance je na běžné úrovni. To znamená, že zejména při umělém osvětlení jsou barvy občas posunuté a je nutno provést následnou úpravu na PC. Bohužel se jedná o problém většiny i dražších aparátů. Pochvalu si zaslouží blesk.

Technické parametry
Snímání provádí CCD člen o velikosti 1/3 palce s celkem 350 000 body. Z toho je efektivně používáno 330 000. Fotoaparát je vybaven 5 čočkami s F 2,8 což je ekvivalentní zhruba 36mm u klasické pětatřicítky. Velkým plusem je elektronicky řízená uzávěrka s rozsahem 1/4 - 1/10 000 sekundy. Což je výrazně lepší než u modelu 820L !! Je automaticky řízená a je radost s ní pracovat. Blesk je vestavěný s možností redukce červených očí, vypnutím, automatikou nebo plnou intenzitou. Jeho účinnost dle výrobce je až 3,5m. Opět nechybí samospoušť s povedenou optickou i akustickou signalizací. Zajímavé je, že světelná citlivost je vyšší než u 820L. ( ekvivalentní ISO 130 ).

Hledáček a display
Nejprve hledáček, zde Olympus viditelně šetřil. Jde o průhledový hledáček umístěný nad objektivem. Jeho přesnost, resp. nepřesnost, je dána konstrukcí. Je vybaven ořezovými značkami a označením středu, ale jejich přesnost je velice závislá na vzdálenosti foceného objektu. Displej je shodný jako u
820L. To znamená aktivní LCD s úhlopříčkou 5 cm. S pěkným kontrastem a podsvícením, které lze regulovat jen z PC. LCD lze použít i jako hledáček.

Nastavení možná z fotoaparátu
Na stavovém displeji se zobrazují následující funkce, které lze nastavovat přímo z apará
tu :

  • Režim blesku
  • Kvalita snímků ( jen HQ/SQ)
  • Makro mód ( pro vzdálenost objektu 0.2 - 0.75 m )
  • 9 rychlosnímků
  • funkce z karty ( panorama, rám, kalendář )

Takže pro jistotu ještě zopakuji, že z fotoaparátu nenastavíte, zda chcete používat HQ1 nebo HQ2, což je velké mínus. Dále nenastavíte podsvícení displeje.

Komunikace s počítačem
Komunikace s počítačem je zcela shodná s 820L, proto mi dovolte jistou stručnost. Ovladače a SW jsou na CD. Jsou kompatibilní s 820L. Komunikace je možná pouze po sériové lince. Ovladače je možno použít buď jako program, nebo jako TWAIN modul ve vašem oblíbeném grafickém programu. Vše v angličtině, jednoduché a praktické.

Specialitky
Opět nechybí VIDEO výstup, který po několika ukázkách pro příbuzné a známé považuji za velice praktickou záležitost. Dále máte možnost použít funkci panorama. Na rozdíl od 820L jen v horizontálním směru a jen z leva do prava. Další lahůdka shodná s 820L je 9 snímků v jednom. Pořízených automaticky v rozestupem 1/10 sec. Bohužel velikost každého z nich 210 x 160 je opravdu miniaturní. Přesto tady ta možnost je. Na podnět několika čtenářů bych rád jako specialitu zmínil i možnost přímého tisku na sublimační tiskárnu Olympus bez použití PC. Tisk je na papír velikosti klasické fotografie, díky technologii sublimace, je velice pěkný a tiskárna je malá a přenosná. Takže můžete tisknout třeba i u tchýně fotografie pro oslavence narozenin.

Shrnutí
Cena pod 20 000 Kč bez DPH je velice příznivá. ( Samozřejmě na poměry. ) Technicky udělal fotoaparát kladný dojem, i když rozlišení 640 x 480 moc prostoru neskýtá. Když už jsem u záporů vyjmenuji vše.

1) Spotřeba baterií - je úděsná a bez akumulátorů si situaci vůbec nedovedu představit. Na baterie Energizer tak 40 fotografií bez většího používání displeje.
2) Průhledový hledáček - je díky konstrukci poměrně nepřesný.
3) Kapacita paměti - je dle mého názoru malá, ale dá se řešit dokoupením větší karty.

A nyní ke kladům. Fotoaparát dělá velice pěkné snímky. Elektronicky řízená uzávěrka je potěšení pro všechny a cena už má lidskou tvář. Musím říct, že třeba pro přípravu WWW jde o jeden z nejvýhodnějších přístrojů. Vůbec pro digitální výstup mi přijde dostačující. Na druhou stranu rozlišení nedovoluje větších úprav a na pěkné tištění fotografie si musíte nechat zajít chuť. Takže co dodat. Chcete levný fotoaparát, chcete digitální fotografie, pak je pro Vás Olympus CAMEDIA 420L jistě dobrou volbou, třeba jako pro Mobil server.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: